"Обществото има нужда от силно управление и работещ парламент".
Това каза пред БНР изпълнителният директор на "Евронюз България" Георги Харизанов.
Според него с вота си на 2 октомври българските граждани са дали ясен знак, че "никой не е упълномощен да управлява еднолично, никой не е упълномощен да говори от името на народа и всички трябва да осъзнаят, че е нужно известно смирение и огромни дози скромност, защото огромна част от обществото казва, че иска правителство и работещо Народно събрание".
Той подчерта, че гражданите са наясно, че парламентът трябва да работи, за да се "синхронизира законодателството и да започнат да се усвояват средствата по Плана за възстановяване, както и да се направят нужните промени и преговори с ЕК, за да се отпушат оперативните програми":
"Ако се търси консенсус, мисля че това е консенсусът. ... Ако погледнем от какво имат нужда работещите хора и работещата икономика, ще се постигне консенсус - близо до 100%. Това е евтина енергия, предвидимо законодателство, устойчива съдебна система и бързо решаване на търговските спорове, ниски нива на данъчните ставки, докато това е възможно в рамките на ЕС, озаптяване на мераците на политици да повишават непрекъснато работната заплата, а оттам и осигурителните прагове, докато това е възможно в рамките на ЕС, преди да въведат единна единна европейска минимална работна заплата. Т.е. всички конкурентни предимства да бъдат съхранени и надградени".
"Учудвам се, че все още трябва да се състои разговорът за позициониране на партиите коя е с Путин и коя е срещу Путин. Мисля, че такъв спор не съществува. Той е решен в годините, когато България стана член на НАТО и на ЕС, да се надяваме скоро и на еврозоната и на Шенген. Ако някоя политическа сила припознава това като интересен терен, за да развива своите послания, това е нейно право. Това не значи, че държавата тепърва трябва да определя своята посока. България е направила своя цивилизационен избор и той е възможно най-добрият", коментира Харизанов.
Интервюто на Даниела Големинова с Георги Харизанов в предаването "12+3" можете да чуете от звуковия файл.
Българската народна банка пуска в обращение от днес сребърна възпоменателна монета на тема "200 години от рождението на Найден Геров" . Тя е от серията "Българско възраждане". Цената на монетата при пускането ѝ е 114 лева, съобщават от БНБ. Номиналът й е 10 лева. Всеки ще може да купи само по една монета. На лицевата страна на монетата..
Редица световни лидери изразиха съпричастност и желание за оказване на помощ след мощното земетресения в Южна Турция, което взе стотици жертви в Турция и Сирия. Съединените щати са "дълбоко загрижени" от съобщенията за бедствието, каза американският съветник по националната сигурност Джейк Съливан. Президентът на САЩ Джо Байдън нареди на..
Централната избирателна комисия ще определи състава или ръководните постове на Районните избирателни комисии в Кюстендил, Сливен, Плевен, Благоевград, Видин, Ловеч, Разград, Перник, Ямбол, Шумен и Стара Загора за предстоящите избори на 2 април. Решенията ще взема ЦИК, след като на срещите при областните управители партиите и коалициите не..
Вятърът в Сливен достига над 100 километра в час на моменти, съобщи Снежана Кънева, от кризисния отдел на общината. На кръстовището на булевард Стефан Стамболов разкъсан от вятъра билборд затруднява движението. От общината обявиха, че той ще бъде премахнат. Освен този билборд по улиците на града има паднали суховършия от дърветата,..
Независимият кандидат Никос Христодулидис е на първо място сред кандидатите на първия тур на президентските избори в Кипър. На балотажа следващата неделя той ще се състезава с Андреас Мавроянис. С много малка разлика в резултата двама независими кандидати за президент на Кипър, подкрепяни от партии от широк политически спектър, отиват на..
Бургас чества 145 години от Освобождението на града от османско иго. На този ден през 1878-а година жителите на града посрещат 13-и драгунски полк под ръководството на полк. Александър Лермонтов. На следващия ден в Бургас е създадена първата българска община. В знак на признателност, на мястото, където е посрещнат отряда на полк. Лермонтов е..
" Кютекът ще е по-сериозен есента , когато са местните избори и вероятно още едни парламентарни избори". Това заяви пред БНР доц. Александър Христов от Центъра за анализи и кризисни комуникации. Според него партиите гледат повече към 50-ото НС отколкото към 49-ото . Няма никакви сигнали, че разпределението на силите ще е кой знае колко..
Имам чувството, че националното ни достойнство е ампутирано, а по отношение на македонския въпрос то вече не съществува. Това заяви пред БНР..
Политическият авторитет на формацията „Продължаваме промяната“ пада стремглаво надолу след серията от скандали, които съпътстваха както управленския..
Когато се заговори за днешното състояние на отношенията между Република Северна Македония и България, обикновено първият въпрос, който възниква, е..