Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Павлина Илиева: Туристическият бранш се нуждае от създаване на гаранционен фонд и сформиране на контролен орган

"Политическата нестабилност в страната влияе пагубно на туризма"

Снимка: БГНЕС

По-добра туристическа година у нас очакват от обединение „Бъдеще за туризъм“. Политическата ситуация у нас и безснежната зима не работят в полза на сектора, коментира пред БНР Павлина Илиева.

Изминалата година беше изключително натоварена за туроператорите заради мерките, свързани с коронавируса и войната в Украйна, посочи тя в предаването „Хоризонт за вас“.

Премахването на мерките и двете години на изолация отприщиха желанието на хората да пътуват. Годината беше силна за изходящия туризъм, но за входящия не беше толкова успешна“

Ковид доведе до ситуация, в която се промениха традиционни маршрути, посочи тя.

“Предполагам, че през 2023 година също ще бъдат различни. Пазарът се измени доста сериозно. Автобусните екскурзии се възстановиха последни и близките дестинации бяха достъпни по-трудно. Чартърите за по-далечните бяха възможни. Наблюдавахме феномени от рода на 13 чартъра за Занзибар. Имаше добър сезон за Египет и Йордания, както и за Малдиви и Сейшели. За Нова година имаше добра запълняемост на чартърите за Тайланд и за Лапландия.

Това лято имаше чартъри до гръцките острови. Италия се възстанови като дестинация. Наблюдава се също силна посещаемост на Южна Америка. Много силни са и круизните пътувания“.

Павлина Илиева и колегите й от „Бъдеще за туризъм“ са оптимисти за настоящата година.

„Надяваме се да е по-добра от предходната. Все пак имаме предвид, че има икономическа и енергийната криза, както и война в Украйна. За изходящия туризъм очаквам, че ще отпаднат всички ковид ограничения, особено в посока Азия, която е предпочитана от българския турист“.

Рекламата на страната ни все пак проработи, смята Илиева.

„Имаше резервации за зимните курорти, но в момента няма сняг. Надявам се през януари и февруари да може да се навакса. За летния сезон очаквам да възстановим пазари като Германия, Англия, Полша и Чехия“.      

Политическата нестабилност в страната влияе пагубно на туризма, отчете тя.

“Живеем ден за ден и оцеляваме, но това не означава, че се развиваме. Без стабилно правителство не се решават проблемите на сектора. Изоставаме с години от това, което се случва в момента в Европа“.

Павлина Илиева посочи и ключовите за бранша приоритети.

Изграждане на гаранционен фонд и сформиране на контролен орган. Сивият сектор е със сериозен процент“.

Цялото интервю на Мила Младенова с Павлина Илиева може да чуете в звуковия файл.


По публикацията работи: Мария Сивкова - Илиева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Андрей Арнаудов: Филмът за Гунди докосва!

"Гунди – легенда за любовта" е пълнометражен игрален филм, посветен на великия и обичан футболист от миналото Георги Аспарухов – Гунди. Лентата проследява живота на големия спортист – от срещата му с Величка Маркова – Лита, до трагичния 30 юни 1971 година, когато загива в автомобилна катастрофа. В основата на сценария са неразказани досега истории..

публикувано на 09.10.24 в 10:43

КАЖИ: Около 500 опитни животни годишно вече няма да се използват за обучението в ЛТУ

Около 500 животни годишно ще бъдат спасени, защото няма да бъдат използвани за опити от студентите по ветеринарна медицина в Лесотехническия университет в София. Вместо това те ще се обучават с кучето-робот Джери, както и с модерна компютърна техника и софтуер. Положителното развитие е резултат от преговори и подписан договор между учебното..

публикувано на 07.10.24 в 21:50

Мартин Табаков: Трудно е да говорим за "Хамас" или "Хизбула, без да посочим общия им знаменател - Иран

Много е трудно да говорим само за "Хамас" или само за "Хизбула, без да посочим и техния общ знаменател - Иран , който също понесе редица щети. Коментара направи пред БНР международният анализатор Мартин Табаков, доктор по политически науки, преподавател в НБУ. Нови атаки в Близкия изток в деня на годишнината от нападенията на "Хамас" срещу..

публикувано на 07.10.24 в 17:38
д-р Гергана Георгиева

Мамолог: Всяка осма българка е застрашена от рак на гърдата

Жените от 25 до 40-годишна възраст трябва да правят ехография на млечните жлези веднъж годишно. Това е достатъчно, ако няма нещо друго за проследяване. След 40-годишна възраст са необходими и мамографски снимки веднъж на 2 години. Това обясни в интервю за БНР д-р Гергана Георгиева, специалист по образна диагностика и мамолог в "Аджибадем Сити..

публикувано на 07.10.24 в 10:56

Посланик Ирене Планк: Източните и западните германци сме едно цяло. Никой не иска ново разделение!

На 3-ти октомври Германия отбеляза 34 години от обединението, което се случи след падането на Берлинската стена на 9-ти ноември 1989 г. Повече от три десетилетия са минали от тази историческа нощ. Еуфорията и радостта са притъпени. В обединена Германия разделителните линии са все още ясно изразени. Всеки втори източногерманец смята, че в нова Германия..

публикувано на 05.10.24 в 11:55
Херберт Кикл, лидер на спечелилата парламентарните избори в Австрия Партия на свободата

Паул Шмид: Щом националисти популисти печелят изборите, значи в обществото са настъпили промени

Без миграцията нямаше да има крайна десница - това важи не само за Австрия, а изобщо за европейските десни популисти, които без съмнение са във възход. През цялата седмица след парламентарните избори в Австрия, спечелени от крайнодясната "Партия на свободата", обществената дискусия се върти около това как да бъде изолирана една демократично..

публикувано на 05.10.24 в 11:45
 Ирина Николова

Ирина Николова: Програмата по метода "Кастрирай и върни" не работи

Проблемите в общинското предприятие "Екоравновесие" могат да се решат само, ако всички работим заедно. Имаме нужда от доброволци да ни помагат, за да се справим с наследените проблеми. Това заяви кметът на София Васил Терзиев след протест на защитници на правата на безстопанствени кучета , проведен на 12 септември.  На 30 септември беше открита..

публикувано на 05.10.24 в 08:00