Размер на шрифта
Българско национално радио © 2023 Всички права са запазени

Александър Николов: Няма скандал с "Джемкорп", измислен е, за да се контролира енергетиката и цялата икономика

Александър Николов
Снимка: Савина Спасова, БНР

Скандалът около меморандума с "Джемкорп" се разраства. Според ГЕРБ той не е прекратен от кабинета "Петков". В петък бяха сезирани ДАНС, МВР и прокуратурата, за да бъде извършена проверка  за състоянието на тази договореност. Според партията на Бойко Борисов, тя дава цялата енергетика в ръцете на една офшорка.

Следващата стъпка, която ГЕРБ трябва да предприемат, е да сезират ФБР, иронично заяви пред БНР Александър Николов, който беше министър на енергетиката в кабинета "Петков".

"Скандал няма, той се създаде от една малка група от хора, оправдаваща невъзможността си да свършат нещо през последните 12 години".

Той обясни създаването му с наличието на големи финансови ресурси в този сектор.

"Контролът над енергетиката е контрол над цялата икономика и социалния живот, както и на това, което би се случило на следващите избори. Лъжеговоренето стана стандарт в медиите. Не се прави разлика между документ, на който пише на първа страница, че е неангажиращ, с такъв, който е ангажиращ. Служебният министър използва същите опорки, при положение, че не се дават никакви данни".

Николов коментира и твърденията на Росен Христов - министър на енергетиката в служебното правителство, който казва, че меморандумът не е прекратен.

"Той казва неща, които след 12 часа се променят точно по обратен начин. Повече от 7 месеца съм бил министър, преди това 3 месеца зам.-министър и моля всички медии да намерят дали има тема, по която съм си променил мнението. Този човек е използван многократно, за да повтаря кухи и безсмислени политически тези, за да валидира политически скандал".

Александър Николов обясни и как "Джемкорп" идва в България.

"През февруари 2022 година бяхме на посещение в САЩ и имахме срещи с множество инвеститори. След тях се случиха много неща в България. "АйПи 3" търсеше финансов партньор, който да реализира технологични и корпоративно неангажиращи документи с държавата в България. Компанията идентифицира "Джемкорп" като финансов партньор. Всеки енергиен проект е тежка инвестиция. В "АйПи 3" има бивши посланици на САЩ, представители на армията и на други военни структури. В компанията се разработват някои от най-сензитивните технологии, които скоро ще бъдат предлагани в енергийния сектор. Когато такава компания идентифицира партньор, филтърът и цедката, която трябва да минете, е сериозна. Естественият процес е да дадеш възможност на тази компания да реализира инвестиционна дейност в България, която съдейства за трансформацията на сектора".

Николов напомни казаното от изпълнителния директор на "Джемкорп", според когото писма за  инвестиционни намерения са входирани в няколко институции. Бившият министър на енергетиката обясни още, че е проявен интерес и към Топлофикация – София.

Александър Николов определи като "неграмотно съставена конструкция" твърдението, че правителството на Кирил Петков е заложило в Плана за възстановяване и устойчивост намаляване на емисиите с 40% до 2026 година, което няма как да стане без затваряне на въглищните централи.

"Намаляването на въглеродните емисии ще се случи от само себе си. Технологията, която в момента се развива и прилага вече на навън, ще позволи това да се случи. Две трети от въглищните централи са корпоративно управлявани – ТЕЦ 1 и ТЕЦ 3 имат план за модернизация. Въглеродните им емисии ще изглеждат по различен начин".

Това, което застрашава работниците в мините в старозагорския регион, е една пропагандна конструкция от бюджета, която предвижда компенсация за бизнеса в размер на 200 лева, обясни още той.

Николов коментира също твърдението на Росен Христов, че дерогацията, която ни е дала ЕК за руския петрол, предвижда износ на произведените от него продукти

"Когато говорителят на ЕК излезе и каже няколко пъти, че не е така, но ние си имаме една малка губерниийка и сме решили, че ще си правим каквото си искаме, е обидно. Да се защитават корпоративни интереси и "Лукойл", при положение, че те не казват колко процента от петрола, който преработват е руски и какви са плановете за трансформация. Дерогацията цели да даде време на компанията да преработва петрол, който не е руски".

