Номинираният за премиер акад. Николай Денков от "Продължаваме промяната – Демократична България" върна на президента Румен Радев изпълнен проучвателен мандат за съставяне на правителство.
Държавният глава обеща, че бързо ще издаде указа, за да може пленарната зала да гласува по съвест състава на бъдещото редовно правителство.
Акад. Денков подчерта, че страната има нужда от успокояване на политическата ситуация:
"Кабинетът да бъдат гласуван в Народното събрание и ако събере мнозинство, след това гладко да направи прехвърляне на властта така, както се изисква от Конституцията. Мисля, че всички имаме нужда от успокояване на ситуацията, за да знаят хората, че кабинетът, Народното събрание и президентската институция работят заедно, за да може се развива държавата в полза на хората и бизнеса"..
На свой ред Румен Радев се обърна към него с думите: "България ще има нужда от институции и политици, които да работят за сигурност, справедливост и срещу корупцията, както очакват всички почтени български граждани".
Няма знак в това, че Мария Габриел не е дошла на "Дондуков" 2, каза Денков и допълни, че постоянно е в контакт с нея: "Няма драма", настоя той.
"Вчера имахме многочасов разговор с Мария Габриел, много конструктивен. Не търсете интриги там, където няма", отбеляза Денков.
"Направихме така, че съставът на кабинета да е приемлив и високо експертен. Надявам се, че това ще бъде оценено и кабинетът ще бъде гласуван", посочи още номинираният за премиер.
"Очакваме днес или най-късно утре да бъде издаден указът на президента, който позволява в НС да бъде гласуван кабинетът. Казах, че е много важно да се направи спокоен, плавен преход във властта, така че хората да знаят, че няма да има допълнително напрежение, така че разговорът между двама ни с президента бе как да създадем това спокойствие. Много е важно при предаването на властта служебните и новите министри да седнат за 1-2 часа да си кажат приоритетите и къде има проблеми", посочи Денков и добави:
"Ще видим каква ще е подкрепата утре. Това, което можехме да направим по отношение на проектосъстава, той да бъде приемлив и едновременно с това експертен. На много високо ниво са всички участници в този кабинет, надявам се, че това ще бъде оценено и той ще бъда гласуван".
Според него няма никакъв шанс това правителство да бъде успешно, ако няма подкрепа на партиите в парлачента – "тези, които имат желание да се развиваме като модерна държава с проевропейска перспектива".
В нормални кратки срокове трябва да се направи нов бюджет с нормален дефицит, тъй като предложеният дефицит е абсурден. Това заяви акад. Николай Денков след срещата си с президента Румен Радев, на която връчи папка с успешно изпълнен втори мандат.
"Бюджетът е много важен първи приоритет, оставям го на финансовия министър да набере информация, той трябва да бъде направен професионално. Финансовият министър трябва да си влезе в ролята си и едва тогава ще знаем цялата картина", категоричен бе той.
Коментирайки възможното обществено недоволство, Денков заяви:
"Не виждам от какво могат да бъдат недоволни хората. След пети избори се опитваме да направим правителство, за да може да се работи. Става дума за много реформи и законопроекти, които Министерският съвет трябва да изготви и внесе в парламента, тъй като има голямо забавяне".
Николай Денков коментира и напрежението по въпроса за службите:
"Този запис беше разтълкуван напълно превратно от медиите. Службите трябва да служат на България. Службите в момента са избрани от един единствен човек, това е президентът Радев. Не казвам, че това е лошо. Не е вярно, че искаме да ги изземем от Радев. Искам правителството да може да работи със службите. Същината е, че трябва да има разделение на властите".
Той изрази надежда, че ще продължи да работи с президента конструктивно, защото с него "са работили години наред и се познават добре".
Припомняме ви, че ПП-ДБ и спечелилата изборите ГЕРБ-СДС се разбраха миналата седмица да съставят управленска формула с приоритети и ротационно премиерско място – 9 месеца акад. Денков на стола, след това на него ще седне Мария Габриел, която ще бъде вицепремиер и външен министър в проектокабинета.
