Това заяви в интервю за БНР Десислава Танева от ГЕРБ, председател на земеделската комисия в Народното събрание.
Промените в Закона за опазване на земеделските земи бяха направени през преходни и заключителни разпоредби в Закона за енергията от ВЕИ, а държавният глава Румен Радев сезира по темата Конституционния съд. Промените провокираха сериозно напрежение сред земеделците.
"Има стара българска поговорка – бързата работа, срам за майстора. В такава структуроопределяща област за един сектор, за който трудностите в средносрочен план тепърва предстоят, се правят промени без задълбочена процедура за обществено обсъждане", подчерта Танева в предаването "Преди всички".
"Тези промени по никакъв начин не бяха обсъждани в комисията по земеделие. На всичкото отгоре, тези предложения са били предложени между първо и второ четене. До нашата комисия нито един от тези текстове не е достигнал."
Промените в Закона за ВЕИ беше наложително да се приемат бързо заради срокове и условия по ПВУ, уточни Танева, която не допуска лобизъм и отдава приемането на тези текстове единствено на бързане. Тя е категорична, че текстовете следва да се преразгледат.
Има детайли, които на практика ще попречат на прилагането им, което е добре за интересите на земеделските производители, допълни още председателят на комисията по земеделие.
Отварят пътя към фотосинтеза за животновъдството, коментира пред БНР Симеон Караколев от Националната овцевъдна и козевъдна асоциация. Той припомни, че от години алармират как пасищата се заемат от фотоволтаици и "животните трябва да пасат или по градинките, или върху панелите".
Това е категорично неприемливо, подчерта Караколев. И в момента общинските съвети използват вратички за промяна на предназначението на въпросните територии и превръщането им във фотоволтаични паркове, изтъкна той. По думите му вече хиляди декари за такива паркове се отдават на концесии за над 20 години.
"В момента в България има може би над 50 000 такива, като от тях над 95% са върху пасища. Буквално вече няма никаква пречка всевъзможни земеделски земи да бъдат превръщани във фотоволтаични паркове. Какъв е ефектът за държавата? Дали държавата иска да поощрява екологично, природосъобразно животновъдство, като отнема пасищата на животновъдите и ги дава в ръцете на корпоративния бизнес?"
"Това, което политиците направиха тихомълком, скришом - да свалят да се изгражда ВЕИ на седма, шеста и пета категория земя. Може би над 50% от територията на страната е пета категория. На пета категория може да се отглежда абсолютно всичко! Масово площите, които се обработват са трета, четвърта, пета и шеста категория", посочи пред БНР Радослав Христов от Асоциацията на зърнопроизводителите.
"За мен е престъпление да се изграждат фотоволтаици и всякакви видове ВЕИ-та върху такава плодородна земя! Обиколил съм по-голямата част от Европа – никъде няма такова страшилище, каквото е в България – стотици хиляди декари с фотоволтаици. Не знам защо това се допусна", коментира Христов. Според него промяната е направена именно през преходни и заключителни разпоредби на Закона за ВЕИ, "за да не се види".
"Нито има обществено обсъждане, нито мотиви, нито становища от екологични организации, които в момента стоят и никой не реагира по никой начин, иначе всички са много зелени. Ще искаме тази промяна да бъде премахната и отменена. (…) Не знам дали някой прави оценка как това влияе върху околната среда!"
Тази промяна е изключително необоснована, включително от гледна точка на конституционосъобразността. Това трябва да претърпи промяна чрез ново изменение само в Закона за опазване на земеделските земи, категорична е Десислава Танева.
Тя отправи критики и заради това, че промяната е направена "без какъвто и да е количествен анализ – на ресурса като земя, на обема енергия, който е възможно да бъде произведен и продаден". Танева възрази срещу подхода "вместо да произвеждаме храна, да стимулираме инвеститорите да произвеждат енергия върху пета категория земи" и прогнозира, че ще има мнозинство така приетите текстове да бъдат променени.
Повече по темата чуйте в звуковия файл.
Република Северна Македония скърби. Пожарът в дискотеката в град Кочани отне живота най-малко на 59 души. Млади хора и деца. В държавата е обявен 7- дневен траур. В семействата, дали най-свидното си, той ще е за цял живот. Властите започнаха незабавно разследване на трагедията. Разпитани са повече от 20 заподозрени, десет са задържани от..
В тази среда на разграждане на държавността Конституционният съд се оказа един от малкото стожери на самата държавност . Българското задкулисие не предлага нищо повече, освен разграждане. Това каза пред БНР евродепутатът Илхан Кючюк от ДПС-ДПС. Тези избори бяха много тежко компрометирани. Говорим не просто за пропуски, а за тежко..
Ситуацията около конституционното дело за изборите активира някаква енергия не само сред младите, а въобще сред гражданите. Това каза пред БНР Мирослав Цеков от Форум "Гражданско участие" - бивш председател на Националния младежки форум. Според него има объркване в обществото за това какво точно се случва и какви точно са исканията в един..
Интелектуалци и общественици поискаха България ясно и недвусмислено да подкрепи Украйна в борбата ѝ срещу руската военна агресия. Това става ясно от отворено писмо, подписано от 17 000 души и адресирано до президента, председателя на парламента и министър - председателя. Автор на текста е писателят Захари Карабашлиев...
Начинът на гласуване трябва кардинално да бъде променен, каза президентът Румен Радев по повод случилото се в отделни секции с изборните резултати по време на последните парламентарни избори и последвалото дело в Конституционния съд за законността на вота: "Аз затова и призовах отново внимателно, без бързане, да се обмисли изборното..
Роботизираната рехабилитация извежда авангардни технологии на преден план в грижата за пациентите и вече се предлага в редица болнични заведения и специализирани центрове и у нас. Роботизирана рехабилитация е най-съвременният подход, който заедно с широките възможности за приложение на конвенциаоналните рехабилитационни методи, предлага..
Връчването на таблет на деца още на 6-месечна възраст меко казано е тревожен факт , заяви пред БНР доц. Полина Михова, ръководител на Департамент "Здравеопазване и социална работа" в НБУ. Тя напомни препоръките на СЗО, според които това е изцяло забранено до 3-годишна възраст, между 3 и 6 години максимумът е 15 мин., а за 10-годишните – половин..
Може да говорим за опити за прекратяване на огъня, но със сигурност – не за край на войната . Това мнение изрази пред БНР Весела Чернева,..
Дано целта на мнозина не е била да делигитимират КС преди неговото произнасяне. Това заяви пред БНР проф. Янаки Стоилов, конституционен съдия,..
В тази среда на разграждане на държавността Конституционният съд се оказа един от малкото стожери на самата държавност . Българското задкулисие не..