Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

"Альоша боде очите не само като русенски градски ориентир"

Камен Рикев: Съветските паметници се използват като мека сила, нямат общо с русофилството

Смесваме памет и почит, смята преподавателят от университета "Мария Склодовска-Кюри" в полския град Люблин

Камен Рикев
Снимка: Ася Пенчева

Символите на съветската армия все още присъстват в много от големите български градове. Периодично се чуват гласове за тяхното премахване, но все още няма единно мнение на обществото каква трябва да е съдбата им.

Разговор за Паметника на Альоша в Русе започна преподавателят в университета "Мария Склодовска-Кюри" в полския град Люблин Камен Рикев, който е русенец. Той е преподавател по история на балканските литератури и култури, автор е на публикации в областта на полско-българските културни връзки, балканистиката и българската литературна класика, преводач е на десетки полски творци.

Преди време регионалният вестник "Утро" публикува негов текст, в който авторът задава въпрос към публиката - "Кога ще поставим Альоша на мястото му?", визирайки Паметника на Альоша в дунавския град, с който завършва главната улица "Александровска" и започва Паркът на младежта.

На това ключово за Русе място се издига фигурата на съветски войник, който държи шмайзер в дясната си ръка и съветско знаме в лявата. Голям, величествен и  незаобиколим. Паметникът е по-голям от монументите на Васил Левски, Стефан Караджа, Любен Каравелов, Захари Стоянов, Ангел Кънчев, Елиас Канети.

Според Рикев "Альоша боде очите не само като русенски градски ориентир" и е "тумор в центъра на града". В интервю за БНР той изразява гледната си точка на гражданин, че паметникът от гледна точка на историческата справедливост е "грандиозно недоразумение и неговото място не е в центъра на града". Преподавателят смята, че смесваме памет и почит.

"Неща, които заслужават памет, но в никакъв случай не заслужават прослава, почит, могат да намерят свой уютен дом. Дали това ще бъде обособено място в парк или междуквартална зона, дали ще бъдат покрайнините на града, винаги с вкус може да се аранжира едно пространство на стари символи, на изоставени причудливи монументи, отломки, остатъци от гербове, куриозни табели, които да формират алтернативен кът, който да помогне на хората да видят частица от своята история. Това е памет, това е история, но аз роптая срещу една манипулация, която нагло ни се налага."

Снимка: БГНЕС

Не бива да забравяме и унищожаваме това наследство, но не бива тази памет да я свързваме с фалшива почит, подчерта Камен Рикев.

Фронтално на паметника е изписан следният текст: "На братските съветски войни-освободители. Вечна признателност от русенските трудещи се", а отзад е разположена фразата на Георги Димитров: "Дружбата със СССР е нужна на България така, както въздухът и слънцето за всяко живо същество."

"Тези паметници се използват като "мека сила", "мек" инструмент за въздействие от страна на руската държава", изтъкна преподавателят в полския университет.

Рикев е категоричен, че подобни паметници "нямат нищо общо нито с българското русофилство, нито с историческата правда".

Засега дебати за премахването на Альоша от централната част на града няма.

Монументите на Ленин и Георги Димитров в Русе бяха премахнати почти веднага след падането на комунистическия режим. Альоша остана, въпреки че многократно е заливан с боя и са му добавяни надписи с различни послания в знак на протест срещу политиката на Русия.

В района около Русе се намира и единственият паметник на Ленин в България - този в село Новград. Бил атракция за селото, чието ТКЗС носело името на вожда. 

Повече по темата чуйте в звуковия файл.
По публикацията работи: Яна Боянова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Анна Ризова и театралната школа

Анна Ризова в рубриката "Горещи сърца": Уча децата, че трябва първо да обичат себе си!

За нея няма невъзможни неща. Но най- важното за нея е да накара децата, а и възрастните да повярват в силата на изкуството и познанието. Тя е на 30 години, вече е усвоила няколко професии. Завършила е театрално изкуство, докторант е по "Кинознание и телевизия", преподава на студенти в Югозападния университет, работи като експерт "Реклама" в Радио..

обновено на 21.04.24 в 09:30
Анна Йончева, основател на инициативата

Анна Йончева: Благодарна съм за всичко научено от семействата на деца с увреждания

Преди 5 години на една детска площадка в София една майка вижда как дете съветва друго дете да не играе с момиче в инвалидна количка, защото момичето е заразно. Така Анна Йончева решава да направи децата с увреждания видими, за да могат другите деца да свикнат с тях и да играят заедно.  Тя е фотограф-любител, основател на проекта „Различните деца“,..

публикувано на 19.04.24 в 15:53

"Представи си - Не е нужно да гледаш, за да видиш". Проект на студенти от НБУ за незрящи

Студенти по журналистика от 4-ти курс в Нов български университет предизвикват въображението на незрящите, за да ги отведе там, където не могат да отидат. Това се случва в проекта "Представи си - Не е нужно да гледаш, за да видиш", създаден от млади хора за техни връстници със зрителни проблеми. Премиерата на студентското радиопредаване беше..

публикувано на 19.04.24 в 11:15
Проф. Владимир Кефалов

Проф. Владимир Кефалов сред най-добрите специалисти в света в изучаването на човешкото зрение

Преди 23 години е учредена  Бреслеровата награда . Учените или лекарите, които имат право да се състезават за нея могат да живеят в която и да е държава по света, но трябва да имат медицински или научни изследвания, които  да допринасят за лечението на хората, загубили зрението си . През  2019 г. в списъка на учените  получили високото отличие е..

публикувано на 17.04.24 в 12:33

Само зимата ли може да ни изненада? Летният сезон е пред провал заради недостиг на кадри

Летният сезон е пред провал, предупреждават хотелиери и работодатели по Южното Черноморие. Причината - задълбочаването на кризата с липсата на работници и персонал за туристическите обекти . Само по Южното Черноморие за предстоящия сезон се търсят 27 хиляди работници. Междувременно посолствата в трети държави извън ЕС, откъдето се чака работна..

публикувано на 16.04.24 в 09:41

Седмицата на космически обороти: слънчево затъмнение и научно просветление

Деца и възрастни носеха цветя за извънземните, някои ги чакаха с глави лук. Казваха, че не се страхуват : - Вярвате ли, че ще дойдат? - Вярвам, защото тази заран пак съобщиха, вестниците четем. - Те дали биха могли да помогнат на България с нещо? - Ами казаха: "Ще помогнем". -..

публикувано на 13.04.24 в 17:09

"Яйцето" в СУ се събуди за нов живот – става модерна зала за събития

Емблематичното за поколения студенти и преподаватели пространство в Софийския университет "Св. Климент Охридски" - "Яйцето", започва нов етап от своето съществуване. То вече ще бъде съвременно пространство за публични събития, в което ще се помещава и модерна лаборатория.  " Залата има невероятна акустика . Направихме специално озвучаване. Може..

публикувано на 12.04.24 в 12:05