В обща декларация двамата декларираха:
"Поемаме този риск с ясното съзнание, че ако тези промени, заради които се захващаме, тръгнат в грешна посока, ние двамата сме си казали, че ще си подадем оставката, защото смисълът от това правителство е да може да работи и парламента, за да приеме правилните закони".
Ето и съставът на кабинета:
Асен Василев – министър на финансите и на еврофондовете
Калин Стоянов – министър на вътрешните работи
Тодор Тагарев – министър на отбраната
Юлиан Попов – министър на околната среда и водите
Румен Радев /зам.-председател на АИКБ/ - министър на енергетиката
Андрей Цеков – министър на регионалното развитие и благоустройството
Кирил Вътев – министър на земеделието и храните
Проф. Галин Цоков – министър на образованието и науката
Кръстю Кръстев – министър на културата
Богдан Богданов - министър на икономиката и индустрията
Милена Стойчева – министър на иновациите и растежа
Иванка Шалапатова – министър на труда и социалната политика
Атанас Славов – министър на правосъдието
Георги Гвоздейков – министър на транспорта и съобщенията
Проф. Христо Хинков – министър на здравеопазването
Зарица Димкова – министър на туризма
Александър Йоловски – министър на електронното управление
Димитър Илиев – министър на младежта и спорта.
PISA може би е различен тест от оценяването в училище, но системата не се справя и спрямо своите собствени изисквания. Това заяви пред БНР Гергана Ефремова от "Заедно в час" относно ниските резултати на българските ученици. PISA: 54% от учениците у нас под минимума по математика, 53% - по четене "PISA може би е различен тест от..
"Лукойл" целенасочено и систематично прецакваше българската държава в продължение на десетилетия, като просто не плащаше данъци . Това коментира пред БНР социалният антрополог Харалан Александров. "Лукойл" преразглежда стратегията си в България и обмисля продажба на бизнеса "Това, което е на повърхността, не трябва да бъде взимано на..
Вчера беше внесена петиция в Народното събрание срещу законопроект, който според вносителите, ще монополизира бранша на недвижимите имоти и ще унищожи малкия и среден бизнес. Възражението на Националното сдружение брокери на имоти е срещу проектозакон, внесен от депутати от партия "Възраждане". Пред БНР Илиана Рашкова, член на..
От синдикат "Образование" към КТ "Подкрепа" настояват в открито писмо до премиера Николай Денков и до министъра на финансите Асен Василев за 15% увеличение на заплатите на работещите в отрасъл "Образование" през следващата година. При увеличение по-ниско от 10% профсъюзът ще започне незабавно организация за протестни действия, предаде репортер на..
" Сглобката на национално ниво скърца, но не се разпада и защото Терзиев стана кмет . В това съм категорична. Те търсят начин да се разделят. Опитват се вътрешно да се пренаредят, преформатират . В този фрагментиран общински съвет ще има възможност за прокарване и на полезни за софиянци решения. " Това заяви пред БНР Ваня Григорова, общински..
Бившият държавен секретар и съветник по националната сигурност на САЩ Хенри Кисинджър оставя след себе си противоречиво наследство. Американският дипломат почина на 100-годишна възраст. Сред постиженията в дългогодишната му кариера са обръщането към комунистически Китай и разведряването в отношенията със Съветския съюз, а като негативи остават..
Завършилите специалността "Информатика и компютърни науки" в Софийския университет "Св. Климент Охридски" получават най-висок среден облагаем доход - над 6400 лв. На национално ниво най-ниска - под 1% е безработицата сред завършилите "Медицина", "Фармация" и "Стоматология", а най-висока - 3,4% е при завършилите "Социални дейности". Средният..
"Знакът, който "Лукойл" иска да даде на българската държава е, че "Лукойл" не е компания, която ще наблюдава как най-примитивни рекетьори са гаврят с..
"Лукойл" целенасочено и систематично прецакваше българската държава в продължение на десетилетия, като просто не плащаше данъци . Това коментира пред..
Случаят с "Лукойл" е прехвърляне на монопол от едни ръце в други . Този коментар направи пред БНР икономистът доц. Григор Сарийски. "Лукойл"..