Според Симеонов трябва „в тези седмици да чуваме повече стратегия за страната ни, а не толкова тактика“.
Трудно съставените коалиционни и компромисни кабинети по дефиниция ги броим за трудно съществуващи, но това не е така, защото веднъж договорили се, всеки си гледа в своята писта, поясни политологът. Такъв кабинет по думите му може да има по-дълъг живот.
„Още повече, че когато мнозина са в кабинета, малцина са в опозиция, а това е комфортна ситуация за всеки един кабинет.“
Мандатът е абсолютно ясен - хората решиха какво искат и потвърдиха желанието за промяна, отбеляза Първан Симеонов.
„Това желание за промяна е попътен вятър и нищо повече. Оттук нататък правителството ще трябва да се доказва буквално ден след ден.“
В началото популярността на партиите в бъдещата коалиция ще продължи да расте – има инерция общественото мнение да следва особено победителя, каза в анализа си Симеонов.
„Вероятно ще расте и популярността на опозиционната формация „Възраждане“, защото тя прескочи летвата и много хора ще се ориентират към нея като опозиция на всичко. След това обаче минава меденият месец и започва реалният брак, когато от това правителство ще се очаква да чисти, да готви и прочее неща. И тогава именно може да натежи това, че то е сложно, коалиционно и компромисно. Хубавото тук е, че всичките партии са „на един акъл“. Това не е коалицията „Орешарски“, това не е тройната коалиция. Това е еднопосочно управление и ми се струва, че това е шанс за страната.“
Първан Симеонов смята за проблем пред бъдещото управление това, че то „ще звучи прекалено либерално и западно за масовия български вкус“.
„Който е вкусът на едно застаряващо, бедно, разслоено, тоест консервативно и скептично общество. И със сигурност това либерално и прозападно звучащо управление до някоя и друга година ще породи много силна консервативна реакция.“
Подобни управления обикновено са успешни, защото са модернизационни, но им струва много, а понякога не успяват да го обяснят на обществото, допълни Симеонов.
„Управленията, които могат да донесат промяна, не са точно коалиционните, или хайде голяма промяна. Управленията, които могат да донесат голяма промяна, са управления, които са подкрепени с мощна вълна от хората и имат комфорта да не правят компромиси. Случаят не е такъв, въобще рядко има такива случаи.“
Първан Симеонов прогнозира, че „промените ще бъдат внимателни“.
„Българското общество се отнася по темата Македония горе-долу както се отнася към ваксините. Има един негласен обществен консенсус“, каза още Симеонов.
Цялото интервю слушайте в звуковия файл.
"Обществото ни е много раздвоено по важни за държавата събития, но езикът остава един от белезите за идентичност, един от маркерите, които винаги ни обединяват ." Това каза в интервю за БНР доц. Владислав Миланов, езиковед, преподавател в Софийския университет "Св. Климент Охридски". "Това е един от стожерите на държавността ", подчерта..
България не трябва да прави отстъпки пред Северна Македония, защото няма какво да направи. Ако направим отстъпки, това означава да се съгласим с езика на омразата, който ни залива всеки ден . Това мнение изрази пред БНР историкът Христо Матанов. Според него "българският премиер е прекалено оптимистичен". "Не очаквам сензационно развитие,..
Изследване на Фондация "Работилница за граждански инициативи" поставя фокус върху историческия аспект на нагласите на населението у нас спрямо Русия. Никое от проведените социологически проучвания от началото на войната не обръща поглед назад към историята и образованието по история , каза пред БНР изпълнителният директор на фондацията..
Българските евродепутати са гласували против текст в годишен доклад на Европейския парламент, който е неизгоден за българската позиция за Северна Македония , но текстът е получил голяма подкрепа. Докладът призовава за незабавно начало на преговорите със Северна Македония и Албания за присъединяване към Европейския съюз. "Намери място крайно..
" Само правителството ще усети ефекта от обявените по-рано през седмицата мерки . Това не са мерки, а антимерки. Наливането на пари на калпак постига един ефект - увеличаване на инфлацията. Навсякъде се водят пазарлъци и временно ще се тушира напрежението". Това каза пред БНР макроикономистът доц. Григор Сарийски от Икономическия институт на..
Библиотекарите излязоха на протест днес. Причината - неизпълнено според тях от страна на държавата подписано споразумение за въвеждане на минимални начални основни месечни възнаграждения в бранша.
България не трябва да прави отстъпки пред Северна Македония, защото няма какво да направи. Ако направим отстъпки, това означава да се съгласим..
Трябва да следим какво се случва в света на вирусите. При маймунската шарка две неща правят впечатление – че инфектираните нямат връзка със страните,..
Свикването на КСНС при президента би могло да промени червената линия за Северна Македония. Тази позиция изрази пред БНР главен асистент Георги..