"Залогът за сътрудничеството между Китай и Русия е - Украйна за Русия и светът за Китай. Всички разговори между Пекин и Москва са с поглед към Вашингтон, към Запада. Войната в Украйна и санкциите срещу двете страни рязко ускориха процеса на сътрудничество помежду им, буквално тласнаха Русия в китайските обятия... Китай се опитва да намери крехкия баланс между подкрепата към Русия и избягването на нови американски санкции".
Това коментира пред БНР Любомир Кючуков, дипломат и директор на Института за икономика и международни отношения.
И допълни, че ако внимателно се слуша какво говори китайският лидер Си Цзинпин, ще се чуе, че той никога не споменава и не критикува директно САЩ.
"Войната не просто катализира процеса на развитие на това сътрудничество, но снабди и САЩ, и Китай със силни, но и силнозависими от тях съюзници - Русия за Китай и Европа за САЩ. Това, което се случва в момента, е поредната стъпка от все по-видимия процес на оформяне на нова световна конфигурация и нови съюзи - тенденция към възпроизвеждане на един двуполюсен, при това конфронтационен свят в борбата за глобално лидерство, на чиито върхове стоят САЩ и Китай".
В предаването "Нещо повече" Кючуков посочи, че при все по-задълбочаващата се конфронтация в световен план сътрудничеството Русия - Китай ще се крепи на взаимния интерес от противопоставяне на Запада.
По думите му китайското предложение за мир в Украйна е интересно, доколкото съдържа принципи, но то не дава решения и не предпоставя резултат:
"То има три съществени елемента, които отсъстват и в руските, и в украинските планове. Най-важният е, че то предвижда преговори. Настоява за спиране на бойните действия, тоест, за примирие. Не поставя предварителни условия. Но Китай не може да играе ролята на посредник. И Русия, и Украйна не са готови да седнат на масата на преговори. Китай би се разглеждал като участник, а не като посредник в едни евентуални преговори. Същото важи и за САЩ".
Любомир Кючуков подчерта, че за момента Китай се стреми да оказва съдействие, без да попада под санкции, но и няма да позволи поражение на Русия.
"Европа се опитва да бъде редом до САЩ в отношенията с Китай. От друга страна - да запази Китай като партньор... Китай има самочувствието на самостоятелен и независим глобален играч, който еднозначно и демонстративно заявява, че няма да се поддава на натиск. Има очевидното желание да се конституира не просто като полюс, но и като алтернатива - геополитическа на Запада, а не системна... В продължение на десетилетия Китай работи активно за сериозно влияние в т.нар. трети свят - страните от Азия, Африка и Латинска Америка, и за оформянето на нещо като не-Запад. Това е своеобразна пасивна съпротива на тези страни срещу натиска от страна на Запада. Това са контурите на един нов свят и той не е много привлекателен в момента. Когато се говори за нов световен ред, като че ли думата "ред" не е на мястото си, защото става дума за разрушаване на основните принципи на съществуващия следвоенен световен ред, но не и за изграждането на нов. Става дума за състояние, характеризиращо се по-скоро с ерозия на международните институции, на първо място системата на ООН, заобикаляне на международното право, дълбока конфронтация и милитаризация на международните отношения, изграждане на нови съюзи и борба за сфери на влияние. Всичко това тласка Русия и Китай една към друга. От ключово значение е съхраняване на системата на ООН като единствен многостранен инструмент за решаване на конфликтите в политическото русло, а не на бойното поле".
Посещението в Украйна на японския премиер Фумио Кишида той определи като показателно за преконфигурирането и за оформянето на подкрепата, която Украйна търси.
"Не трябва да се пропуска, че предстои диалог на Си и със Зеленски, където и двете страни ще се опитат да намерят възможна формула за по-нататъчно сътрудничество за постигане за своите цели, които за момента са доста различни".
Интервюто на Людмила Железова с Любомир Кючуков в предаването "Нещо повече" можете да чуете в звуковия файл.
Започна монтирането на гъвкави ограничители на пътя Русе - Бяла. Разделителни стълбчета ще има в четири отсечки с обща дължина над 10 км на територията на област Русе. Преди поставянето им на настилката е положена червена маркировка с две бели ивици отстрани. Целта е повишаване безопасността на движение и ограничаване на неправилното..
Премиерът Николай Денков е в контакт със Светия синод на Българската православна църква по казуса с църквата "Св. Николай Мирликийски", съобщи правителствената пресслужба. В разговор с негови представители той е заявил готовността на държавата да съдейства за възстановяване на богослуженията в храма, ако това е в нейните правомощия и Светият синод..
Българският посланик в Москва Атанас Кръстин беше извикан днес следобед в руското министерство на външните работи, за му бъде заявен решителен протест във връзка с експулсирането от страната ни на трима руски свещеници. Според външнополитическото ведомство изгонването на предстоятеля на Подворието на Руската православна църква в София и на..
Този път в София има алтернатива - така председателят на ПГ на ИТН Тошко Йорданов коментира кандидатурата на ГЕРБ за кмет на столицата Антон Хекимян. Според Йорданов номинацията му е свидетелство за зависимости и поставя под въпрос "моралния компас" на кандидата: "Извън шегата - поставя под съмнение политиката на bTV новините от последните..
Над 1000 първокурсници присъстваха на церемонията по откриването на новата учебна година в Медицинския университет в София. Официални гости бяха вицепрезидентът Илияна Йотова, кметът на София Йорданка Фандъкова и представители на академичната общност...
От ПП-ДБ изразиха увереност в успеха на своя кандидат за кмет на София, коментирайки номинацията на Антон Хекимян за кандидат за кмет на София от ГЕРБ-СДС . Депутатът Васил Стефанов каза: "Антон Хекимян определено е едно екзотично предложение. Още от самото начало ние сме уверени в успеха на нашия кандидат за кмет и в неговите качества..
Говорителят на Европейската служба за външна дейност Петер Стано допусна, че е възможно президентът на Сърбия Александър Вучич и премиерът на Косово Албин Курти отново да бъдат поканени в Брюксел на тристранна среща от върховния представител Жозеп Борел. Причината - последните събития в Косово, след като бе застрелян косовски полицай, а след..
"Затварянето на Руската църква в София е част от контекста на глобалния конфликт между Запада и Изтока . По време на война всичко става жертва на..
Непрекъснато се твърди от политици и анализатори, че докато има война в Украйна, у нас ще бъде така. Един от тях, който е в лидерския кръг на..
Преди 100 години България стига до основата на своята студена гражданска война. Пътят към нея е дълъг. С националните катастрофи, с разстреляните..