Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Във Великобритания броят на децата с остър хепатит с неизяснен произход достигна 145

Медицински доклад от 1924 година описва увеличаване на случаите на детски хепатит и след епидемията от испански грип през 1918 г.

Снимка: ЕПА/БГНЕС

Във Великобритания броят на децата с остър хепатит с неизяснен произход е достигнал 145. Данните са на Британската агенция за здравна сигурност. 

Става дума за заразявания на деца под 10 години, а най-много са във възрастовата група от 1 до 5 години. Първият случай е бил засечен в Шотландия в края на март. На десет от заразените деца е бил трасплантиран черен дроб, но добрата новина е, че досега няма починало дете. Причината за появата на тази остра форма на хетатит продължава да е мистерия. Изследователите обаче са насочили вниманието си към семейство патогени, наричани аденовируси, които могат да причиняват най-пъстра гама заболявания, включително най-обикновена настинка.

От Световната здравна организация съобщиха, че аденовирус е бил засечен в поне 74 от случаите, докато Covid-19 е бил открит в други 20. Хепатитът не е обичаен страничен ефект при заразяване с аденовирус, при който най-честите симптоми са като при настинка с гадене и повръщане, така че учените се опитват да установят дали някакво съпровождащо заразяване с Covid-19 или други неинфекциозни състояния, като хранителни отравяния, реакция на лекарства или на метали, не играят някаква роля.

В изявление на Агенцията за здравна сигурност се казва, че се проучва също дали повишената чувствителност на организма поради намалената активност по време на пандемията от Covid-19 не играе роля или пък е настъпила промяна в генома на аденовируса. Точно тази намалена активност по време на пандемията може би води до по-късно излагане на организма на децата на аденовирусите и това да води до по-рязка реакция на имунната им система.

Учените обаче отхвърлят появили се съмнения, че ваксината срещу Covid-19 може да има някаква роля, тъй като нито едно от децата с хетатит не е било ваксинирано. Вестник „Гардиън“ цитира доктор Мера Чанд, директор на Агенцията по клинични и нововъзникващи инфекции да казва следното:

„Знаем, че това е тревожно време за родителите на малки деца. Вероятността обаче вашето дете да развие хепатит е изключително ниска. Но ние продължаваме да напомняме на родителите да бъдат нащрек за признаците на хепатит – особено жълтеницата, която най-лесно се забелязва в бялото на очите – и да имат готовност да потърсят личните си лекари, ако са загрижени“.

Професор Деидре Кели, която е педидатър-хепатолог, е убедена, че новият изблик на хетатит има връзка с пандемията от Covid-19, защото е открит медицински доклад от 1924 година, описващ увеличаване на случаите на детски хепатит след грипната пандемия през 1918 година, известна още като Испанската болест.

Кели смята, че далеч по-големият брой случаи, наблюдавани в Обединеното кралство в сравнение с Европа, вероятно се дължи на по-добрата система за докладването им. Великобритания разполага със специализирани центрове за лечение на чернодробни заболявания, което означава по-бързо заемане с по-леките случаи.

От своя страна доктор Чанд съветва родителите да следят децата да поддържат нормална хигиена, включително редовно миене на ръцете. Препоръчва се децата, които имат симптоми като повръщане и диария, да остават по домовете си и да не се завръщат в училищата или детските градини до 48 часа след като симптомите са отшумели.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Снимката е илюстративна

Защо сухото мляко става все по-търсено от българските млекопреработватели?

В България животновъдството се унищожава, а млякото намалява . Българският фермер не може да задоволи собственото си село. Нямаме производство. Това заяви пред БНР фермерът Петър Карадамянов от Долна махала, Пловдивско. "Има търсене. В България мляко няма. Проблемът е, че няма и да има скоро . Животновъдството се унищожава и там..

публикувано на 24.04.24 в 09:19
Античният град Хераклея Синтика в местността Рупите

Античният град Хераклея Синтика в Рупите вече с туристическа инфраструктура

Античният град Хераклея Синтика в местността Рупите , който привлече интереса на стотици хиляди посетители както на място, така и във виртуалното пространство, вече разполага и с туристическа инфраструктура.  За консервацията на разкритото до момента и социализацията на обекта община Петрич започна изпълнението на мащабен проект , чийто първи етап е..

публикувано на 21.04.24 в 07:50
Президентът на Хърватия Зоран Миланович (на преден план) и премиерът Андрей Пленкович

Аделина Марини: Хърватия навлиза в конституционна криза

Хърватия навлиза в конституционна криза . Това заяви пред БНР журналистът Аделина Марини от изданието "EUinside" след парламентарните избори в Хърватия. Те противопоставиха в остър сблъсък премиера консерватор Андрей Пленкович и президента социалдемократ Зоран Миланович. ХДО печели изборите в Хърватия, но и втората политическа сила..

публикувано на 20.04.24 в 12:05
Министър-председателят на Израел Бенямин Нетаняху

Пол Роджърс: Нетаняху извлече полза от напрежението с Иран

Когато Израел се закани да отвърне на нападението на Иран с дронове и ракети, иранският президент Ибрахим Раиси от своя страна се закани, че "дори и най-малката инвазия на Израел ще предизвика масивна и твърда реакция". Иранското военно ръководство започна да говори за "ново уравнение" в отношенията след като на 1 април Израел удари..

публикувано на 20.04.24 в 09:55
Симеон Матев

Симеон Матев: От началото на годината валежите в пустинята са много повече, отколкото у нас

Валежите от началото на годината в пустинята са многократно повече, отколкото са в нашата страна.  Това съобщи пред БНР климатологът Симеон Матев. "Това е изненада. Има конспиративни теории какво се случва.  Чисто научно човек все още не може да предизвика такива валежи, каквито паднаха в Дубай.  Може да ги увеличи с 10-15%, но не и да..

публикувано на 18.04.24 в 17:35
Димитър Събев

Димитър Събев: Демографски планините ни са по-стабилни от равнините

В демографско положение  българските планини са по-стабилни от равнинните територии  на страната. Това заяви пред БНР гл. ас. Димитър Събев от Института за икономически изследвания при БАН, журналист, доктор по икономика, писател. Българските планини са много разнообразни. Между 30 и 60% от територията ни е планинска.  Ние сме планинска..

публикувано на 18.04.24 в 11:15

Конференция за хората с увреждания откроява пробойни в системата за подкрепа

Като държава отдавна сме поели ангажимента да спазваме Конвенцията за правата на хората с увреждания, които обаче продължават да бъдат изключвани и много често стават жертва на насилие . Това каза в интервю за БНР адвокат Анета Генова, основател на фондация "Кера", преди конференцията "Правата на хората с увреждания: защита от насилие,..

публикувано на 18.04.24 в 10:17