Това каза пред БНР Димитрина Петрова, правозащитник и основател на Българската общност за либерална демокрация (БОЛД). Според нея "умората и отчуждението на повечето хора е сигурен признак, че не вървим добре".
"Ясно е, че хората са уморени. Ясно е, че за много от нас няма политически субект, който споделя всички наши ценности. Във Франция, когато трябваше да избират между Макрон и Льо Пен, имаше движение на хора, които раздаваха щипки за нос и ръкавици и казваха – колкото и да ви е неприятно, отидете и направете своя избор и той да не е "Не подкрепям никого", което на практика е все едно да си останеш вкъщи или почти."
Колкото по-малко хора гласуват, толкова по-малка ще бъде представителността, легитимността на парламента, изтъкна Петрова.
"Демокрацията по принцип е лош строй. Ние живеем в лоша демокрация. Малкият проблем е, че никой не е измислил нищо по-добро. Хората, които имат политическо поведение, трябва да се питат каква е алтернативата. Трябва да изберем най-малкото зло, което идва най-близко до нашите ценности."
След едно-две поколения демокрацията започва да се разгражда, даде пример с древногръцки практики Димитрина Петрова.
"След няколко поколения хората вече не помнят авторитаризма, несвободата и започват да не знаят защо трябва да защитават демокрацията. По-младите хора, на тях им казват, че при комунизма нямаше такива и такива свободи, но те не са го преживели, не знаят каква е алтернативата, ако не си пазим демокрацията."
"Ние престанахме да ценим нещата, които имаме. Изборите са изключително голяма ценност", смята Петрова.
Служебното правителство се оказа проблем. Това не беше предвидимо през 1990-91 година, отбеляза тя. Според нея логиката тогава е била това правителство да елиминира пълния контрол на една от партиите в изборния процес.
"Сега много хора поставят под въпрос самия институт на служебното правителство. Нещата не са такива, каквито бяха. Това, заради което беше въведено служебното правителство, вече го няма."
Цялото интервю слушайте в звуковия файл.
Каква е варненската следа в космическата мисия "Озирис Рекс"? В нея участват доц. д-р Веселка Радева, ръководител на Морската астрономическа обсерватория с планетариум към Висшето военноморско училище "Никола Вапцаров" и доц. д-р Галин Борисов от Института по астрономия към БАН. Те са били част от научната програма, провеждали са астрометрични и..
Осветяването на Антон Хекимян като доверен човек на ГЕРБ изненада публиката и е добра новина, че подобно нещо се усеща като нередно . Това мнение изказа пред БНР Дарина Сарелска, преподавател в Американския университет и журналист с професионален опит на ръководни длъжности в bTV и NOVA. Тя уточни, че лично не е била изненадана от решението на..
Непоносимостта към определени храни може да причини дискомфорт с неясна симптоматика. Например, може да нямате обяснение, защо ви боли глава или сте уморени или страдате от подуване на корема. Храните, към които може да се прояви непоносимост също са различни - това могат да бъдат млечни продукти, тестени изделия, храни с различни..
Къде е ключът към решаването на проблема с Руската църква, затворена след експулсирането на действащи свещеници? Яснота кога храмът ще отвори отново, няма. "За разлика от държавите, където има екстериториалност, чужда юрисдикция в рамките на една държава – посолствата, техните земи, в Църквата категорично такова нещо не съществува. Не може в..
" Резултатите от местните избори са като горещия шоколад без захар . Мирише като шоколад, вкусно е като шоколад, винаги остава малко горчив привкус, но все пак си пил шоколад, тоест си печеливш, независимо колко си загубил и колко си спечелил. Това са единствените избори, където всички са печеливши ." Това каза в интервю за БНР политологът Любомир..
Само един вид от 10 тествани овчи сирена и кашкавали са приготвени единствено от овче мляко, сочи проучване на сдружение "За достъпна и качествена храна" . Нито една държавна институция обаче още не се е свързала със сдружението, обясни пред БНР председателят му Андрей Велчев. "Най-голяма беше изненадата при биволското, което е най-скъпото..
Във Видин 8 общински съветници от различни групи са внесли предложение за провеждане на местен референдум. Вече са минали три месеца и към момента то все още не е подложено на гласуване в разрез със законовите срокове , обясни пред БНР общинският съветник Димитър Велков. Председателят на Общинския съвет не е започнал нито една от процедурите по..
Къде е ключът към решаването на проблема с Руската църква, затворена след експулсирането на действащи свещеници? Яснота кога храмът ще отвори отново,..
Богословът проф. Иван Желев обясни пред БНР, че приема темата с изгонването на свещениците от Руската църква за излишно политизирана. "Тук..
"Руските енории зад граница представляват фронт организации на разузнавателните им служби. Това може би звучи фантасмагорично, но го казва ФБР."..