Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Андрей Зографски: Идеята за „Зона 30“ се убива с частично и калпаво изпълнение

Центърът на София обичайно е задръстен от автомобили.
Снимка: БГНЕС

Първата зона за движение със скорост до 30 км/ч се въвежда в София от началото на февруари. Подготвен е и проект за следваща такава зона.

„Мястото е правилно. Начинът със сигурност не е. „Зона 30“ е концепция за повишаване на пътната безопасност и комфорта на всички участници в движението, с акцент на комфорта и безопасността на велосипедисти и пешеходци като най-уязвими участници. „Зона 30“ включва редица мерки, които да променят инфраструктурата, така че да гарантират спазването на правилата от всички“, заяви пред БНР Андрей Зографски от Сдружение „Спаси София”.

Според него да се сложат просто знаци за ограничението на скоростта е абсолютно недостатъчно и това дори поражда опасност от убиване на идеята, която работи навсякъде по света. Зографски е категоричен, че с частично, компромисно и калпаво изпълнение се унищожава добра идея, по която се работи отдавна. 

Ако ние сложим на един нормален път табела с ограничение 140 това няма да го направи магистрала“, коментира Зографски в предаването „Преди всички“.

За да се обезопасят пешеходните пресичания, „Зона 30“ предвижда цялостно повдигане на кръстовищата, поясни той и даде Белград като добър пример.

„И включва разчистване от паркирани коли чрез физически мерки. Всичките клонове на кръстовището, така че да има видимост между различните участници в движението. В София всички знаем, че кръстовищата са окупирани от коли, които са безобразно паркирани навсякъде и така се намалява полето на видимост между шофьорите и пешеходците.“

От „Спаси София“ смятат, че част от улиците с в толкова лошо състояние, че и в момента не можете да се движите с повече от 30 км/ч.

Поетапно и с ясна програма трябва да започне цялостен ремонт на улиците в центъра на София, въвеждайки мерките на „Зона 30“, изтъкна Андрей Зографски.

„Както винаги в управлението на г-жа Фандъкова се правят едни бутафории, просто да се отчете дейност.“

ПТП-тата се случват основно по големите булеварди. „Зона 30“ е по-скоро мярка за по-добра градска среда на пешеходците и велосипедистите, за по-добра достъпност, обобщи Зографски.

Цялото интервю слушайте в звуковия файл. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Симеон Матев

Симеон Матев: От началото на годината валежите в пустинята са много повече, отколкото у нас

Валежите от началото на годината в пустинята са многократно повече, отколкото са в нашата страна.  Това съобщи пред БНР климатологът Симеон Матев. "Това е изненада. Има конспиративни теории какво се случва.  Чисто научно човек все още не може да предизвика такива валежи, каквито паднаха в Дубай.  Може да ги увеличи с 10-15%, но не и да..

публикувано на 18.04.24 в 17:35
Димитър Събев

Димитър Събев: Демографски планините ни са по-стабилни от равнините

В демографско положение  българските планини са по-стабилни от равнинните територии  на страната. Това заяви пред БНР гл. ас. Димитър Събев от Института за икономически изследвания при БАН, журналист, доктор по икономика, писател. Българските планини са много разнообразни. Между 30 и 60% от територията ни е планинска.  Ние сме планинска..

публикувано на 18.04.24 в 11:15

Конференция за хората с увреждания откроява пробойни в системата за подкрепа

Като държава отдавна сме поели ангажимента да спазваме Конвенцията за правата на хората с увреждания, които обаче продължават да бъдат изключвани и много често стават жертва на насилие . Това каза в интервю за БНР адвокат Анета Генова, основател на фондация "Кера", преди конференцията "Правата на хората с увреждания: защита от насилие,..

публикувано на 18.04.24 в 10:17
Д-р Явор Владимиров

Д-р Явор Владимиров: Асистираните репродукции са водещи с покачващ се успех всяка година

Желанието да станеш родител и това да имаш наследник е съвсем естествен човешки стремеж. Съвременният начин на живот обаче, дефинира много репродуктивни проблеми . Причините са различни, но трудностите в зачеването намират своето решение в асистираната репродукция. Много са хората, в чието семейство е проплакало бебе, именно с нейната..

публикувано на 17.04.24 в 08:41

Жертви на трафик на хора стават всички от 12 до 50 + годишна възраст

Трафикът на хора е зло, което засяга не само жертвите, но и техните семейства и близките им.  "Трафикът на хора е престъпление, което е близко до всеки един от нас, ако той не е информиран, не знае за какви индикатори да гледа, и въобще не знае как да се предпази, каза в "Нощен Хоризонт" Моника Николова, директор на Фондация "А 21" . Моника..

публикувано на 16.04.24 в 12:39

Общественият съвет към ЦИК с редица мерки за прозрачност на вота 2 в 1

Общественият съвет към ЦИК излезе със становище, в което предлага редица мерки за прозрачност и подобряване на организацията на изборите 2 в 1 на 9 юни. Сред тях са достатъчно рано да се предадат необходимите елементи за удостоверяване на машините за гласуване на трите институции, посочени в Изборния кодекс, като се излъчва онлайн не само довереното..

публикувано на 15.04.24 в 09:19

Старт за Летище Балчик като приемна точка за малката авиация

Отварянето на Шенгенското въздушно пространство за България и Румъния беше отбелязано символично през изминалите почивни дни на Летище Балчик. Събитието беше организирано от пилотите на двете съседни страни и се проведе под надслов "Schengen check". Летище Балчик показа част от потенциала си през изминалата събота, приютявайки около 40 малки..

публикувано на 15.04.24 в 06:40