Той обясни, че цените на енергийните ресурси у нас са най-ниски в ЕС, а причина за това са структурите на акцизите и митата.

Цялото интервю на Диана Янкулова с Александър Николов може да чуете в звуковия файл и на видео.




По публикацията работи: Мария Сивкова - Илиева
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Мило Джуканович (вляво) и Яков Милатович

Черна гора се готви за втори тур на президентските избори

На 2 април в Черна гора ще се проведе вторият тур на президентските избори. В първия тур, проведен на 19 март, най-много гласове спечелиха Мило Джуканович 119 673 гласа (35,37%) и Яков Милатович 97 858 (28,92%).  Избирателната активност беше 64,06% (341 551). Мандатът на президента продължава пет години. Досегашният президент на Черна..

публикувано на 29.03.23 в 09:38
Руски военен камион в центъра на Мелитопол

Украинските сили са обстрелвали Мелитопол

Руски информационни агенции съобщиха, че украинските сили са обстрелвали окупирания от Москва град Мелитопол.  Продължават опитите на руските сили да превземат Бахмут и Авдеевка Според британското разузнаване руските сили са постигнали само "незначителен напредък" в опита си да обкръжат Авдеевка и са загубили много бронирани машини..

публикувано на 29.03.23 в 09:13
Крал Чарлз III и Камила Паркър-Боулс

Британският крал Чарлз III пристига на визита в Германия

Британският крал Чарлз III пристига днес в Германия. Това е първото му посещение зад граница от възкачването му на престола. Първата му чуждестранна визита трябваше да бъде във Франция, но беше отменена заради протестите срещу пенсионната реформа, припомнят Ройтерс. Очаква се днес кралят и кралицата-консорт Камила да бъдат посрещнати от..

публикувано на 29.03.23 в 08:55
Временни контролно-пропускателни пунктове са разположени на възлови места в региона.

В Плевенска област се провежда специализирана полицейска операция

В Плевенска област се провежда специализирана операция за противодействие на престъпността и опазването на обществения ред. Изградени са контролно-пропускателни пунктове на възлови места. В специализираната операция са включени полицаи и жандармеристи. Мариана Цветкова, говорител на ОД на МВР: "В акцията са включени сили на всички..

публикувано на 29.03.23 в 08:46
Дискусията е по повод годишния доклад на

В София ще се проведе дискусия за правата на човека в България

В София ще се проведе дискусия за правата на човека в България, организирана по повод публикуването на годишния доклад на "Амнести интернешънъл" за състоянието на правата на човека по света (2022/23), предаде репортер на БНР. В частта си за България докладът насочва вниманието към задълбочаващото се влошаване на свободата на изразяване, като..

публикувано на 29.03.23 в 08:28

КЕВР обсъжда предложението на "Булгаргаз" за поевтиняване на природния газ за април

Комисията за енергийно и водно регулиране се очаква да обсъди днес предложението от 13 март на "Булгаргаз" - за поевтиняване с над 3% на природния газ за април. "Булгаргаз" предлага по-евтин газ за април и май В доклада е записано, че "Булгаргаз" предлага цената от 103,08 лева мегаватчас - без цени за достъп, пренос, акциз и ДДС.

публикувано на 29.03.23 в 08:04

Продължават опитите на руските сили да превземат Бахмут и Авдеевка

Продължават опитите на руските сили да превземат бомбардираните източноукраински градове Бахмут и Авдеевка, но без напредък. Двата града, заедно с други селища индустриалния регион Донецк, продължават да понасят тежестта на атаките на Русия, се казва в изявление на Генералния щаб на украинските въоръжени сили.  Украинските бойци продължават да..

публикувано на 29.03.23 в 07:57