Размер на шрифта
Българско национално радио © 2023 Всички права са запазени

Ферма за трюфели посреща туристи край Балчик

Ферма за трюфели в района на Балчик посреща туристи и се опитва да ги въведе в тайнствения свят на трюфелите. 

"Тя е обособено място в естествена среда, където всеки турист да може да преживее емоцията от лова на трюфелите, които са скрито в земята съкровище", казват хората, които посрещат гости във фермата. 

Причината трюфелите да са скъп и луксозен продукт е, че те са ценни за кулинарията заради хранителната и здравословната си стойност. Гостите на фермата могат да дегустират продуктите и в същото време да научат как се добива този продукт. 

"България през последните години е много важен фактор на пазара на трюфели в световен мащаб, но като лов на трюфели още не сме добре развити. Всички трюфелни държави предлагат такива атракции за своите гости. Ние сме първите в България, които решихме да се насочим в тази сфера. Основната ни дейност досега е била търговия с трюфели и продукти с трюфели", казва Димитър Димитров. 

Трюфелът е вид подземна гъба. Тя живее в симбиоза с някои видове дървета. В България се срещат почти всички видове трюфели, които се използват в кулинарията и в търговията. 

Трюфелите са много видове, но около 10 вида се ползват само за търговия и кулинария.Този продукт освен, че придава много добър вкус и аромат на ястието и превръща едно обикновено ястие в гурме ястие, той е много полезен - много силен антиоксидант е, съдържа много минерали и витамини, полезен е за здравето. Видовете трюфели са еднакви по целия свят. 

"До преди няколко години се смяташе, че трюфели има само в Лудогорието и в Североизточна България, но през последните години се намери трюфел почти във всяка точка на България. Има го и в Южна България и в Северна и в Западна. И даже има нещо интересно, че през последните няколко години България опроверга твърдението, че трюфелите растат до 1000 м надморска височина". 

Намират се трюфели на 1 600 м. надморска височина. Учени в България пишат труд върху това, че трюфелите вече се намират на 1 600 м. 


Трюфелите се намират с кучета. На времето са ги търсили с прасета, но прасетата, както добре ги намират, така и добре си ги похапват. 

"Винаги е по-лесно да научиш едно кученце да търси трюфели. Кучетата ги намират, изкопават и дори ги носят в ръката на ловеца. Единият вид трюфел, който е доста скъп - там вече не се разчита кучето да го изкопае и да го донесе, а само да покаже къде е мястото на трюфела. Ловецът изкопава трюфела и го изважда като внимава да не го нарани. Породи кучета, които са подходящи за лов на трюфели са най-вече тези, които са подходящи за лов на птици. Като цяло може да се обучи всякакво куче. Познавам колеги, които търсят с немски овчарки". 


"Лично аз в моята практика съм научил кученце, което съм намерил изоставено на улицата, да търси трюфели. По принцип тези трюфели, които се събират, от тях няма отровни. Но има много други подземни гъби, които не са препоръчителни за ядене и човек, който не разбира, може да мисли, че е намерил трюфел, а всъщност да е попаднал на нещо съвсем друго. Има много хора, които са недобросъвестни. Прекопават находищата с цел да извадят трюфелите, които кучетата не ги намират, понеже не са узрели. По този начин може да се унищожат находищата на трюфели и да навредят на природата. Винаги трюфела трябва да се събира с кучета, като кучето намира само зрелите трюфели и по тоя начин не пречи на размножаването на трюфела". 

Повече чуйте в звуковия файл.

Снимки: Личен архив 

Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
Арх. Валентина Велкова с част от сеемйството си

Арх. Валентина Велкова за проектанския бизнес в Америка

Арх. Валентина Велкова има своя собствена проектантска компания  в Америка. Тя е гост в рубриката "Америка - илюзии и реалности" на БНР. Преди 30 години едно пътуване променя и настоящето и бъдещето й. Какъв беше поводът да дойдете в Америка и да се окаже, че българските мечти и проекти в един момент могат да добият американски измерения?..

публикувано на 10.06.23 в 14:03
Осмото издание на Международния фестивал на историческите възстановки „Средновековен Търновград

Осмо издание на Международния фестивал на историческите възстановки „Средновековен Търновград"

Легендата за цар Ивайло , наричан „смелото сърце“ на средновековна България, се завърна в крепостта Царевец във Велико Търново с осмото издание на Международния фестивал на историческите възстановки „Средновековен Търновград “. 170 реконструктори на исторически събития от седем държави представят до края на седмицата ежедневието,..

публикувано на 10.06.23 в 11:22

Наши младежи завоюваха златни медали на Световното първенство по спортни танци в Италия

14-годишната Татяна Македонска и 17-годишният Момчил Петков от Плевен завоюваха златни медали при младежите на Световното първенство "World Syllabus Championships 2023" в Италия. Големият успех е първи по рода си в 50-годишната история на спортните танци у нас.  Те се занимават със спортни танци в клуб „Артефакт”, а техен треньор е Люба..

публикувано на 09.06.23 в 17:21

Петър Чумаков: Войната стигна до България през Черно море. Целият регион ще пострада от "Нова Каховка"

"Два дена нямахме връзка с много роднини, познати. къщите им са отнесени от вода. Останаха без жилища, без коли, без нищо. Намериха лодки. Евакуация изобщо нямаше. Говорим за левия бряг, за окупираната територия. До днешния ден хората  - по покривите, деца, възрастни хора, без храна, без вода. Не дават коридор на международните организации...

публикувано на 09.06.23 в 10:56
Емил Иванов

Доц. Емил Иванов за живота, личността и делото на Свети Методий

От периода на Българското възраждане през 1863-та българската православна църква почита паметта на светите равноапостоли и славянски първоучители Кирил и Методий на 11 май. Обикновено църквата отбелязва паметта на светците в деня на тяхното успение – 14 февруари (на Св. Константин-Кирил) и на 6 април (на Св. Методий), но тъй като създаването..

публикувано на 08.06.23 в 16:22
Бистра Божикова

Бистра Божикова за книгите и вдъхновението

Стар познайник е гост на "Изотопия" - това е Бистра Божикова, заклет пътешественик и автор на детски книги, а от скоро и майка. Има ли книги, които се пишат сами, коя е Руби и кои са акулата Матилда полярната лисица Мери, както и къде се намира най-грозната библиотека в света? Ще чуете откъс от романа "Руби", прочетен на живо и лично от..

публикувано на 07.06.23 в 16:20

Полските туристи се завръщат на българския пазар. Заради соцносталгията ли?

Около 460 хиляди туристи от Полша се очаква да посетят страната през това лято . Заместник–министърът на туризма Ирена Георгиева прогнозира, че броят им ще достигне нивата от 2019 година, а със записванията в последния момент дори ще го надмине. През миналата година тези туристи са били над 380 хиляди, като през летищата Варна и Бургас са..

обновено на 07.06.23 в 11:59