"Да си жена няма никаква стойност за режима на талибаните. Жената не е част от обществото" - думите са на Нилофар Баят, напуснала Кабул през август и в момента живее в Испания. Много момичета, обаче, нямат нейния късмет и остават без бъдеще, затворени в домовете си от режима на талибаните. През септември протестите на десетки жени в Афганистан в защита на правата им бяха разпръснати със сила. Средните училища за момичета са затворени, а на работещите жени беше разпоредено да си останат в къщи. Талибаните закриха и министерството на жените. На този фон Европейският парламент прие резолюция, в която призовава за специална визова програма за жени от Афганистан, които търсят закрила от режима на талибаните.
"Трябва да се погрижим за застрашените групи – особено за жените, учителките, университетските преподавателки, правозащитниците. Трябва да подкрепим съседните на Афганистан държави, за да са подготвени да приемат бежанци", казва Михаел Галер от Европейската народна партия.
"Имаме достатъчно възможности, за да приложим принципите на солидарност. В протестите на афганистанските жени имаше надежда и смелост. Призовавам за подкрепа - наградата Сахаров за 2021 година да получат жените на Афганистан", подчертава Ираче Гарсия Перес от групата на социалистите и демократите.
Европейският съюз трябва да има по-силна и работеща външна политика в защита на човешките права, смята и Тинек Стрик, от групата на Зелените: "Трябва да действаме спешно сега, защото е ужасяващо да гледаме как талибаните се отнасят с населението на Афганистан, как потискат жените и децата. Трябва да сме координирани, за да спасим хората работили за нас, да дадем хуманитарни визи за бягащите в съседни страни, да им осигурим достъп до хуманитарна помощ".
Европейският Парламент призова държавите членки да направят преоценка на подадените молби за убежище, включително на отхвърлените. В резолюцията се посочва, че при никакви обстоятелства не трябва да има принудителни връщания в Афганистан. Върховният представител на европейския съюз по въпросите на външната политика и сигурността Жозеп Борел предупреждава, че драматичната хуманитарна ситуация в Афганистан се задълбочава: "Храните поскъпват. Финансовата система се срутва. Европейската комисия реши да увеличи четири пъти помощта си за Афганистан – от 50 на 200 милиона евро, но това все още е само капка вода в океана. За да можем да повлияем на събитията нямаме друга възможност, освен да говорим с талибаните. Това не означава да ги признаем, а да се ангажираме да говорим с тях и да постигнем споразумение, ако това е възможно. Афганистан не трябва да се превръща в база за износ на тероризъм. Трябва да се спазват върховенството на закона и човешките права".
В началото на седмицата Жозеп Борел предупреди, че евентуалната икономическа подкрепа на Европа за Афганистан ще зависи от поведението на талибаните.
Продължението на BETL е PowerPal , заяви пред БНР журналистът от в. "Сега" Юлиана Бончева. 28 000 българи са измамени от BETL? Първите 5..
Тригодишният Кубрат Биволарски от Пазарджик е с диагноза детска церебрална парализа и отскоро може да ходи . Още от раждането детето е подложено на..
Димитър е нормално 15 - годишно дете, което мечтае да стане графичен дизайнер . За да сбъдне мечтата си, обаче, той преминава през сериозни..