"Първият е към ПП и сглобка. Ние излизаме от този филм и този филм всички го мразят. Сглобка или суперсглобка ще има много лоша съдба. Да, ще удържи властта няколко месеца, година, но ще ги намразят. Другият вариант е съюз с г-н Пеевски. Това е още по-лошо, защото това е филмът от 2020 г. Третият – скрит път, е към новите избори. Причината, поради която се страхува от този път, са неговите, които са отзад."
Борисов изчислява, че напролет ще има друга, нова ситуация, допуска социологът.
"Причините са две: Тръмп спечели изборите в Америка и най-важното - за него от една година е очевидно, че Радев ще се появи. Ако Радев се появи, ситуацията в страната принципно се променя и се нормализира. Ако Радев се появи, ако се сбъднат прогнозите на мнозина, че това е нещо като 1 000 000 - 1,5 милиона гласа, това е нормализация сама по себе си."
Път назад няма. Борисов играе принудени ходове, допълни той.
Андрей Райчев вижда в засиленото политическо говорене на вицепрезидента Илияна Йотова "план тя да бъде президент". Социологът пресмята, че ако президентът Румен Радев не излезе на политическия терен сега, после ще е късно:
"Две години са много време. Второ – губи големия жест. Президент не е слизал в България. Другото започва да прилича на Желев и на Първанов, които след слизането си тръгнаха да правят партии. Той ще направи движение."
Стабилността в България без появата на силно ляво е невъзможна, категоричен е Райчев, който оприличи избора у нас сега като "табуретка на два крака – център и дясно".
В оптиката на ПП-ДБ новата сглобка е кошмар, смята Райчев.
"Не щат сглобка, защото ще умрат. Какво ще кажат на електората? Същата манджа отново? Розовата им мечта е той (Борисов – бел. ред.) да се съюзи с Пеевски и да се образува ситуацията от 2020 г."
В предаването "Политически НЕкоректно" Райчев нарече резултата на ДПС – Ново начало "сензационна победа", като определи 200 000 гласа за партията като автентични.
"Предишният въпрос е "дай да го махнем от задкулисието". Сега той е на сцената", каза той за Пеевски. "Пеевски не е прокси. Той е извънредно явление."
Няма да повярвам на резултата от изборите преди да видя машините, подчерта Андрей Райчев. Според него става дума за мотивиране на избиратели чрез "игри преди урната и първобитни механизми, които не са характерни за гражданското общество".
Райчев изрази мнение, че с това можем да се справим по подобие на механизмите за овладяването с футболните фенове, защото"това не е трудно да се спре".
Борисов следи изключително важен за него фактор – всички врати да са отворени, а пред Пеевски всички врати са затворени, затова той кара със сила, коментира още социологът.
Появата на Радев ще има ефекта на нормализация, по подобие на Тръмп в Америка, направи аналогия Райчев.
По думите му, нормализацията протича по 5 основни линии – "ковид, който се махна", ЛГБТ историята, зелената история, историята с мигрантите и Украйна – "ненормалности, които хората в България не понасят".
"В момента сме електромотор, който не може да завърти и всеки момент ще удари ток някъде. След Тръмп ще тръгне да се върти. След Радев в България ще тръгне да се върти."
Ако Радев реши да не рискува, електромоторът ще продължи да издава "дзззззззззз" и може да гръмне, изказа опасения социологът.
Моторът се е напрегнал и следващи избори без Радев може да възпламенят ситуацията, отбеляза той.
От 1 януари "Балкански поток" ще е единствената газова връзка на Русия с Европа – дело лично на Борисов, каза още Андрей Райчев.
"Голямата въздишка на облекчение е - Тръмп разреши това."
Въпросът е дали отношенията между Русия и Америка ще се подобряват или ще видим две много силни личности, които в момента си правят далечни комплименти, но това може да се влоши, коментира Райчев, който не изключва конфронтация, но все пак смята, че "шансовете на мира нарастват".
Социологът подчерта, че "Украйна няма никаква самостоятелност и ако САЩ и Европа решат да спрат кранчето, тя е загинала".
Според него тук не става дума за това къде ще е границата между Украйна и Русия, а Западът да даде на Русия сигурност, че не е застрашена:
"Това е много трудният договор между Русия и САЩ в новия свят."
Новият вицепрезидент на САЩ Джей Ди Ванс е доста силен играч, не е резервна гума, изтъкна също така Райчев.
Европа трябва да свикне да работи повече и да живее по-лошо. Със заеми тази работа завършва като в Гърция, обобщи той.
Цялото интервю слушайте в звуковия файл.
На мирен протест пред МОСВ противници на добива на злато в района на Своге ще изразят своята позиция и ще подкрепят свои съмишленици от Сливен, които ще протестират по казуса с Природен парк "Сините камъни". Арх. Слава Савова за казуса "Сините камъни": Има риск публична държавна собственост да се превърне в частна " Повсеместно в България..
Председателят на Комисията за защита на потребителите Мария Филипова ще обжалва съдебно решение за увеличените такси на мобилните оператори. Административният съд в София отмени заповеди на Филипова, с която тя се опита да спре увеличенията при два от операторите. Не отговаря на истината, че новите цени са окончателно потвърдени, пишат от..
Синдикат "Образование" към КТ "Подкрепа" повдигна отново темата за т.нар. оценка "дисциплина" и въвеждането на по-сериозни санкции, касаещи поведението на учениците. Юлиян Петров, КТ "Подкрепа": Оценката за възпитание не е наказание Има деца, които смятат, че могат да правят всичко и всичко е разрешено и идват лошите наказания на живия..
"Недобра е новината, че трафикът през последната седмица е два пъти по-лош от среднодневния за изминалата година. На места в сутрешните пикови часове стигаме до над 100% средно време за пътуване ", обясни пред БНР Христо Грозданов, управител на Института за транспортна инфраструктура. По думите му "Пловдив след ковид привлече много..
Как победата на Тръмп на президентските избори в САЩ ще размести културно-социалните пластове отвъд Океана и как ще изглежда обещаната от него „Златна епоха“ за Америка? В деня, в който Доналд Тръмп повторно ще встъпи в длъжност като американски президент, от Автономията за слушане ви предлагаме анализ на стъпките на завиващата..
Трима служители на Националната компания "Железопътна инфраструктура" са временно отстранени заради трагичния инцидент край Локорско, при който загинаха двама работници. Това стана ясно след среща на новия министър на транспорта Гроздан Караджов с ръководствата на "Холдинг БДЖ", Националната компания "Железопътна инфраструктура" и..
Проблемите в детското здравеопазване и липсата на лекари не са от вчера, те са от доста години. Недостиг има в общинските и държавните болници, потвърди за тежката ситуация проф. Даниела Авджиева, преподавател в катедра "Педиатрия" на Медицинския университет в София, в интервю пред БНР. "Проблемът е, че липсват педиатри и в..
Как се извършва контролът на автомобили и хора, преминаващи през България, която от 23 дни вече е пълноправен член на Шенген? Къде са разположени..
През 2025 година банките на българския пазар очакват проблеми с платежоспособността на клиентите по обслужването на техните кредити и..
От днес до 30 януари в Благоевградска област е обявена грипна епидемия и са въведени всички необходим мерки за ограничаване на разпространението на..