Размер на шрифта
Българско национално радио © 2023 Всички права са запазени

Заради завишено съдържание на пестициди БАБХ отхвърля по 22 т храни на ден на "Капитан Андреево"

| обновено на 10.07.22 в 16:19
Иван Христанов и Христо Даскалов (вдясно), шеф на БАБХ, дадоха пресконференция в БТА.
Снимка: БГНЕС

Българската агенция по безопасност на храните (БАБХ) сезира прокуратурата и ГДБОП заради установените драстични нарушения при контрола на граничния пункт "Капитан Андреево", извършван в последните 10 години от частна форма. Това обявиха директорът на БAБХ Христо Даскалов и зам.-министърът на земеделието Иван Христанов. 

БАБХ настоява Граничната полиция да отнеме достъпа до пункт "Капитан Андреево" на служителите на частната фирма, която доскоро контролираше вноса на храните на граничния пункт. Според  Иван Христанов фирмата саботира  контрола, като последният случай е отпреди дни, когато адвокати на частната фирма са се опитвали да се намесят в проверката на Европейската комисия: 

"Постоянно продължават тези саботажи. И ние затова отправихме няколко писма и миналата седмица, в които настояваме най-накрая Гранична полиция да заеме по-непримирима позиция, защото имаме остро противоречие със законодателството и те имат всички основания да отнемат пропуските към граничния пункт на 90% от персонала, който тези фирми за момента са регистрирали. Ще отправим поредно писмои  в понеделник, в което ще настояваме да се изпълни законодателството и да им бъде отнет допускът", заяви зам.-министърът на земеделието.

През миналата година от частната фирма, оперирала там през последните 10 г., средно на ден е отхвърляла 6 тона храни, в момента Българската агенция по безопасност на храните отхвърля заради завишено съдържание на пестициди 22 тона храни на ден, което е 246 процента повече, съобщи по-рано днес на пресконференция в БТА Иван Христанов, който представи актуална информация за резултатите от проверките на фитосанитарния, здравния и ветеринарния контрол на ГКПП "Капитан Андреево".

Има съмнения, че храните с пестициди са влизали в България, а не са били унищожавани, каза още Христанов.

В края на годината ще бъде готов одитният доклад на Еврокомисията за проверката, направена през последните дни на граничния пункт. Според Христо Даскалов одиторите са видели разрушени сгради, сгради с променено от частната фирма предназначение, което говори, че контрол не е правен. Трима от инспекторите на агенцията са излезли във внезапен болничен в навечерието на европейската проверка. Има данни, че семействата им са били заплашвани, за да не се явят на работа.

Според Христанов това е опит да бъде саботирана проверката. 

През последните години вътрешният одит на БАБХ не е направил нито една проверка на "Капитан Андреево", което говори за вероятен "чадър" над дейността на частната фирма. Според заместник-министърът местните хора в Свиленград са предупреждавани да не съдействат на сегашното управление, защото с падането им от власт статуквото от последните 10 г. щяло да се върне.

Има съмнение, че чадър над частната фирма, контролирала границата, е разпъван и от ръководствата на агенцията. Сегашният ѝ директор проф. Даскалов съобщи, че е уволнил директора на звеното за вътрешен одит.

"Представяте ли си, от 2013 година до днешна дата не е правен одит от тази дирекция на колегите в "Капитан Андреево" и когато въпросът е защо ние правим одит, те почват да навеждат глава, защото някой е забранил".

Част от сигналите вече са подадени към ГДБОП. Утре ще бъдат допълнени с още данни:

"Има предостатъчно данни ГДБОП да почне да търси обвързаности между конкретни лица от висшето управление на БАБХ за последните 10 години и фирмите, които са управлявали имотите и конкретни функции на границата".

Христанов предостави информация за фитосанитарния контрол в периода 13 април – 19 май 2022 г. - 35 дни преди БАБХ да започне лабораторна дейност и за периода 20 май – 25 юни – 35 дни, след като започва дейност.

