Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

"В следващите 2-3 месеца няма непосредствени рискове и няма да има катаклизъм заради удължаването на бюджета"

Георги Вулджев: Дефицит под 3% е невъзможен без шмекерии

Кощунство във фискалната политика през последните години са разходите. Най-накрая трябва да бъдат поставени под контрол, смята икономистът от ЕКИП

Георги Вулджев
Снимка: Иван Русланов

Удължаването на сегашния бюджет не е оптимален вариант.

Това мнение изрази в интервю за БНР Георги Вулджев от Експертния клуб за икономика и политика. 

"Колкото повече удължаваш бюджета от миналата година, толкова по-малко е реалистично да го удължиш от икономическа гледна точка. За да е работещо това решение, ти разчиташ, че икономическата обстановка си седи една и съща. Тази година се забавя икономическият растеж. Това да продължаваме да удължаваме миналогодишния бюджет става все по-малко работещо. В един момент трябва да има нов, който отчита променения контекст."

В следващите 2-3 месеца няма непосредствени рискове, няма да има катаклизъм заради удължаването на бюджета, подчерта икономистът.

"Не мисля, че ще има някаква катастрофа. Служебното правителство понякога прекалява малко с плашенето. Краткосрочните рискове не са толкова големи."

Ако погледнем състоянието на бюджета към април-май в предходните две години, тогава бяхме на излишък, въобще нямахме такъв дефицит. През второто полугодие на тази година дефицитът може да набъбне значително. Големият проблем е в разходната част, коментира Георги Вулджев в предаването "Преди всички".

Кощунство във фискалната политика през последните години са разходите, категоричен е Вулджев. По думите му те са "разпищолени".

Запитан за 3-процентовия дефицит като критерий за еврозоната, икономистът предупреди, че ако в следващите години се правят счетоводни трикове, "в един момент наистина ще се окажем в риск от гръцка криза".

Той обърна внимание върху все по-разтварящата се ножица между приходите и разходите.

"Разходите най-накрая трябва да бъдат поставени под контрол."

Според Вулджев за тази година трябва да се заложи по-голям дефицит.

"Невъзможно е той да падне под 3% без някакви шмекерии."

Подходът на политиците спрямо еврозоната е отвратителен, изтъкна Георги Вулджев, визирайки записите от Националния съвет на ПП.

Цялото интервю чуйте в звуковия файл.
По публикацията работи: Яна Боянова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Доц. Ангел Кунчев

Доц. Кунчев пред БНР: Все още не е обявена епидемия от коклюш. Очаква се заповед до края на седмицата

Главният държавен здравен инспектор доц. Ангел Кунчев потвърди пред БНР, че все още не е обявена епидемия от коклюш.  Очаква се да бъде издадена заповед на здравния министър до края на тази седмица. Но днес през цялото време доц. Кунчев говореше за епидемия, посочи здравният репортер на Националното радио Елена Бейкова. Е-обучение..

публикувано на 23.04.24 в 17:32
проф. д-р Андрей Чорбанов

Проф. Андрей Чорбанов: Ваксината срещу коклюш не е за възрастни. Крие риск от тежки нежелани реакции

Една от причината за пробива в имунизационното покритие са новите тенденции при разработването и създаването на ваксини – натискът те да бъдат абсолютно безвредни и абсолютно ефикасни. Колкото по-безвредна е една ваксина, толкова по-малко имуногенна и по-малко активна е тя . Това обясни пред БНР имунологът проф. д-р Андрей Чорбанов, депутат..

публикувано на 23.04.24 в 10:43
Софийски университет “Св. Климент Охридски”

Сградата на СУ е в изключително тежко състояние, има нужда от основен ремонт

Ректорът на Софийския университет "Св. Климент Охридски" проф. Георги Вълчев алармира пред БНР, че сградата на най-старото висше училище в България, както и тази на университетската библиотека, са в изключително тежко състояние . Редица ректори молят държавата да отпусне необходимите средства за основен ремонт и на Ректората, и библиотеката...

публикувано на 23.04.24 в 10:16

Екатерина Баксанова: В момента сме като Алиса в Страната на изтеклите мандати

"Все по-осезаема, направо веществена, става антиутопията, в която живеем. Очевидни са обвързаностите на правосъдието с политици, с криминални кръгове . Прокуратурата се превърна в един от тези органи, които вместо да изпълняват правомощията си, събират компромати, "консервират" ги като зимнина в буркани за по-удобни времена – обикновено това..

публикувано на 23.04.24 в 09:11

"За Земята" настоява за подмяна на еднократните пластмасови изделия с многократни

Днес отбелязваме Деня на Земята. Основната тема тази година е за пречистване на планетата ни от пластмаси .  И днес "За Земята" настоява за подмяна на еднократните пластмасови изделия с многократни , заяви пред БНР Евгения Ташева от екологичното движение. И даде пример с използването на лични бутилка за вода, чаша, кутия за храна или чанта за..

публикувано на 22.04.24 в 09:50

Камарата на представителите на САЩ одобри военната помощ за Украйна

След месеци забавяния американската Камара на представителите одобри дългоочакваната финансова помощ за Украйна на стойност 61 милиарда долара. Средствата са от критична важност за защитата на страната във войната с Русия, като голяма част от парите ще бъдат използвани за въоръжаване на украинската армия. Финансовият пакет за Украйна беше приет с..

обновено на 21.04.24 в 01:54
Искра Баева

Проф. Искра Баева: Мирът няма да доведе до разпадането на Украйна

Мир с някакъв компромис няма да доведе до разпадането на Украйна. Тя се сплоти и  не е застрашена, ако постигне мир . Русия няма потенциал да застраши цяла Украйна. Това каза пред БНР историкът проф. Искра Баева. Нито тезата на Русия, нито тезата на Украйна биха могли да се реализират в пълен обем . Русия не може категорично да спечели войната в..

публикувано на 20.04.24 в 11:11