Ива Гигова от почти 20 години е треньор по тенис, като е преподавала на деца и възрастни, а в момента и на студентите от Университета за национално и световно стопанство.
Ива тренира тенис от съвсем малка. Няма спомен в живота й да не е присъствал спорта. Участвала е на тенис турнири за първи път на 10-годишна възраст София, а след това идва ред и на турнирите в чужбина.
"Тогава първото състезание започваше на 10 годишна възраст, днес това не е така, има състезания и за по-малките деца, което мисля, че позитив, защото крайната цел на всеки спорт е участията.
Участвала съм и на много турнири зад граница, аз сравнително рано се отказах от активна спортна дейност - на 16 - 17 години, но дотогава съм пътувала доста из Европа.
Защитих по-късно през годините и дипломна работа след това на тема - "Спортна психология", като фокусът беше тревожността в спорта, после се дипломирах и като магистър, направих и дисертация по темата за подготовката в тениса и психичната страна на подготовката, разказа за БНР Гигова.
"За мен удовлетворението идва с годините по различен начин - от днешна гледна точка съм радостна, когато успея да мотивирам студентите да имат вътрешна мотивация да участват в уроците по тенис на корт.
За мен е важно да вдъхновя хората да спортуват, наблягам на това да им бъде в началото интересно, опитвам се да опозная всеки нов ученик в тениса. Важно е да се опознае характера на човек, за да се търси и преобразява неговата мотивация да спортува.
Предизвикателство беше през пандемията да продължим с тренировките онлайн, сподели още Ива Гигова.
Гигова посочи, че е работила и с деца и хора с увреждания около 10 - на години и ползите от това са големи и са видими за тяхното социализиране и тяхното раздвижване. Но смята, че трябва да има повече и по-добре организирани национални програми за спорт на хората с увреждания.
Още по темата слушайте в звуковия файл.
Ротари клуб - Силистра в екип с психолози реализира сред осмокласници от всички училища в града проекта "Опознай емоциите си". Те успяват да разшифроват нивото на емоционалното здраве сред подрастващите и основните им изводи са, че липсват силни емоционални връзки и диалог с родителите . Според психолозите освен с децата, трябва да се..
В посолството на България в Лондон професор Бетани Хюз представи откъси от новата си серия по BBC - Wonders of Bulgaria – "Съкровищата на България". Проф. Бетани Хюз е автор на два епизода "Съкровищата на България" от документалната поредица "Съкровищата на света", която се излъчва в 120 държави по света. Хюз е историк, писател, автор на..
На 3 декември над 100 държави ще отбележат Щедрия вторник, празник на дарителството и доброволчеството. България ще се включи в инициативата за седми път. Официален партньор на глобалното движение у нас е Фондация „BCause“. Тази година в кампанията се включва и фондация "Мечтатели - Създатели". Фондация "Мечтатели-Създатели" #SwimForAll..
Проф. д-р Людмил Вагалински е ръководител на разкопките на Хераклея Синтика от Националния археологически институт с музей към БАН. Хераклея Синтика се намира в долината на река Струма, на около 2 км северозападно от град Рупите и на около 10 км от Петрич. Последните открития на археолозите и намирането на двете 2-метрови статуи предизвикаха..
Кой е изобразен на великолепната и много добре запазена първа статуя , открита това лято в античния град Хераклея Синтика? Има ли връзка между нея и втората скулптура, която тепърва ще се реставрира и все още се проучва? Четири месеца след разкритото от археолозите екипът, макар и предпазливо, даде първите сигурни отговори на среща в..
От грижа за паметта – така Калин Сърменов, директор на Сатиричния театър "Алеко Константинов", мотивира решението снимките от хиляди постановки да бъдат сканирани във възможно най-високо качество, възстановени и показани . Това са образите на хората, изградили името на Сатирата. За Сърменов е добре да са познати на новите поколения..
Бойко Чавдаров е гост в рубриката "Америка- илюзии и реалности ". От България през Япония и Канада до Америка. С мечта да се завърне отново в Родината! "Имаше период ,когато ако ме попитат какъв съм, беше ми трудно да отговоря. Живеейки на 3 континента в 4 държави, просто се чувствах като човек на света. Това ми разшири кръгозора и мисленето..
В Плевен откриват Празника на пчелните продукти. Пчелари от областта ще предложат в специалните шатри пред зала "Катя Попова" мед, пчелни продукти,..
" Ако приемем, че съдебната система е един камион с ябълки, в него има едно буре гнили ябълки - хора, податливи на корупция, които се ползват от..
В посолството на България в Лондон професор Бетани Хюз представи откъси от новата си серия по BBC - Wonders of Bulgaria – "Съкровищата на България"...