Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Силистра - най-северният север

Емблемата на Силистра
Снимка: Незабравка Кирова

За мнозина Силистра е непозната част от България, а онези, които все пак са я посещавали – определят местоположението ѝ като най-северния север, използвайки едноименния роман на Стефан Поптонев от 1975 година.

Граничи с Румъния и по вода, и по суша – нещо, което малцина знаят.

За Силистра казват още, че не е град, покрай който ще минеш напът за другаде. Силистра е град, за който трябва да си тръгнал специално, отдалечен от столицата на близо 500 км и магистрала в тази посока няма.

А всъщност Силистра е древен град, обитаван от хилядолетия с оставени от различни цивилизации отпечатъци.

Пъстра картина, преплела в едно култура, история и природа.

Силистра е град, разположен върху Архитектурно–археологическия резерват „Дуросторум – Дръстър – Силистра”.

В Силистра е запазен и Дворецът на раннохристиянските епископи на града, от V – VI век. Намира се зад сградата на полицията в града.

Силистра тази година отбеляза 161-вата годишнина на катедралния храм „Св. Св. апостоли Петър и Павел“. Единствен за града. Строителството е започнало през 1857-1858 г., но окончателното завършване и освещаване е през 1860 г. Издигнат на мястото на друга старинна църква, на името на Св. Георги, затова и сега освен престол на Петър и Павел в църквата от дясната страна има втори престол в чест на светеца. Днес в храма се пазят мощите на един от дванайсетте доростолски мъченици – св. Дасий, които при идването си в България специално за Силистра донесе Папа Йоан Павел Втори. Храмът е построен от майстор Стойку от Дряново. Първите икони на иконостаса са рисувани от зограф Теодосий от Трявна, известен като зограф Досьо Коев. По-късно, след Освобождението, иконите са сменени с други, изработени в Одеса.

снимка: Незабравка Кирова
Догодина ще бъдат отбелязани 130 години от строителството на сградата, в която днес се помещава Художествената галерия на Силистра. Някога обаче тя е била строена за Педагогическо училище за подготовка на учители по селата, подобно на тези в Лом и Кюстендил. В годините на румънската окупация в нея се е помещавала Префектурата, а по-късно е било събрано и цялото румънско административно управление на града. За известно време след освобождението 1940 година е била и Исторически музей. Днес в галерията има ценни оригинали на творци като Владимир Димитров - Майстора, Златю Бояджиев.

В Силистра е запазена и единствената османска оръдейна крепост на Балканите от средата на 19-и век. Интересна е и експозицията в Етнографския музея в града, където се пазят над 3 000 текстилни единици.

Дунавският парк на Силистра - където всеки гост има възможност да бъде докоснат от вълшебните лъчи на залязващото слънце, обгърнат от зелена тишина, е един от най-старите, а може би дори и първи обществен парк у нас.

В близост до Силистра е и Биосферният резерват „Сребърна“, известен с колонията от къдроглави пеликани.

Репортаж по темата можете да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Анастасия Димитрова

Анастасия Димитрова: Смисловото помнене е 20 пъти по-ефективно от зубренето

Възможно ли е да запаметяваме информациите по-бързо и дълготрайно , възможно ли е да четем по-бързо и въпреки това да осмисляме текста , а да учим по-ефективно или да правим конспекти, които да са оптимално полезни и какво означава "мнемоника" ? " Паметта може да бъде феноменална, а също може и да бъде тренирана , има хора, които са с феноменална..

публикувано на 26.03.24 в 10:39

"Новини с добавена стойност" с Г-н Балев: Пътна карта на Сглобката по модела на руско-турските взаимодействия

Путин и Ердоган го наричат "Турски поток", Борисов и Вучич го повишиха до "Балкански поток". А пък аз съм измислил най-точното наименование - Руско-турски поток. Като Руско-турска война, само че това е Руско-турска газова тръба и то с Пътна карта. Макар че тая Пътна карта лесно се не намира. Защото много трудно се открива из..

публикувано на 24.03.24 в 12:39

„Културни войни“ с Владислав Апостолов: Затвор до живот за „реч на омразата“

Помните ли онзи тревожен фантастичен трилър на Стивън Спилбърг с Том Круз „Специален доклад“, вдъхновен от разказ на великия виртуоз на футуристичните антиутопии Филип К. Дик? Там специаризиран полицейски отдел ловеше престъпници преди да са извършили престъпление. Експериментът приключи ужасяващо, както може и да се очаква. Е, сега..

публикувано на 23.03.24 в 14:50

„По ръба“ с Калина Андролова: Държавата като финансова авантюра

През изминалата седмица имаше бурни дебати в парламента за стойността на Асен Василев като финансов министър. Поводът беше, че Фондът „Сигурност на електроенергийната система“ е в оперативен дефицит. Загубите са се натрупали от разликата между прогнозните по-високи цени на КЕВР за въглеродните емисии и по-ниските цени на пазара, както и от..

публикувано на 23.03.24 в 14:33

Коментар на Петър Волгин: Пак Посолството ще решава

Едва ли има нормален човек в България, който да смята, че преговорите между коалиционните партньори за съставяне на ново правителство буксуват заради тежки спорове по отношение на принципи и реформи. А пък още по-смешно става, когато едните управляващи почнат да обясняват колко неприятно били изненадани от действията на партньорите си, а пък..

публикувано на 23.03.24 в 12:30

Проф. Никола Григоров: Киселините в стомаха се влияят от гена, храненето и стреса

Стомашните киселини и свързаните с тях симптоми са проблем за много хора.  Как действат лекарствата за намаляване на киселинността, колко дълго могат да се приемат и как се лекуват заболяванията, свързани с повишената киселинност, в "Минути за здраве" разказва проф. Никола Григоров от Отделението по гастроентерология на Пирогов: "Причината за..

публикувано на 23.03.24 в 07:20

Депутатите приеха да бъде създаден Съвет за координация на политиките за българите зад граница

Създаването на Съвет за координация на политиките за българите зад граница предвиждат приети на първо четене промени в Закона за българите, живеещи извън Република България.  Парламентарните групи на "Възраждане" и ИТН гласуваха против, БСП се въздържаха.  Съветът ще спомага за решаването на въпроси от координационен характер, свързани със..

публикувано на 20.03.24 в 14:33