Хората в Молдова трябва да разберат, че интеграцията в Европейския съюз е пътят, по който ще се развива държавата.
Това каза пред БНР един от българите в Молдова - Александър Боримечков, като уточни, че бедността и ниският стандарт на живот в Молдова са основният фактор, който оказва влияние върху общественото мнение в страната:
"Молдова продължава да бъде една от най-бедните държави в Европа и много граждани не усещат подобрение на живота си. На второ място трябва да се споменат хибридните атаки от олигарха Илан Шор, който е много известен в страната. В момента той живее в Русия и е създал една мрежа от платени активисти, които са повече от 150 хиляди души и получават пари за гласуване. Тази организация много активно се намесва в изборния процес, като подкопава демократичните основи".
Той обясни, че има разследвания от органите на властта и са открити много доказателства - пари и записи - за активната намеса в изборния процес и за референдума, и за вота за президент:
"Сега трябва да се задейства прокуратурата, защо следващият тур на изборите е след две седмици и ако остане така, може да се стигне до това, че Мая Санду да не спечели изборите за президент".
Александър Боримечков допълни, че резултатите от изборите за президент на страната и от референдума не са такива, каквито са очаквали управляващата партия и властите:
"По всички прогнози трябваше да бъде повече от 60-65% резултатът от гласувалите "за" на референдума, но резултатите малко изненадаха всички и сега властите трябва да вземат мерки срещу всички тези заплахи. Особено когато се има предвид, че след 6 месеца в държавата ще се проведат парламентарни избори, които са от много по-голямо значение за бъдещето на Молдова. Трябва да има ефективна борба с корупцията, подобряване на жизнения стандарт и защита на демократичните процеси. Това трябва да е приоритет на правителството".
Според него след втория тур на изборите за президент ще стане ясно в каква посока тръгва Молдова.
Интервюто на Снежана Иванова с Александър Боримечков в предаването "12+3" можете да чуете от звуковия файл.
Утрешният ден - вторник, 18 март, в България ще бъде обявен за ден за национален траур като израз на солидарност с най-близката ни съседка на Балканите. Това съобщи министър-председателят Росен Желязков във връзка с трагичния инцидент в град Кочани, при който при пожар в дискотека загинаха 59 души, а над 150 са ранените, предаде БГНЕС...
В България малко се знае или почти не се знае за тези търговски войни от кухнята, от потърпевшите . Всеки ден се случват твърде много неща. Това каза пред БНР сънародничката ни Райна Александрова от Квебек, Канада. Тя води своеобразен дневник на последиците от митата във Фейсбук профила си. По професия е софтуерен инженер. Живее там от 15..
Разчитаме на здравия разум в политическите сили, заяви пред журналисти в Пампорово вицепремиерът Атанас Зафиров за решението на Конституционния съд за мандатите в Народното събрание. "Основната разделителна линия в това Народно събрание оттук нататък ще бъде: искат ли партиите политическа стабилност, искат ли икономически растеж, искат ли..
Законодателни идеи за по-добра безопасност на пътя изслуша временна комисия за проблемите с безопасността на движението по пътищата . Това стана на първото й заседание за този парламент. Родители на загинали, експерти и представители на пътния бранш засипаха депутатите с предложенията си. Промените в Закона за движение по пътищата -..
Книга за съболезнования в памет на жертвите от пожара в дискотека в Кочани в нощта срещу неделя отваря посолството на РСМ в София в 13:30 часа в сградата на дипломатическата мисия, съобщи пред "Хоризонт" посланикът на Северна Македония Агнеза Руси Попоска: "Тя ще бъде отворена в следващите пет дни. В Македония е обявен ден на траур тази седмица...
"Има бензиностанции, които точат ДДС. Те трябва да бъдат проверени и санкционирани. Сивият сектор в бранша е между 20 и 30%". Това обясни пред БНР Светослав Бенчев, председател на Българската петролна и газова асоциация. Преди дни премиерът Росен Желязков обяви, че в цялата страна се провежда специализирана проверка на обекти, които..
Все още Община Кюстендил няма осигурени средства за ремонти на уличната мрежа и за рехабилитация по селата, казаха експерти. Такова забавяне не е допускано предишни години, добавят те. Неофициално кметът на града инж. Огнян Атанасов коментира, че след като няма приет републикански бюджет, не е гласуван и общински такъв, то няма яснота как..
В тази среда на разграждане на държавността Конституционният съд се оказа един от малкото стожери на самата държавност . Българското задкулисие не..
Дано целта на мнозина не е била да делигитимират КС преди неговото произнасяне. Това заяви пред БНР проф. Янаки Стоилов, конституционен съдия,..