Размер на шрифта
Българско национално радио © 2023 Всички права са запазени

Синът на откривателя на "Мистерията на българските гласове" Марсел Селие ще изнесе своя първи концерт у нас

Александър Селие на вълшебното килимче на българския фолклор

"Мистерията на музиката е навсякъде. Изкуството е свещено", казва мултиинструменталистът

Бояна Бункова и Александър Селие
Снимка: Силвия Великова

Той може да свири на лейка за вода и на листо от роза. Свири буквално на всичко.

Това е мултиинструменталистът Александър Селие, който гостува в България за 70-годишнината на хора "Мистерията на българските гласове".

Утре той ще има първи концерт пред българска публика заедно с Христина Белева – гъдулка и Костадин Генчев – кавал.

"Никога не сме свирили заедно. Вчера имахме репетиция за пръв път. Почувствах се като на вълшебно килимче. Летяхме много високо. За мен е голям подарък да свиря с подобни фантастични артисти", сподели Александър Селие в предаването "Преди всички" на БНР.

Той е син на откривател на "Мистерията на българските гласове" Марсел Селие. Преди 7 години е получил наградата "Сирак Скитник" от името на баща си.

"Свиренето е като игра. Когато отида някъде, първо поглеждам в кофата за боклук – да видя дали нещо може да се използва за инструмент. Буквално мога да свиря на всичкоот туба за вода, до листо от роза", разказа Александър Селие и демонстрира в ефир уменията си.

"Мистерията на музиката е навсякъде. Изкуството е нещо свещено. Като роза. Това е символ. "Мистерията на българските гласове" за мен също е нещо много свещено, много ценно и много крехко. За него трябва да се полагат грижи като за градина. Да се продължи традицията от предишното поколение", изтъкна музикантът.

Селие сподели, че учителят му по пиано в ранна детска възраст му е дал самочувствие да вярва в себе си и в това, което усеща, а не в онова, което вижда на партитурите.

"Малко по малко открих начина да свиря естествено."

Музикантът изрази и своята тъга от споровете около марката "Мистерията на българските гласове" и изрази готовност за отворен диалог с всички въвлечени в тях, за да се намери съвместно решение.

"Баща ми искаше да представи "Мистерията" в радиопредаване през 1975-а. Никой не знаеше за българския фолклор. Той се чудеше как да дадеш име на нещо толкова невероятно. Той смяташе, че е трудно да се даде име. Така му хрумна тази чудесна идея да представи музиката под това име по радиото."

Цялото интервю чуйте в звуковия файл.

Превод в ефир: Бояна Бункова, продуцент на "Мистерията на българските гласове"

По публикацията работи: Яна Боянова

БНР подкасти:

Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Алек Алексиев: Всички много внимават къде стъпват, това е депресиращо

"Интелектуалците у нас се скатават. Липсва гражданска позиция при артистичното общество. Артистите имат трибуна и имат възможност да споделят каузи, неправди, да изразяват позициите си . Някои хора просто нямат позиция. Други ги е страх. Има хора, които искат да са си близки. Други искат да са удобни. Това е много тъжно... Всички много внимават..

публикувано на 31.03.23 в 18:51

Здравко Петров: В "Звезден Хоризонт" ще изравям безценни записи

" Моят дядо, който беше адвокат с голямо отношение към музиката, е чул - бил съм на 5 години, че мога да пея правилно и ме е завел в Музикалното училище, за да ме чуят . Една госпожа, която преподаваше оперно пеене - Дора Гложенска, ме чу и каза - "това дете трябва непременно да учи музика". Тогава много обичах клавишните инструменти, исках да..

публикувано на 31.03.23 в 18:23
Александър Донев

Непознатият Златан Дудов

Класик на германското кино – това е Златан Дудов. Изложба, посветена на сънародника ни, творил в Германия, Франция и Швейцария, може да се разгледа в зала "Архиви" на ул. "Московска" 5 в София.  Повод за нея е на 120-годишнината от рождението на българския режисьор, драматург и сценарист. " Във всеки българин има частица от България и когато..

публикувано на 28.03.23 в 12:29

Александра Полежанова - Али: Музиката ме спасява, по някакъв начин ме изцерява

Тя е едно горещо сърце , пълно с любов към музиката.Прекрасните й сини очи не виждат света като нас, но слухът и интуициятаса нейният съвършен досег със света.  Александра Полежанова - Али е само на 17 години, а вечее разпознаваем глас на международната сцена за млади музикални таланти. През 2021 година печели два златни и сребърен..

обновено на 26.03.23 в 10:35
Училище за авиация

Пилотът Марио Бакалов вдъхновява младежите в "Училище за авиация"

Второто издание на инициативата „Училище за авиация срещна ученици от 10- ти и 11 - ти клас от Първа английска езикова гимназия с капитан Марио Бакалов -пилотът, който през 2016 г. приземи най-големия пътнически самолет в света на Летище София. Учениците научиха и за различните дейности и професии, които се извършват на едно летище, за мерките за..

публикувано на 24.03.23 в 16:17
Джесика Удуърд

Джесика Удуърд: Защо е необходимо постоянно да измисляме нови врагове?

Филмът на Джесика Удуърд "Лука" ще бъде заключително прожекция за тазгодишната програма на София филм фест. Лентата е копродукция на  Белгия, Италия, Нидерландия, България, Армения, с участието на  Джералдин Чаплин. "Филмът се развива в не чак толкова далечното бъдеще. В това бъдеще вече сме успели да навредим прекалено много на..

публикувано на 24.03.23 в 10:43

Елжбета Шераджинска: Ванда Руткевич показа на всеки от нас, че може да има своя Еверест

В Полския институт тази вечер ще представят книгата "Само още един връх", посветена на Ванда Руткевич - първата европейка, стъпила на Еверест и първата жена, изкачила К2 . "Книгата не е само за онези, които обичат планините. Всеки от нас има нужда от такива образци в своя живот." Това каза пред БНР авторът на книгата Елжбета..

публикувано на 23.03.23 в 12:02