Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Димитър Аврамов: Бъдещото управление прилича на правителство на националното съгласие след хунски режим

Какъв ще бъде профилът на новото правителство

Емил Спахийски: Дано не бъдем отново шараните, които ще лапнат въдицата на поредните банкери спасители

Колаж от първия ден на новия парламент
Снимка: БГНЕС

Правителството, което в момента правим, прилича на правителство на националното съгласие след хунски режим, който е минал и е оставил варварски поражения във всяка сфера на дейност. Това мнение изрази пред БНР политологът Димитър Аврамов.

Големият въпрос според Аврамов е да има съгласие за реформи в държавата и за намаляване на държавата, а не да се прави ляво-центристко правителство, което да увеличава социалните разходи и да успокои хората, като емитира дълг.

„Защото бизнесът, хората, които плащат издръжката на държавата, които внасят в бюджета, няма да издържат следващата година.“

„Общите разходи на правителството само за октомври се увеличават с 2,9 милиарда лева спрямо миналата година. Общото усещане е, че служебният кабинет увеличава разходите на правителството“, отбеляза политологът.

„В държава, в която цялата енергийна система е държавна, без електроразпределителните дружества. Голямата част от производството на ток, от неговата дистрибуция през НЕК, и морковът, и тоягата са в държавата и днес се събуждаме, бизнесът се събужда с двойно или тройно увеличени разходи за ток. Всичко това е в полето на държавата и нейният президент и хората, които трябва да съставят правителство, оттук нататък трябва да спрат да говорят с приповдигнат тон.“

Според Аврамов отговорност за фалита на енергийната система на България е на ГЕРБ, но от днес нататък „не трябва да позволяваме нито на президента, нито на новото управление да бъде самохвално, защото ще се превърне много бързо в партия ГЕРБ“.

Димитър Аврамов  Снимка: БГНЕС

Според Димитър Аврамов Корнелия Нинова е превърнала БСП в националистическа формация, синьото също не е „онова синьо“, политическото пространство е друго и тепърва ще се появяват контурите на българската партийна система.

От четирипартийна коалиция не може да се очаква консенсус за далечното бъдеще, защото това не ѝ е делегирано от избирателите, уточни политологът.

От предишната тройна коалиция не трябва да се повтарят самонадеяността и усещането, че „бюджетът им е бащиния“, смята Аврамов.

„ДПС са в официална политическа карантина от много време. (…) Стават старата мома на българската политика – неискана от никого, свадлива, размахваща пръст и караща се на всеки“, заяви още той.

По отношение на „Възраждане“ политологът допълни, че тепърва предстои да видим дали има нещо ново като качество и политически идеи, или това е просто прегрупиране на квазинационалистическия и квазипатриотичния вот.

Емил Спахийски  Снимка: Личен архив

Нещата вървят към правителство. Още веднъж няма да бъде простено на партиите на промяната да се превръщат в партии на статуквото, в партии на ината, да бъдат орел, рак и щука, посочи в предаването „Преди всички“ Емил Спахийски, главен редактор на вестниците „Монитор“ и „Телеграф“.

Спахийски открива нещо символично в днешния ден, в който официално започват консултациите за съставяне на правителство – „денят на шарана или денят на банкера“.

„Искрено се надявам да не бъдем, българският народ, отново шараните, които ще лапнат въдицата на поредните банкери, които са спасители.“

Журналистът изтъкна като недостатък заявения модел всяка политическа сила да има изцяло контрол върху дадено министерство, като го нарече „политически феодализъм“.

„Не ми се струва никак удачно това нещо който си докопа министерство, да прави каквото иска с него, да назначава когото си иска. Дори шаранът на Св. Николай не може да спаси такава пробойна, ако едно от министерствата започне да се дъни.“

Поне известно време ще има някаква симбиоза между президента, парламента и правителството, прогнозира Емил Спахийски.

