Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Край на съдебната сага във връзка с падналия асансьор в Майчин дом

Емануела Фролошка: Човек трябва максимално да извлича уроците от всичко, което му се случва

Нужно е осъвременяване на нормативната уредба за асансьорните съоръжения

Емануела Фролошка със семейството си.
Снимка: Личен архив

Край на съдебната сага във връзка с падналия асансьор в Майчин доми какви са поуките от последните 11 г. за Емануела Фролошка, една от пострадалите тогава. Ето какво написа тя в социалните медии:

"... в този ден за пореден път разбрах, че ако вярваш и се бориш, но и ако си намерил най-добрите бойци, които да вървят рамо до рамо с теб, ще успееш.

На 28.07.2021 г., след повече от 11 години съдебни битки ВКС постави окончателно край на съдебната сага за падналия асансьор в Майчин дом, между мен и болница. Спор, започнал през 2010 година и завършил през 2021 г.! В определението си ВКС потвърждава решението на Апелативната инстанция, в която спорът, имащ отношение към инвалидизацията ми, макар и не в пълен размер, беше уважен в моя полза. Решение, което за мен беше напълно задоволително, но решение, което беше обжалвано от страна както на болницата, така и на асансьорната фирма.

И не, годините и битките не ме изтерзаха! И не, връщането към инцидента не ме травмира! Защо ли? Защото ми даде възможност да се изкача на следващото си стъпало от собственото си развитие! Защото този инцидент преобърна живота ми, но със знак "+"! Защото ме научи да се боря, но достойно! Защото ми даде поредното предизвикателство, към което да обърна поглед - специалност "Право"!“,  - това е написа преди два дни Фролошка.

„Синът ми, с който бях бременна при инцидента, днес е добре, в 4 клас е, музикален е, но той беше и свидетел на всички мои последващите операции, като последната беше през 2018 г., а ми предстои още една, за да бъдат извадени металите, които ми бяха сложени", каза в "Преди всички"  Емануела Фролошка.

"Но аз не се самосъжалявам, аз съм по-скоро борец. Научих най-важният урок от този инцидент и последващите събития – това е, че човек трябва максимално да извлича уроците от всичко, което му се случва, за да може да генерира своята лична мъдрост, която да му даде възможност да се изкачи на следващото стъпало.

Това са едни от най-важните уроци, които ви дава живота, за да се доусъвършенстваме", смята Фролошка.

Тя припомни, че е създала впоследствие фондация в помощ на други пострадали от инциденти хора. По думите и в последните месеци в Дирекция технически надзор са започнали регулярни проверки на асансьорите, правят се ненадейни проверки по региони на асансьорните съоръжения, за да се види доколко те отговарят на текущите изисквания по нормативна уредба. Но тази уредба трябва да се осъвремени, защото вече има модерни устройства към асансьорите, а за тях не е ясно кой отговаря", посочи още Фролошка.

Още по темата в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Елица Йорданова

Елица Йорданова - между Канада и България

В 43 - ти епизод на рубриката "Америка-илюзии и реалности" гост е учителката по музика Елица Йорданова , която живее в Мисисага, един от сателитите на Торонто повече от 30 години, но не е спряла да се връща в България и да създава нови културни мостове между  двете страни. САЩ са единствената страна, с която граничи Канада . Всички други..

публикувано на 22.04.24 в 09:59
Глория Костадинова - Петрова

Глория Костадинова - Петрова: Разказваме вдъхновяващи истории от врачанския край с щипка хумор

Глория Костадинова - Петрова  на 24 години от Враца е гост в  рубриката ни "Горещи сърца" .  От дете тя е  отдадена на книгите, литературата и творческото писане . Участва в ученически конкурси за поезия и пише първия си роман, когато е петнайсетгодишна.  Увлечението и  страстта към литературата са споделени и в семейството ѝ . Със..

публикувано на 22.04.24 в 09:22
Анна Ризова и театралната школа

Анна Ризова в рубриката "Горещи сърца": Уча децата, че трябва първо да обичат себе си!

За нея няма невъзможни неща. Но най- важното за нея е да накара децата, а и възрастните да повярват в силата на изкуството и познанието. Тя е на 30 години, вече е усвоила няколко професии. Завършила е театрално изкуство, докторант е по "Кинознание и телевизия", преподава на студенти в Югозападния университет, работи като експерт "Реклама" в Радио..

обновено на 21.04.24 в 09:30
Ивайло Шопски

Ивайло Шопски от НД "Традиция" за очите към Дунава в българската история

Днес се навършват 148 години от избухването на Априлското въстание . По този повод за героичното време в българската история след подвига на априлци говорим с Ивайло Шопски от Националното дружество "Традиция" . Отбелязваме 148-мата годишнина от избухването на Априлското въстание по стар стил Да се обърнем към народното..

публикувано на 20.04.24 в 18:17
Анна Йончева, основател на инициативата

Анна Йончева: Благодарна съм за всичко научено от семействата на деца с увреждания

Преди 5 години на една детска площадка в София една майка вижда как дете съветва друго дете да не играе с момиче в инвалидна количка, защото момичето е заразно. Така Анна Йончева решава да направи децата с увреждания видими, за да могат другите деца да свикнат с тях и да играят заедно.  Тя е фотограф-любител, основател на проекта „Различните деца“,..

публикувано на 19.04.24 в 15:53

"Представи си - Не е нужно да гледаш, за да видиш". Проект на студенти от НБУ за незрящи

Студенти по журналистика от 4-ти курс в Нов български университет предизвикват въображението на незрящите, за да ги отведе там, където не могат да отидат. Това се случва в проекта "Представи си - Не е нужно да гледаш, за да видиш", създаден от млади хора за техни връстници със зрителни проблеми. Премиерата на студентското радиопредаване беше..

публикувано на 19.04.24 в 11:15
Проф. Владимир Кефалов

Проф. Владимир Кефалов сред най-добрите специалисти в света в изучаването на човешкото зрение

Преди 23 години е учредена  Бреслеровата награда . Учените или лекарите, които имат право да се състезават за нея могат да живеят в която и да е държава по света, но трябва да имат медицински или научни изследвания, които  да допринасят за лечението на хората, загубили зрението си . През  2019 г. в списъка на учените  получили високото отличие е..

публикувано на 17.04.24 в 12:33