Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

След като Генчовска и Османи сложиха подписи - чака се оповестяване на съдържанието на двустранния протокол

Това ще стане във вторник

| обновено на 17.07.22 в 17:10
МВнР - 17 юли 2022 г., Османи и Генчовска разменят папки с подписания двустранен протокол София - Скопие.
Снимка: БГНЕС

България и Република Северна Македония подписаха двустранния протокол. Той е част от рамката, по която съседната държава ще води преговорите си за членство в ЕС.

Подписаният в София от външните министри Теодора Генчовска и Буяр Османи документ съдържа мерки и срокове в изпълнение на Договора за добросъседство от 2017 година. Съдържанието на протокола ще стане известно във вторник, след като утре бъде одобрен от постоянните представители на страните от ЕС в Брюксел. 

След днешното подписване министър Генчовска увери, че има механизъм, по който ЕС да следи как Скопие изпълнява ангажиментите си: „Протоколът, бидейки част и свързан с преговорната рамка, там също има механизъм, който да проследява неговото изпълнение. Този механизъм всъщност ангажира останалите страни членки да следят за това изпълнение“, каза тя.

България е държавата, която най-силно подкрепя евроинтеграцията на Република Северна Македония и Албания, каза първият ни дипломат Теодора Генчовска, след като подписа протокола. Той задължава Скопие с конкретни мерки, които да бъдат изпълнени в определени срокове.

Колегата ѝ Буяр Османи в изявление от София подчерта историческата възможност след 17 години кандидатски статут Република Северна Македония да може да започне преговорите с Европейския съюз:

"Очакваме подкрепа от Република България по този път, по който започваме да се приближаваме към преговорите за членство в Европейския съюз, надявам се от днес да отворим нова глава, за да преодолеем всички предизвикателства, за да преодолеем всички пречки по пътя“, заяви Османи.

Реално обаче същински преговори на първата междуправителствена конференция след дни ще започне само Албания. Скопие ще трябва първо да промени конституцията си и да впише българите като равни на останалите народи. Това трябва да стане освен в основния закон, и в останалото законодателство на югозападната ни съседка. Тогава ще се свика втора междуправителствена конференция. Тя ще е начало на преговорния процес:

"Този период зависи от властите в РСМ, може да продължи 3 месеца, както беше с промяната на името на държавата, може да продължи и 2 години", посочи външният министър Генчовска.

България не прави отстъпление по отношение на така наречения македонски език. Страната ни няма да го признае и това ще бъде обявено още утре с декларация на заседанието на представителите на страните-членки на Европейския съюз, а с ответна декларация Съветът ще приеме българското изявление.

Заместник-министърът на външните работи Велислава Петрова посочи: "Така, че българската позиция остава непроменена и тя е ясно заявена в унисон с решението на Народното събрание".

Най-ценното от днешния протокол по думите на Генчовска е, че той сам по себе си не е само двустранен документ. Поетите ангажименти и изпълнението ще се наблюдават от Брюксел.

Протоколът от днес стъпва в голямата си част на постигнат напредък в двустранните исторически спорове, но не само. До дни ще се оповести съдържанието му.

Знае се обаче, че има краткосрочни и дългосрочни мерки - до две години в учебниците и табелите на паметници да бъдат написани промените по вече постигнати договорености.

През следващата и тази година ще има общи чествания на исторически личности и събития, по които съвместната историческа комисия е постигнала съгласие.

През 2024 година ще бъдат съгласувани учебни програми. Реабилитация на жертвите на югорежима и отваряне на архивите на тайните служби са други ангажименти.

В Министерството на външните работи се проведе второто заседание на Съвместната междуправителствена комисия по чл. 12 от Договора за приятелство, сътрудничество и добросъседство между Република България и Република Северна Македония. В рамките на срещата бе направен преглед на изпълнението на Договора за приятелство, добросъседство и сътрудничество и бяха договорени мерките за неговото ефективно изпълнение през следващия период. За целта бе подписан протокол между министрите на външните работи на двете страни Теодора Генчовска и Буяр Османи - 17 юли 2022 г./ Снимка: БГНЕС.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Агенция за социално подпомагане

Правителството вдига със задна дата заплатите в Агенцията за социално подпомагане

Заплатите в Агенцията за социално подпомагане ще бъдат увеличени със задна дата, от 1-ви юли тази година. Това реши правителството с приети промени в устройствения правилник на Агенцията. Разходите за персонал за тази година се повишават с близо 15 милиона лева и ще има нови размери на индивидуалните месечни заплати. Необходимият ресурс е за..

публикувано на 27.09.24 в 15:53

Работна група ще предложи изграждането на държавни буферни паркинги на граничните пунктове

Сформираната от служебният премиер Димитър Главчев работна група за разположението на буферните паркинги за тежкотоварни автомобили по границите ни с Румъния и Гърция ще предложи построяването на държавни такива, като част от цялостната концепция за модернизация на граничните пунктове, които ще разполагат и със системи за управление на трафика...

публикувано на 27.09.24 в 15:45

Изкупната цена на тютюна да бъде поне 11,50 лв./кг очакват производителите

Изкупната цена на тютюна тази година ще бъде по-висока от миналогодишната. Това обещават фирмите-изкупвачи, каза кметът на кирковското село Кран Мустафа Юсеин, където 70% от населението отглежда тютюн:  "Миналата година средната цена беше около 10,50 лв. за килограм, но очакванията на хората бяха в рамките на над 11,00-11,50 лв., почти с 1 лв...

публикувано на 27.09.24 в 15:45

638 лв. ще бъде линията на бедност през следващата година

Линията на бедност през следващата година ще бъде 638 лв., реши служебното правителство. Повишаването е със 112 лева или 21,3% в сравнение с тази година. Новият размер на линията на бедност ще облагодетелства уязвимите и най-нискодоходните групи от населението.  С увеличаването ѝ ще нараснат обвързаните с нейната стойност социални помощи и финансова..

публикувано на 27.09.24 в 15:29
Дим се издига след израелския обстрел на селата в района на Набатия, Ливан

Израелските удари срещу цели на "Хизбула" в Ливан доведоха до нови цивилни жертви и бежански вълни

Израелските удари срещу цели на "Хизбула" в Ливан доведоха до нови цивилни жертви и бежански вълни, докато Бенямин Нетаняху твърди, че страната му ще обсъжда американското предложение за примирие. Нетаняху обяви, че израелски екип е обсъдил със Съединените щати, които са основен доставчик на оръжие за страната му, предложението им за..

публикувано на 27.09.24 в 15:15

Има риск България да загуби най-малко 2 млрд. лв. европейско финансиране по ПВУ

Има риск България да загуби най-малко 2 милиарда лева европейско финансиране заради това, че снощи Народното събрание не прие промените в Плана за възстановяване и устойчивост, новата глава към него, както и актуализираната пътната карта за климатична неутралност. Това предупреди служебният вицепремиер и министър на финансите Людмила Петкова на..

публикувано на 27.09.24 в 15:08
Атанас Илков

Двама са задържани при спецоперация срещу купуването на гласове

Полицейска операция срещу купуването на гласове ще тече през цялата предизборна кампания

публикувано на 27.09.24 в 14:25