При разделянето Чехия и Словакия през 1992 година първата власт в Словакия е на Владимир Мечиар – един от образцовите националисти, разказа той в предаването "Събота 150".
"Дълго време държеше националистическия дискурс в управлението на държавата. Имаше един период, в който той заглъхна заради потребността на обществото от европейска интеграция. Този период обаче не се оказа устойчив. При радикализация на обществото, дори и свързана с войната в Украйна, изплува този потенциален тип конфликт, който съществува във всички Вишеградски страни – срещу опасностите на глобализацията и интеграцията".
Роберт Фицо усети, че това е вариант за успех и стана своеобразен евроскептик, посочи проф. Попов.
"Забеляза се, че Социалдемократическата партия на Словакия започва да придобива националистически елемент. Това показва, че национализмите не се непременно свързани с разликата между ляво и дясно".
Има две страни от Вишеградската група, в които управляват консервативни националистически партии – Полша и Унгария. Словакия вероятно ще влезе в същата позиция, прогнозира проф. Попов.
"Забелязват се подобни тенденции и в Чехия. Вишеградската група върви към някакъв особен тип солидарност. Запазването на националните интереси и идентичности се оказа по-сериозна спойка на регионалната група, отколкото интеграционните им интереси".
Той прогнозира, че изборите в Братислава ще бъдат спечелени от консервативни и националистически ориентирани партии.
"Фицо не може сам да направи правителство. Партията на прогресивна Славакия също няма шансове да състави самостоятелно правителство. И партия „Смер“ би могла да организира около себе си няколко партии на базата на националистически интереси".
В Европа тече процес на консолидиране на консервативни и националистически партии, обясни проф. Попов.
"Словашката национална партия се споразумя с българската партия "Възраждане" за общи действия по време на европейските избори. "Алтерантива за Германия“ също има споразумение за общи действия с "Възраждане“. Изгражда се една стабилна мрежа, която да представи общи продукти за кампанията за европейските избори, а и с по-дългосрочна цел - да се консолидира като силна фракция в ЕП".
Чехия, Словакия, Полша и Унгария имат едно по - особено разбиране за демокрация и свобода, сравнено със западното, отбеляза експертът.
"За тях това означава да си независим и да не си управляем от големи сили. Разбират го като национален суверенитет. Те са се съпротивлявали на тоталитаризма по драматичен начин. Затова отстояват своята самобитност".
Цялото интервю на Весела Владкова с проф. Здравко Попов може да чуете в звуковия файл.
Две млади момичета вече 5 години внасят топлина и доброта в трудния живот на възрастните хора от Северозападна България. Вяра Кузмановаи Ваклина Стоянова са организатори на кампанията "Дари храна, дари любов ". Вяра е студент по медицина, а Ваклина учи фармация. "Бяхме 11 клас, когато се вдъхновихме от ученици, които правиха подобна кауза..
Един ден сняг ни върна в Средновековието – хората стоят 5 дни без ток. Като че ли цялата цивилизация изчезва. Това мнение изрази пред БНР националният омбудсман Диана Ковачева. " България е държава, в която всяка зима вали сняг и не бива да ни изненадва толкова много – да останем в ситуация, в която да не може да се реагира с дни."..
България е изолирана от общоевропейските културни процеси , заяви пред БНР Асен Асенов, директор на Фондация "Едно" за култура и изкуство. Въпросът не е кой, а хора с каква експертиза ще влязат в управата на Национален фонд "Култура", каза той по повод на предстоящия избор на нов УС на Фонда. "България е една от малкото държави в ЕС, която..
Музикантите от Софийската филхармония се готвят да стачкуват. Те се чувстват недооценени, а заплатите им - обидно ниски. Протестираме не само за нас самите, но и за бъдещето на Софийската филхармония , заяви пред БНР един от музикантите Милена Златарова. "Проблемът със заплатите в Софийската филхармония винаги е бил актуален, но започна..
В 13 часа днес се очаква заседание на Изпълкома на БФС. Дневният ред обаче не е обявен. Не е ясно дали ще има оставка на Борислав Михайлов. Това, че ще има заседание, нищо не означава, подчерта в интервю за предаването "Преди всички" Владислав Стоянов от "Спортна редакция" на БНР. Той не е оптимист, че днес Михайлов ще подаде оставка и че ще има..
Първият сняг за тази година създаде проблеми на редица места в страната. Обилният снеговалеж и силните ветрове доведоха до усложнена пътна обстановка, паднали дървета, населени места без ток. Обстановката в страната представяме през обектива на репортерите и кореспондентите на БНР:..
Книгата "Университетът на бъдещето" събира отговорите на 58 възпитаници на СУ "Св. Климент Охридски" през годините, които отговарят на въпросите на проф. Амелия Личева. Сборникът е посветен на 135-ата годишнина на Алма Матер. Софийският университет отбелязва патронния си празник "Това е трети том, който правим по повод годишнините, от..
Държавният поземлен фонд е инструмент за провеждане на държавна политика. Това обясни пред БНР Иван Христанов, лидер на партия "Единение“, бивш..
Има целеносочено усилие образите на Борисов и Пеевски да бъдат изпрани. Това заяви пред БНР Весислава Танчева, комуникационен експерт и политически..
След дни без ток и вода в Силистренско, на жител на силистренското село Калипетрово не му издържаха нервите и нахлу в сградата на "Енерго-Про" , за..