Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Защо новите правила за пашуване в националните паркове ядосаха животновъдите

Недоволните се заканват да доведат животните пред МОСВ

Снимка: Радио Шумен

Нови правила за пашуване на животните в Националните парковепредизвикаха недоволство сред фермерите, които ги възприеха като забрана.

Годишните планове за паша на територията на двата национални парка – „Рила“ и „Пирин“, все още не са готови. В момента тече и обществено обсъждане. Основният въпрос е ще бъде ли забранена пашата на едър рогат добитък в защитените територии за сметка на повече такива за овцете.

„Няма такова нещо. Едрият рогат добитък ще продължи да си пашува на територията на парковете“, уверява Владимир Милушев, директор на НП „Рила“.

Промяната в годишните планове за паша е свързана с нова разпоредба на МОСВ за опазване на уязвими тревни местообитания във високата планина, уточнява Милушев.

„Идеята е на тези редки и застрашени местообитания да се извършва приоритетно паша на овце, защото овцете оказват много по-малко негативно влияние върху тревните местообитания.“

Снимка: БГНЕС

Директорът на НП „Рила“ посочва, че първо ще се раздават пасища за овцевъдите, а след това, ако останат, и на отглеждащите едър рогат добитък. Владимир Милушев прогнозира, че поне за 90 на сто от кравите, които са пасли миналата година, ще има място и тази година да пасат на територията на НП „Рила“.

И ако в населените места около НП „Рила“ няма много фермери, отглеждащи крави, то в Пирин натискът е сериозенЕксплоатирането на високопланинските пасища в защитената територия е довело до сериозно компрометиране на местообитанията и ерозия на тревните площи.

Директорът на националния парк Валери Мечев отбелязва, че досега фермерите са получавали субсидии точно за това пашуване и затова интересът към високата част на планината е бил сериозен.

Идеята е следващата година субсидии да се дават не само за територии в рамките на парковете, а и за такива, които попадат в мрежата Натура 2000. Досега тези територии са били 2%, а ще бъдат над 30% от територията на страната, пояснява Мечев.

„Идеята е в националните паркове в следващия период да се дават субсидии само за овце. Могат да пашуват едър рогат добитък, но няма да има субсидии за тях. Когато няма субсидии, интересите рязко ще намалеят.“

Не повече от 10 процента са компрометираните територии в НП „Пирин“, заради пашуването на едър рогат добитък, обобщава директорът Валери Мечев. По думите му фермерите с договори попрограмата за пасторализъм ще имат осигурено пашуване в защитената територия.

Според животновъди не става въпрос за субсидии, а за оцеляването на сектора.

Благовеста Василева отглежда в биофермата си 1600 крави. Без паша животните са обречени на глад, казва тя и предупреждава – ако не могат да ги закарат до пасищата, собствениците им ще ги докарат пред Министерството на околната среда и водите.

„В последния момент научихме, че в националните паркове ние, говедовъдите, няма да можем да качваме животните си“, споделя Василева. Тя оспорва твърдението, че вследствие на интензивна паша има накърняване на някои от местообитанията и изтъква, че няма изготвена експертна оценка с данни за това.

Такъв доклад до ден днешен ние не успяхме да намерим. С такъв доклад ни плашат от МОСВ. Никой не е чувал за този доклад, няколко пъти го искахме от Тома Белев, включително през Министерски съвет го поискахме, но никой не ни го даде.“

„За нас е животоспасяващо да качим животните си на Рила, защото тук, при нас в продължение на три месеца няма никаква паша“, допълва Благовеста Василева.

Като друг проблем тя откроява забраненото в националните паркове пашуване край езерни, поточни, изворни и речни местообитания, което на практика лишава всички животни, включително овцете, от вода.

„Как ние тези животни ще ги поим? Ще им носим вода, минерална, в десетлитрови туби и ще ги поим, всяка крава поотделно?“

Повече по темата чуйте в звуковите файлове.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Кипър: Обсъждат използване на ИИ за почистване на морските води

Използването на изкуствен интелект за откриване и почистване на замърсявания в морето е сред иновативните технологии, които ще бъдат представени на провеждащия се днес форум „Синият Лимасол“. Най-големият крайбрежен град на Кипър, търговски и корабен център в Източното Средиземноморие, е включен в мисията на ЕС за постигане на климатична..

публикувано на 15.04.24 в 08:33

Екологични организации определиха законопроект за лобистки и излизат на протести

Започваме протести и няма да спрем, докато въпросният законопроект не бъде спрян. Това каза пред БНР адвокат Димитър Палов, председател на гражданско сдружение "Ти решаваш" , което в неделя, 14 април, ще бъде част от протестите на екоорганизации срещу промени в Закона за насърчаване на инвестициите, с които се слага край на възможностите..

публикувано на 12.04.24 в 15:14

България ще въвежда депозитната система за пластмасови бутилки. Какво предстои?

До 2029 г. на територията на ЕС следва да бъдат изградени депозитни системи за връщане на празни пластмасови бутилки.  В 17-те европейски страни, които вече имат подобна система, се регистрира висока събираемост. Пред страната ни са три задачи - анализ къде какво количество отпадък се генерира, промяна в законодателството и инвестиции в..

публикувано на 04.04.24 в 12:15

Може ли да се постави фотоволтаичен покрив на Екомузея с аквариум в Русе?

Фотоволтаичните системи са едно от решенията, с които можем да компенсираме вредата на човешката дейност върху природата. Все повече обществени сгради се захранват с възобновяеми енергийни източници и това е модел, който показва ползата от тази технология. Дали в Екозумея с аквариум в Русе има възможност за такава система и как може да се случи..

публикувано на 17.03.24 в 08:25

Столичната община приема проекти за интегрирано градско развитие до 9 май

Столична община приема проектни идеи по Приоритет 1 „Интегрирано градско развитие“ на ПРР 2021-2027 Столичната община в качеството си на териториален орган по подбор на проектни идеи по Приоритет 1 „Интегрирано градско развитие“ на ПРР 2021-2027, кани всички заинтересовани страни за подаване на проектни идеи по Приоритет 1 на ПРР за изпълнение..

публикувано на 14.03.24 в 13:05

платена публикация
Как да се грижим правилно за здравето на почвата с помощта на Torove.bg

Здравето на почвата обуславя как растенията ще растат, ще се развиват и справят със стреса от околната среда. Почвата, която е добре поддържана, подпомага здравословния растеж на растенията, като увеличава тяхната устойчивост на болести и вредители и спомага за по-добри добиви. Видове състояния на почвата Почвата е основен ресурс..

публикувано на 13.03.24 в 13:23

Без селфита или бавене - или какво да правим, ако намерим таралеж, преждевременно събудил се от зимен сън

Необичайно високите температури през последния месец доведоха до цъфнали цветя и овошки, както и до притеснения за реколтата, ако има рязък спад в показанията на термометрите. Освен да събуди дърветата, отразява ли се топлото време и на животните, които спят зимен сън, и по-специално на таралежите ? Независимо от топлите зими през..

публикувано на 10.03.24 в 11:07