Партидите със завишено съдържание на пестициди преди БАБХ да започне лабораторна дейност са 0,36 процента, а след това са 0,63 процента. Общият обем, който минава контрол за предходния период, е 32 000 тона, от които са отхвърлени 223 тона. В периода, в който БАБХ започва своята дейност на пункта, са преминали за контрол 21 хил. тона храни, като са отхвърлени 806 тона, съобщи Христанов. Сравнихме и същия период на миналата година спрямо тази година, каза зам.-министърът. В онзи период на миналата година са отхвърлени заради пестициди 97 тона храни, за тази година БАБХ отхвърля 806 тона храни. Това е увеличение със 727 процента на количеството отхвърлена заради пестициди храна.

От януари 2020 г. до ноември 2021 г. в 15 от общо 23 месеца частната лаборатория е регистрирала повече изследвания, отколкото технически е способна да извърши, съобщи зам.-министърът.

Друг интересен резултат от проверката, по думите на Христанов е, че за юли 2021 г. няма нито една отхвърлена партида, нито един отхвърлен килограм стока, не е върната от границата и не е предложена за унищожаване.

Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Мария Петрова

Мария Петрова: Контролът на терапията не става чрез закупуването на всички лекарства наведнъж

С въвеждането на правила и регулации няма как автоматично да кажем, че ще се нарушат правата на пациентите. На този етап няма опасност от такова нещо. Това увери в интервю за БНР адвокат Мария Петрова, специалист по медицинско право, във връзка със спора между Българския фармацевтичен съюз и НЗОК. НЗОК с предложение да се закупува..

публикувано на 29.03.23 в 08:43

Credit Suisse - поглед от Швейцария

В UBS не знаят с какво се сдобиха, след като бяха принудени да купят Credit Suisse, заяви в новия епизод на подкаста „На всяка цена“ професор Кремена Бахман , преподавател в Университета по приложни науки в Цюрих. Близо 167-годишната Credit Suisse бе придобита от основния си конкурент UBS, а обединението на двете банки превръща новата институция в..

публикувано на 28.03.23 в 16:12
Пламен Павлов

Пламен Павлов, БГА: В България се доставя много скъп газ. "Булгаргаз" не успява да защити нашия пазар

При евтин азерски газ и неползване на газа от Чирен, получаваме скъп газ . Това заяви пред БНР председателят на Българската газова асоциация Пламен Павлов. Българската газова система е свързана с европейската чрез холандския газов хъб TTF, чиято цена приемаме за референтна. През октомври 2022 г. цената на TTF е била с 47% по-ниска от нашата, за..

публикувано на 28.03.23 в 08:04
Иван Костов

Иван Костов: Румен Радев узурпира власт

"Президентът Румен Радев узурпира власт   със своите изказвания по отношение на инициативата на Европейската агенция за отбрана да се предоставят боеприпаси на Украйна". Това заяви пред БНР Иван Костов, министър-председател на България 1997-2001 г., и припомни, че парламентът два пъти - веднъж на 3-ти ноември (с гласовете на 175 депутата -..

публикувано на 27.03.23 в 13:01

Октавио Маренци: Предстои много труден период за бизнесите, които се нуждаят от евтини пари

Като на филм за един уикенд в Швейцария се случи немислимото – втората по големина банка в страната и нейна емблема вече е в миналото . С активи от близо пет трилиона долара швейцарската банка UBS , която бе принудена да придобие закъсалата Credit Suisse, ще се превърне в четвъртата по големина банка в света . Дори от Асоциацията на банковите..

публикувано на 25.03.23 в 11:05
Огнян Минчев

Огнян Минчев: Затъването на САЩ в Ирак отвори стратегически вакуум, Русия и Китай се еманципираха от Запада

Интервенцията в Ирак има съдбовно значение за ролята на Америка в първите две десетилетия на 21. век. Тази кампания прекъсна успешното настъпление на САЩ в тяхната роля на водеща световна сила след края на Студената война. Това мнение изрази в интервю за БНР политологът доц. Огнян Минчев "До такава степен бяха мощни стратегическите..

публикувано на 25.03.23 в 10:12

Мариана Милтенова: Българските плодове и зеленчуци ще станат екзотични. Секторът се унищожава сигурно и бързо

Фермер от Кюстендилско с над 30-годишен опит, който отглежда пасищни животни, съветва " министърът на земеделието в месеца поне 3 дни да преспива в една кошара при един фермер , при един овчар, кравар". За производството на 100 тона и на 3 литра мляко на ден таксата е една и съща, това е безобразие – все едно вие да имате колело, а аз – рейс..

публикувано на 24.03.23 в 09:14