Размер на шрифта
Българско национално радио © 2023 Всички права са запазени

"В общата селскостопанска политика не стоим добре"

Доц. Огнян Боюклиев: Да се стремим не към евтина храна, а към качествена храна и високи доходи

"Забравихме вкуса на българските зеленчуци"

доц. Огнян Боюклиев
Снимка: Борислава Борисова, БНР

Политиката бърка икономиката. Това каза пред БНР доц. д-р Огнян Боюклиев от Института за икономически изследвания към БАН.

Административно няма как да задържиш цените. Нито ще има рязко повишаване, нито падане на цените, каквото и да прави правителството, заяви той и сравни административния контрол върху цените с пружина.

Излязохме от една криза – ковид, и дойде войната. Изведнъж газът се повиши скокообразно. Ние сме голям производител на зърно – 86% от площите ни са зърно. Имаме скъпа реколта, от която правим фураж, с който храним животните, описа възходящия цикъл на поскъпване Огнян Боюклиев.

Изкупната цена на млякото стигна 1.20 лв. За да произведеш обаче този литър мляко, само фуражът се е вдигнал почти два пъти. Цената на дребно достигна европейски нива, а изкупната цена за млякото е под средната за ЕС, посочи той.

В общата селскостопанска политика не стоим добре. Държавата може да регулира в рамките на тази европейска политика, смята доц. Огнян Боюклиев.

Не е нужно държавата да субсидира тока на бизнесмена, който има казино и на този, който мели зърно, подчерта в анализа си той.

Не трябва да се стремим към евтина храна, а към качествена храна и високи доходи, категоричен е Боюклиев.

В най-модерните квартали на Париж има фермерски пазари. Търговските вериги във Франция търсят местния производител, даде пример той.

Ние забравихме вкуса на българските зеленчуци. 80% от зеленчуците са внос, изтъкна Огнян Боюклиев.

"Полските ябълки дойдоха в България с левче напред, а нашите производители на хубави сортове ги ликвидират, защото не могат да издържат" – от 2014-а е това, коментира експертът. Според него не са виновни ЕС и общата европейска политика, а нашите министри, "защото няма кой да тропне и да каже – така не става!"

"В градовете консумираме хляб от търговските вериги. Този хляб се изпича пред нас, вкусен е, но се прави от вносни хлебопекарни смеси и заготовки, замразени и т.н. Трябва да видим хляб и хляб. Има различни видове хляб", каза още доц. Боюклиев в предаването "Преди всички".

Цялото интервю слушайте в звуковия файл. 

По публикацията работи: Яна Боянова

БНР подкасти:

Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Пламен Павлов

Пламен Павлов, БГА: В България се доставя много скъп газ. "Булгаргаз" не успява да защити нашия пазар

При евтин азерски газ и неползване на газа от Чирен, получаваме скъп газ . Това заяви пред БНР председателят на Българската газова асоциация Пламен Павлов. Българската газова система е свързана с европейската чрез холандския газов хъб TTF, чиято цена приемаме за референтна. През октомври 2022 г. цената на TTF е била с 47% по-ниска от нашата, за..

публикувано на 28.03.23 в 08:04
Иван Костов

Иван Костов: Румен Радев узурпира власт

"Президентът Румен Радев узурпира власт   със своите изказвания по отношение на инициативата на Европейската агенция за отбрана да се предоставят боеприпаси на Украйна". Това заяви пред БНР Иван Костов, министър-председател на България 1997-2001 г., и припомни, че парламентът два пъти - веднъж на 3-ти ноември (с гласовете на 175 депутата -..

публикувано на 27.03.23 в 13:01

Октавио Маренци: Предстои много труден период за бизнесите, които се нуждаят от евтини пари

Като на филм за един уикенд в Швейцария се случи немислимото – втората по големина банка в страната и нейна емблема вече е в миналото . С активи от близо пет трилиона долара швейцарската банка UBS , която бе принудена да придобие закъсалата Credit Suisse, ще се превърне в четвъртата по големина банка в света . Дори от Асоциацията на банковите..

публикувано на 25.03.23 в 11:05
Огнян Минчев

Огнян Минчев: Затъването на САЩ в Ирак отвори стратегически вакуум, Русия и Китай се еманципираха от Запада

Интервенцията в Ирак има съдбовно значение за ролята на Америка в първите две десетилетия на 21. век. Тази кампания прекъсна успешното настъпление на САЩ в тяхната роля на водеща световна сила след края на Студената война. Това мнение изрази в интервю за БНР политологът доц. Огнян Минчев "До такава степен бяха мощни стратегическите..

публикувано на 25.03.23 в 10:12

Мариана Милтенова: Българските плодове и зеленчуци ще станат екзотични. Секторът се унищожава сигурно и бързо

Фермер от Кюстендилско с над 30-годишен опит, който отглежда пасищни животни, съветва " министърът на земеделието в месеца поне 3 дни да преспива в една кошара при един фермер , при един овчар, кравар". За производството на 100 тона и на 3 литра мляко на ден таксата е една и съща, това е безобразие – все едно вие да имате колело, а аз – рейс..

публикувано на 24.03.23 в 09:14
Георги К. Първанов

Георги К. Първанов: Очакваният среден ръст на заплатите за тази година е 9-10%

Очакванията за тази година са да няма нито големи играчи, нито големи проекти, които да навлязат в страната . Това каза пред БНР Георги К. Първанов, експерт по Човешки ресурси, член на УС на Българската асоциация за управление на хора и на Българската конфедерация по заетостта Очакваният среден ръст на заплатите в страна за тази година..

публикувано на 24.03.23 в 08:24
проф. Захари Захариев

Проф. Захари Захариев: Многополярният свят кореспондира с многополюсна безотговорност

"Между Китай и Русия се изгражда своеобразен феномен. Многополярният свят кореспондира с многополюсна безотговорност . Многополярност няма нито в природата, нито във физиката. Винаги полюсите са два. Голямата ни драма беше, че досега имахме еднополярен, а след това на базата на противопоставянето на много страни минахме в широкото използване на..

публикувано на 23.03.23 в 14:41