Размер на шрифта
Българско национално радио © 2023 Всички права са запазени

"Има една-единствена опция Китай директно да се намеси в този конфликт – ако неговата сигурност бъде засегната"

Доц. Искрен Иванов: Китай няма никакъв интерес Русия да загуби тази война

"Китай има нужда от този огромен щит, този огромен буфер пред западното влияние, който в момента е Русия"

Искрен Иванов
Снимка: Иван Русланов, БНР

Оттук нататък по-важно ще бъде посещението на китайския президент Си Цзинпин и срещата му със Зеленски. Интересно е какви гаранции може да даде Китай на Украйна и какво ще предложи Пекин на Киев.

Това каза в интервю за БНР доц. Искрен Иванов, политолог, университетски преподавател и експерт по международна сигурност и управление на конфликти.

"Ако там може да се постигне взаимноизгодно предложение, тогава шансовете за разрешаването на този конфликт рязко нарастват. Всичко зависи от това докъде Китай е готов да стигне, за да не разваля отношенията си с Руската федерация. Но виждайки това, което се случва в Москва, аз съм по-скоро песимист. Защото Пекин няма никакъв интерес да изгуби партньор като Москва."

Си Цзинпин и Владимир Путин в Москва, 20 март 2023 г.  Снимка: ЕПА/БГНЕС

От срещата с Путин преподавателят очаква препотвърждаване на добрите отношения в икономически и стратегически план с Руската федерация, защото Китай има интерес от това, както заради ресурсите, така и заради  ядрения чадър, който Москва осигурява на Пекин. На второ място той открои очакването китайският лидер да се опита да въздейства върху руския президент този конфликт да бъде разрешен, защото Китай има свой план как да приключи войната. Според Иванов отношенията между Русия и Китай ще тръгнат към още по-голямо сближаване, но не и към съюз.

Китайската позиция за мирното разрешаване на конфликта в Украйна би довела до връщане на положението отпреди войната и след края на Студената война, отбеляза политологът.

"Китайската външна политика не е насочена към военна хегемония, а по-скоро към икономическо влияние. (…) Китай има интерес от това Русия да остане такава, каквато е в момента. Китайците добре разбират, че ако нещо се случи в Русия, ако Путин бъде сменен, ако в по-дългосрочен план стартират дезинтеграционни процеси и Руската федерация тръгне към разпад, тогава Китай става много уязвим към западното влияние. Ако Русия падне, китайците добре разбират, че Западът ще се насочи към тях. Ето защо Китай няма абсолютно никакъв интерес Русия да загуби тази война, но и няма интерес от това Русия да навлезе рязко в Европа, защото тогава китайските пазари рязко ще се сринат."

Владимир Путин на срещата с китайския лидер Си Цзинпин, 20 март 2023 г.   Снимка: ЕПА/БГНЕС

Пекин няма никакво сериозно влияние върху Москва. Когато президентът Путин е уверен в това, че иска да направи нещо, той го прави и го виждаме, подчерта доц. Искрен Иванов. По думите му Русия следва линия, която няма намерение да променя, затова и Си няма да окаже натиск върху Путин.

"Защото Китай има нужда от този огромен щит, този огромен буфер пред западното влияние, който в момента е Русия."

Си Цзинпин  Снимка: ЕПА/БГНЕС

Доц. Иванов смята, че неутралитетът на Китай няма да се промени, защото противното означава влизане на войната и забавяне на възхода, а Китай няма интерес от такава стъпка.

"Има една-единствена опция Китай директно да се намеси в този конфликт – ако неговата сигурност бъде засегната, примерно утре Тайван обяви независимост, или Западът се опит ада установи още по-сериозен контрол върху Тайван. Тогава Китай решително би се намесил на страната на Русия с оръжие, с технологии. Китайските технологии са по-напред от западните. Ако Русия получи достъп до китайски технологии, нещата могат да станат наистина сериозни."

За китайската външна политика няма значение политическия режим на партньорите, важното е сътрудничеството да е взаимноизгодно, посочи още Иванов.

Цялото интервю слушайте в звуковия файл. 

По публикацията работи: Яна Боянова

БНР подкасти:

Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Д-р Петьо Брезоев, дерматолог в ДКЦ Александровска болница в София

Д-р Петьо Брезоев: Дихидротестостеронът е причина за оплешивяването

Голяма част от мъжете имат проблем със загубата на коса . Оплешивяването, особено в млада възраст, оказва сериозно влияние на мъжкото самочувствие и голяма част от мъжете са готови да похарчат средства и време, за да възстановят своята коса.  Възможно ли е процесът на оплешивяване да бъде овладян или трябва просто да се подходи към..

публикувано на 21.09.23 в 14:57
Входът на пропастта Морджа

Пещерите като приключение и спасение - надълбоко с Теодор Кисимов и Георги Беров

20-годишният Георги Беров е сред участниците в успешната спасителна акция в Морджа. Завършил е обучение за пещерен спасител. Учи в Националната спортна академия. Георги познава пещерата, защото още 16-годишен през 2019 г. е бил част от международна експедиция там, достигайки до 1230 метра дълбочина. "Беше плюс за мен, защото познавах..

публикувано на 21.09.23 в 13:18
Боряна Димитрова

Боряна Димитрова: Правителствената сглобка е партийна клопка

Протестът оголи много проблеми в земеделието . Българското общество за тези няколко дни научи повече за земеделския сектор, отколкото години наред. Реалните диспропорции в него оставаха замъглени и скрити от погледа на широката общественост. Това мнение изрази в интервю за БНР социологът от "Алфа рисърч" Боряна Димитрова. В хода на..

публикувано на 21.09.23 в 08:24

Илхан Андай: Пеевски се оказва механик на сглобката. Явно вече не е лошият

" Изглежда като втория след Доган, нали?  Реализира успешните си инициативи. Излиза с анонси сутрин, съставя дневния ред на правителството.  Явно вече не е лошият Пеевски , след като и Кирил Петков и компания го възприемат, нищо че декларират - не сме в коалиция с тях. Да си зададем въпроса - протест срещу Пеевски или срещу Кирил Петков би събрал..

публикувано на 21.09.23 в 07:59

Догодина ваучерите за храна стават електронни

От  1 януари хартиените ваучери за храна стават   електронни . Ще има преходен период от шест месеца -  до 1 юли догодина , през който ще действат едновременно както ваучерите на хартия, така тези на електронен носител. "Дигитализацията на ваучерите за храна беше доста дългоочаквана от работодателите и потребителите, тъй като след..

публикувано на 21.09.23 в 06:54
Д-р Симеон Маджаров

Д-р Симеон Маджаров: Начинът на живот на стопаните е водещ при избор на домашен любимец

Един от начините да се справим със стреса в дигиталното ни ежедневие е по-близкото общуване с природата. Едни хора избират да пътуват, други прекарват време в планината, а трети отглеждат домашен любимец.  Контактът с животните у дома е непосредствен, искрен, разпускаш, оздравителен. Животните имат способност да ни откъснат от..

публикувано на 20.09.23 в 14:41
Георги Стоев

Георги Стоев: Математиката е красива наука

През 2018 година Георги Стоев става "Млад учител на годината" за област Пловдив. Той преподава в Средно училище "Любен Каравелов"“ в града под тепетата. Учител е по един от предметите, който често е препъни камък в живота на ученика - математиката. "Стартирам седма поредна година като учител, като първите две години бяха по програмата..

публикувано на 20.09.23 в 14:21