Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Над 40 хиляди квадратни метра от Борисовата градина ще бъдат ремонтирани

Снимка: Георги Нейков, БНР

Столичната община е подготвила проект за ремонт на историческата част на Борисовата градина.

Посетители на на парка споделиа:

"Липсва осветление, няма кошчета и пейки".

„Някои от алеите са тотално изоставени и неподържани. Има счупени пейки. Според мен е добре да не се поддържа само тази централната част, а и горната част на парка от частта към квартал „Изток“.

„Ако гражданите държат по-изкъсо общината, тя вероятно ще направи повече за парка“.

„Всеки ден ги виждам как подрязват трева, изнасят боклуци“.

„Аз по-скоро бих казал, че не трябва да има заведения в парка“.

Строшени пейки, на кой им пречи нова пейка да се счупи по средата дъската, това е вандалщина“.

„Поддържа се страхотно и е много приятно“.

През октомври 2020 година от Столичната община съобщиха, че се предвижда проект за възстановяване на историческата част на Борисовата градина. Ремонтните дейности още не са започнали. Каква е причината за забавянето, обясни Димитър Данчев,  директор на Дирекция „Зелена система“.

„В момента ние работим по проект на Оперативна програма „Региони в растеж“, където Столичната община кандидатства с обект „Парк Борисова градина – историческа част“. Предстои да реновираме територията от езерото с лилиите до алея „Яворов“. Ще бъдат възстановени също и осветлението и алейната мрежа. На следващ етап ще поставим допълнително парково обзавеждане като пейки, кошчета. Ние сключихме договор в края на  месец април, началото на месец май и след като Столичната община сключи този договор за безвъзмездна финансов помощ и трябва да обяви процедурите за избор на изпълнител. Срокът на договора за безвъзмездна финансова помощ, който Столичната община е подписала с Оперативна програма „Региони в растеж“ е края на 2023 година и се надяваме в най-скоро време да се обявят процедурите, да се избере изпълнител, след което същинските дейности да могат да пристъпят в действие“.

Предвиденият проект за възстановяване на историческата част на Борисовата градина е на стойност 10 милиона лева. 9 милиона лева от тях са от Оперативна програма „Региони в растеж“.  Плановете включват изграждане на 8 метров фонтан в езерото с лилиите и засаждане на зелен пояс, който да изолира шума от бул. „Цариградско шосе“. Разрушените настилки ще бъдат изцяло възстановени. Над 40 хиляди квадратни метра от парка ще бъдат ремонтирани, но все още не ясна конкретната дата.

„За съжаление горчивият опит показва, че отнема два пъти повече време и два пъти повече пари и дали ще се усвоят тези пари както трябва. Да се надяваме, че ще се случи“.

Хубава е идеята. Само дано се осъществи в определения срок“.

„Когато планът е хубав и има предварително проучване, тогава всичко ще бъде така, както трябва. Това е добре този парк да стане още по-красив“.

Повече можете да чуете в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Ейдън Шарън, директор на

Ейдън Шарън за "Деня на Земята": Да се намали с 60% производството на пластмаса до 2040 г.

"Планета срещу пластмаса" е темата на "Деня на Земята", който отбелязваме днес. Организацията, която координира дейностите по случай празника на планетата, настоява за прекратяване на използването на пластмаса в името на човешкото здраве и планетата. Според нея може да бъде постигнато намаляване с 60 процента на производството на всички видове..

публикувано на 22.04.24 в 11:37
Марина Великова

Марина Великова показва "Ледовете на Антарктика" на Моста на влюбените

Изложбата "Ледовете на Антарктика" на Марина Великова ще бъде открита на 22 април, в Деня на Земята, на Моста на влюбените до НДК в София. Марина Великова е музикант и музикален редактор в БНР и наскоро посети Антарктида, за да осъществи проекта си "Звуците на Антарктика", който ще завърши в края на тази година. Предстои да представи и свои..

публикувано на 19.04.24 в 09:54

Кипър: Обсъждат използване на ИИ за почистване на морските води

Използването на изкуствен интелект за откриване и почистване на замърсявания в морето е сред иновативните технологии, които ще бъдат представени на провеждащия се днес форум „Синият Лимасол“. Най-големият крайбрежен град на Кипър, търговски и корабен център в Източното Средиземноморие, е включен в мисията на ЕС за постигане на климатична..

публикувано на 15.04.24 в 08:33

Екологични организации определиха законопроект за лобистки и излизат на протести

Започваме протести и няма да спрем, докато въпросният законопроект не бъде спрян. Това каза пред БНР адвокат Димитър Палов, председател на гражданско сдружение "Ти решаваш" , което в неделя, 14 април, ще бъде част от протестите на екоорганизации срещу промени в Закона за насърчаване на инвестициите, с които се слага край на възможностите..

публикувано на 12.04.24 в 15:14

България ще въвежда депозитната система за пластмасови бутилки. Какво предстои?

До 2029 г. на територията на ЕС следва да бъдат изградени депозитни системи за връщане на празни пластмасови бутилки.  В 17-те европейски страни, които вече имат подобна система, се регистрира висока събираемост. Пред страната ни са три задачи - анализ къде какво количество отпадък се генерира, промяна в законодателството и инвестиции в..

публикувано на 04.04.24 в 12:15

Може ли да се постави фотоволтаичен покрив на Екомузея с аквариум в Русе?

Фотоволтаичните системи са едно от решенията, с които можем да компенсираме вредата на човешката дейност върху природата. Все повече обществени сгради се захранват с възобновяеми енергийни източници и това е модел, който показва ползата от тази технология. Дали в Екозумея с аквариум в Русе има възможност за такава система и как може да се случи..

публикувано на 17.03.24 в 08:25

Столичната община приема проекти за интегрирано градско развитие до 9 май

Столична община приема проектни идеи по Приоритет 1 „Интегрирано градско развитие“ на ПРР 2021-2027 Столичната община в качеството си на териториален орган по подбор на проектни идеи по Приоритет 1 „Интегрирано градско развитие“ на ПРР 2021-2027, кани всички заинтересовани страни за подаване на проектни идеи по Приоритет 1 на ПРР за изпълнение..

публикувано на 14.03.24 в 13:05