„Аз не вярвам в тези страховити неща, които ГЕРБ изкарва – че това е президентска диктатура. Нито г-н Радев има потенциала да бъде диктатор, нито условията в България позволяват такава диктатура. Има огромна вероятност много бързо правителството да се еманципира и в обозримо бъдеще да влязат в конфликт двете власти.“

Според него в България се вихри „страхотна спекула“ на фона на цените в Гърция и Турция например. 

Двете мнения чуйте в звуковия файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Доц. Ангел Кунчев

Доц. Кунчев пред БНР: Все още не е обявена епидемия от коклюш. Очаква се заповед до края на седмицата

Главният държавен здравен инспектор доц. Ангел Кунчев потвърди пред БНР, че все още не е обявена епидемия от коклюш.  Очаква се да бъде издадена заповед на здравния министър до края на тази седмица. Но днес през цялото време доц. Кунчев говореше за епидемия, посочи здравният репортер на Националното радио Елена Бейкова. Е-обучение..

публикувано на 23.04.24 в 17:32
проф. д-р Андрей Чорбанов

Проф. Андрей Чорбанов: Ваксината срещу коклюш не е за възрастни. Крие риск от тежки нежелани реакции

Една от причината за пробива в имунизационното покритие са новите тенденции при разработването и създаването на ваксини – натискът те да бъдат абсолютно безвредни и абсолютно ефикасни. Колкото по-безвредна е една ваксина, толкова по-малко имуногенна и по-малко активна е тя . Това обясни пред БНР имунологът проф. д-р Андрей Чорбанов, депутат..

публикувано на 23.04.24 в 10:43
Софийски университет “Св. Климент Охридски”

Сградата на СУ е в изключително тежко състояние, има нужда от основен ремонт

Ректорът на Софийския университет "Св. Климент Охридски" проф. Георги Вълчев алармира пред БНР, че сградата на най-старото висше училище в България, както и тази на университетската библиотека, са в изключително тежко състояние . Редица ректори молят държавата да отпусне необходимите средства за основен ремонт и на Ректората, и библиотеката...

публикувано на 23.04.24 в 10:16

Екатерина Баксанова: В момента сме като Алиса в Страната на изтеклите мандати

"Все по-осезаема, направо веществена, става антиутопията, в която живеем. Очевидни са обвързаностите на правосъдието с политици, с криминални кръгове . Прокуратурата се превърна в един от тези органи, които вместо да изпълняват правомощията си, събират компромати, "консервират" ги като зимнина в буркани за по-удобни времена – обикновено това..

публикувано на 23.04.24 в 09:11

"За Земята" настоява за подмяна на еднократните пластмасови изделия с многократни

Днес отбелязваме Деня на Земята. Основната тема тази година е за пречистване на планетата ни от пластмаси .  И днес "За Земята" настоява за подмяна на еднократните пластмасови изделия с многократни , заяви пред БНР Евгения Ташева от екологичното движение. И даде пример с използването на лични бутилка за вода, чаша, кутия за храна или чанта за..

публикувано на 22.04.24 в 09:50

Камарата на представителите на САЩ одобри военната помощ за Украйна

След месеци забавяния американската Камара на представителите одобри дългоочакваната финансова помощ за Украйна на стойност 61 милиарда долара. Средствата са от критична важност за защитата на страната във войната с Русия, като голяма част от парите ще бъдат използвани за въоръжаване на украинската армия. Финансовият пакет за Украйна беше приет с..

обновено на 21.04.24 в 01:54
Искра Баева

Проф. Искра Баева: Мирът няма да доведе до разпадането на Украйна

Мир с някакъв компромис няма да доведе до разпадането на Украйна. Тя се сплоти и  не е застрашена, ако постигне мир . Русия няма потенциал да застраши цяла Украйна. Това каза пред БНР историкът проф. Искра Баева. Нито тезата на Русия, нито тезата на Украйна биха могли да се реализират в пълен обем . Русия не може категорично да спечели войната в..

публикувано на 20.04.24 в 11:11