Това каза в интервю за БНР Антон Иванов от Българския енергиен и минен форум.
Нуждата от предоговаряне или преосмисляне на ПВУ не произтича само и единствено от нуждата да се удължат рестрикциите към въглищните централи, изтъкна той.
"Фокусът е върху въглищните централи, но фактически ние не сме готови за следващото плащане по ПВУ и няма да бъдем готови в близките 3-4 месеца", предупреди Иванов.
По-разумно е да се влезе в разговори с ЕК, смята експертът.
Основният аргумент е войната в Украйна, която постави нашия регион в енергийно отношение в много различно положение от обсъжданото миналата година, когато се подготвяха проектните фишове по ПВУ, посочи Антон Иванов в предаването "Преди всички".
"Това е много тежък проблем за региона. Той ще продължава да се утежнява. В Украйна енергийната инфраструктура се разрушава и ще има нужда от изграждане на изключително големи обекти, които ще изискват ресурси, усилия и електрическа енергия. В този момент ние да се отказваме от производствени мощности, които до голяма степен изпълняват съвременните екологични изисквания за работа, ни се струва неразумно и затова настояваме да бъде предоговорено."
Става дума за адаптация на междинните цели към реалностите – не се отказваме от нисковъглеродна икономика към 2050 г., както и от целта за намаляване с 50% на емисиите към 2030 г., уточни Иванов. Въпросът според него касае краткосрочните цели в рамките на 2-3 години.
Ако в краткосрочен план се затворят 40 на сто от мощностите, България ще се превърне във вносител на ток в регион, в който електрическата енергия няма да е достатъчна, поясни енергийният експерт.
Към 2030 г. със сигурност ще имаме затворени някои въглищни блокове, подчерта Антон Иванов.
"Ние ще си изпълняваме средносрочните цели към 2030 г., но ще имаме време да се подготвим за изпълнението на тези ангажименти. Заместващи мощности – това е, което е необходимо, когато затваряме работещи енергийни мощности. До 2030 г. имаме всички възможности да въведем в експлоатация адекватни заместващи мощности и мрежови капацитети."
ЕК ще зададе много въпроси и ще отправи решенията към политическите нива. Трябва да сме готови да убеждаваме страните членки на политическо ниво за необходимостта от тази промяна.
Това според него ще отнеме 6 месеца, но така или иначе в този период следващо плащане няма как да получим.
Цялото интервю по темата чуйте в звуковия файл.
"Външната ни политика е ден за ден, без да се мисли, че има и утре и не се знае какво ще бъде утрото ". Това каза пред БНР журналистът Зорница Илиева. В предаването "12+3" тя направи коментар относно напускането на вицепремиера Мария Габриел на форума на Организацията за сигурност и сътрудничество в Европа, който се проведе в Скопие, и..
Близо 79% от българската икономика вече е на светло през 2022 година, показва тринадесетото издание на изследването на Асоциацията на индустриалния капитал. Ръстът на изсветляване на икономическите дейности е с малко под 1%,в сравнение с 2021 година и надхвърля досегашния "исторически" максимум, достигнат в предпандемичната 2019..
Мнозинството от българите не разбират нуждата от промени в Конституцията, а 95% нямат или имат само бегла представа от предложенията за промени в основния закон. Това показва изследване, реализирано от агенция "Глобал Метрикс" по поръчка на Българския институт за правни инициативи (БИПИ). То беше представено днес – в деня, в който Комисията по..
Доброволческият отряд от 15 души към Общината в Дупница ще бъде разпуснат - ще бъдат привлечени нови доброволци, каза за БНР новоизбраният кмет Първан Дангов. Причината е, че при създалата се тежка зимна обстановка в района преди седмица нито един от доброволците не се отзовал и не се включил при решаване на редицата критични ситуации в Дупница и селата...
Лъчезара Делчева е на 13, когато заминава с родителите си за САЩ. В началото й е тъжно и самотно, но се адаптира и продължава. Завършва Международни отношения, а днес е стратегически директор в АТ компания. Лъчезара Делчева е гост в 25-ти епизод на рубриката “Америка - илюзии и реалности”. Казва,че обича да живее на бързи обороти и е..
Откакто има кораби в моретата и океаните, пиратите са част от живота по вълните . За съжаление съвременните нашественици изобщо не приличат на Джони Деп и нападенията на кораби се случват непрестанно. Един от българските капитани, които имат опит в опазването на кораба, екипажа и товара, е Светослав Цонков, който вече 23..
"Лукойл" целенасочено и систематично прецакваше българската държава в продължение на десетилетия, като просто не плащаше данъци . Това коментира пред..
Случаят с "Лукойл" е прехвърляне на монопол от едни ръце в други . Този коментар направи пред БНР икономистът доц. Григор Сарийски. "Лукойл"..
Нямам обяснение за бързането с гласуването на промените в Конституцията. Това каза пред БНР проф. Екатерина Михайлова, преподавател по..