Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Д-р Мирослав Спасов: Досега не се е случвало да се удължава срок на годност на ваксини

Децата не са толкова виновни за разпространението на Covid, колкото неспазващите мерките възрастни, смята общопрактикуващият лекар

Снимка: БГНЕС

Никога досега не се е случвало да се удължава срок на годност на ваксини. Това каза пред БНР общопрактикуващият лекар и педиатър д-р Мирослав Спасов. Той заяви, че като лекар го притеснява прилагането на подобни ваксини с изтекъл и удължен срок на годност, с оглед на бъдещи нежелани реакции.

„За първи път в практиката си ставам свидетел на такова нещо – да се удължи срок на годност на ваксините. По тази логика при деца, ако изтича срок на годност на ваксините, защо не се удължава срокът и да се прилагат безопасно? Аз лично тези флакони няма да ги приложа на своите пациенти, дори да ми се молят“, каза д-р Спасов в предаването „Преди всички“.

От РЗИ – София са обяснили на общопрактикуващия лекар, че чакат инструкции от Министерството на здравеопазването за евентуално удължаване на срока на годност за 3 месеца.

„Мен това лично като лекар ме притеснява. Хората, които бяха планирани за втора игла, ги върнах, защото чакам официално становище.“

Медикът е отправил официално питане до компанията производител – „Пфайзер“ и очаква отговор, като уточни, че би го считал за по-меродавен от разпореждане официалните институции, „защото в крайна сметка става дума за лекарство“.

Относно т.нар. фалшиви сертификати Мирослав Спасов коментира:

„Имаме ли такива данни регистрирани? Хванат ли е фалшив сертификат? Доказано ли е че лекар и пациент са участвали в такава схема? Докато няма официална информация, докато няма реакция от властите, всичко останало остава в сферата на приказките и догадките. От началото на пандемията какви ли не чухме.“

Във ваксинационните пунктове се минава към една масовка и не се отделя внимание на детайла, а се отмята имунизацията и това крие рискове“, посочи още Спасов по повод опасенията на хората от странични реакции от ваксините. 

Българският гражданин няма доверие на официалната медицина, няма доверие на лекарите“, смята той.

Процентът на обхват на имунизацията срещу Covid при пациентите си над 12-години д-р Спасов определи като „изключително малък“.

„Не повече от 12 са. Имам имунизирани и няколко бременни – 6-7, при тях всичко е наред.“

Мирослав Спасов е на мнение, че децата не са толкова виновни за разпространението на Covid, основният проблем по думите му са възрастните, които не спазват противоепидемичните мерки и не желаят да се имунизират.

В неговата практика няма деца, които да са постъпили в болница с диагноза коронавирус, има две карантинирани деца, „които го карат лекичко“. Нежеланието на родителите на децата на бъде провеждан PCR тест е основен проблем на лечението в детска възраст, отбеляза педиатърът.

Има утвърден алгоритъм за лечение на пациенти с коронавирус и всеки общопрактикуващ лекар е запознат с него и го следва, напомни д-р Мирослав Спасов и призова:

„Молбата ми е всички граждани да не посягат към антибиотиците безразборно. (…) Да не се започва лечение на сляпо, със съвет от комшията или някой вече преболедувал.“

Цялото интервю слушайте в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Любомир Кючуков

Любомир Кючуков: Външната ни политика се разглежда не като национална, а като партийна

Смяната на външния министър е странно решение, което води само до един извод – че правителството очевидно е политическо, а не експертно , както се очаква от едно служебно правителство. Тези дни нямаше нищо, което да даде основания да се говори за промяна във външнополитическата доктрина на страната, категоричен е дипломатът относно думите..

публикувано на 16.04.24 в 08:05
Проф. Иван Кьосев

Проф. Иван Кьосев: В действащата ни Конституция има заложени капани в закони, необходим е рестарт

Политиците и управляващите да прочетат Търновската конституция и да почерпят опит от нея, защото в нея има баланс в разпределението на властите. Това сподели проф. Иван Кьосев, преподавател в ЮФ на СУ „Св. Климент Охридски“, в интервю пред БНР.  В предаването „Преди всички“ той представи новата си книга „Държавната власт и..

публикувано на 15.04.24 в 10:30

Весела Райчинова: Израел е пред дилема дали трябва да реагира в момента

Тишината, която обзе Израел след терористичните атаки на "Хамас", настъпи и снощи, но този път облечена в мрак . Това каза журналистката Весела Райчинова, която живее в Израел във връзка с вълната от атаки на Иран с ракети и дронове. Израел: Иранската атака е осуетена, прехванати са 99% от изстреляните ракети и дронове Иран е започнал..

публикувано на 14.04.24 в 14:59

Ще потънат ли европейските теми на нашите избори 2 в 1? Рискове и предизвикателства преди вота

Снимки: Савина Спасова Цялото интервю на Диана Янкулова с Цветелина Пенкова и Стоил Цицелков в предаването "Неделя 150" чуйте в звуковия файл. 

публикувано на 14.04.24 в 12:52

Чий е кабинетът и други акценти от отминаващата седмица

Н а 9 април 103-ото правителство на България положи клетва. За пръв път служебен кабинет прави това в Народното събрание, а не пред президента заради промените в Конституцията. Държавният глава Румен Радев не пропусна да го напомни и се разграничи от новия Министерски съвет. Докато в МС старият кабинет предаваше властта на новия,..

публикувано на 14.04.24 в 09:54

Ще донесе ли реформата в ТЕЛК повече негативи, отколкото плюсове?

По-кратки срокове и по-голяма прозрачност са част от целите в одобрената реформа на ТЕЛК. Предвиждат се освидетелстване по документи и разпределение на случаен принцип, както и създаване на нови комисии в лечебните заведения. Промените влизат в сила в средата на годината. Сега в страната действат 75 ТЕЛК комисии . По данни на Министерството..

публикувано на 11.04.24 в 10:55

Арх. Стефан Цонев: Около 65-70% от сградите са некачествено санирани

Около 65-70% от сградите са некачествено санирани , обяви пред БНР арх. Стефан Цонев.  Експерти от Алианса за висока строителна култура провериха как е поставена топлоизолацията при безплатното саниране, което обхвана 2000 сгради за 2 млрд. лв. от държавния бюджет. По думите на арх. Цонев проверката е установила множество дефекти . Една..

публикувано на 11.04.24 в 10:48