Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Юлиана Бончева: Продължението на BETL е PowerPal

Юлиан Войнов с предложение: Гражданите да могат да инвестират в държавни ценни книжа

| Интервю
Снимка: БГНЕС

Продължението на BETL е PowerPal, заяви пред БНР журналистът от в. "Сега" Юлиана Бончева.

По думите ѝ PowerPal залага на същата инвестиция, на която залагат и BETL:

"Предлага се на хора, които имат свободни пари, да инвестират в някакви митични батерии, зарядни за мобилни телефони, които се намират някъде в Азия, и тези устройства ще се дават под наем, а всъщност инвеститорите ще печелят именно от това наемане на батерии. Същата схема като в BETL".

Според нея може да се предположи, че хората са същите:

"Появи се един администратор с име Иван Пламенов Иванов, който е свързан и с BETL, и с новата инвестиционна схема. Този човек може да е с фалшива самоличност".

Държавата се появи едва когато пирамидата BETL изгърмя, подчерта журналистът в интервю за предаването "12+3", като уточни, че схемата работи поне от пролетта на тази година.

Юлиана Бончева отбеляза, че това са киберпрестъпления и попита какво прави дирекцията за борба с киберпрестъпността. Не личи да е направила нещо, констатира тя, като отчете и друг проблем – че хората не търсят институциите, защото не вярват, че те ще свършат работа.

"Ако не бяха медиите да повдигнат темата, може би МВР и НАП щяха да продължат да дремят и да не казват нищо", смята журналистът. Според нея е необходимо на хората да се обяснява и да има информационни кампании.

Бончева подчерта още, че докато е разследвала случая, се е натъкнала на множество примамливи оферти за лесни пари и бързи печалби.

"В България няма развит капиталов пазар, което не дава възможност на хората да са запознати с инвестиционните възможности, с начина на управление на техните спестявания и за това не се говори. На второ място е ниската финансова култура на българите", обясни причините за възникването на такива схеми икономистът Юлиан Войнов.

По думите му това е подпомогнато от изключително бързия ръст на криптовалутите, където наистина се получават много високи доходи за кратко време. Цените на криптовалутите обаче са много високи и човек трябва да има специфични умения, за да постигне успех – затова измамни схеми с обещания за висока доходност успяват да прилъжат хората с агресивните си кампании, обясни икономистът. Той предупреди:

"В инвестиционния процес няма инвестиции, които да дават изключително висока доходност, която никъде другаде не може да бъде направена, за изключително кратко време".

Според него когато става дума за схеми, които включват много хора, дори институциите да нямат достатъчно законодателни възможности да влияят на този процес – те могат да влияят на него чрез информационни кампании. Една добре подготвена информационна кампания, която разяснява какво представляват пирамидите и за какво трябва да се внимава, би имала много сериозна превантивна дейност, смята Юлиан Войнов. По думите му проблемът е, че на това не се обръща внимание, а реакцията е постфактум, когато е много трудно хората да възвърнат загубите си.

Икономистът предлага да се върне възможността - държавата да предлага държавни ценни книжа на гражданите, които да ги купуват. Според него това би подобрило инвестиционната среда в страната. По думите му това е възможност не само за развитие на пазара, но и за образоване на хората да управляват правилно спестяванията си.

Програма "Хоризонт" отправи запитване към PowerPal, но до момента отговор няма.

Цялото интервю на Георги Налбантов с Юлиана Бончева и Юлиан Войнов в предаването "12+3" чуйте в звуковия файл.  

По публикацията работи: Анастасия Крушева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Проф. Иван Лалов: Необходими са не по-малко от 1000 учители по физика

Българското висше образование върви приблизително в правилната посока. Това мнение изказа пред БНР проф. Иван Лалов - български физик, професор в Софийския университет, ректор на университета в периода 1993 - 1999 г. и министър в служебното правителство на Стефан Софиянски. Той подчерта, че в близките години висшето образование и..

публикувано на 10.12.24 в 11:47

Фолкер Тюрк: ЕС е ключов съюзник на правозащитниците по света

Законните протести са ограничавани, репресиите се увеличават, общественото пространство намалява, а критичните гласове са подложени на атака. За това предупреди върховният комисар на ООН по правата на човека Фолкер Тюрк във връзка с днешния Международен ден на правата на човека . Всеобщата декларация за правата на човека държи рекорда на Гинес..

публикувано на 10.12.24 в 06:47
Николай Михайлов

Николай Михайлов: Корупцията е условието на българския политически живот

"Управляващите прокуратурата са хора, които знаят нещо, за което гражданството не си дава сметка докрай – че нищо не може да се направи,  защото това е елит, който не може да бъде контролиран от закона . Той самият е собствен закон. Това да се разплита чрез юридически средства, да се решават политически кариери, да бъдат детронирани политически..

публикувано на 07.12.24 в 14:13

В Ямболско прегледаха над 1600 овце и кози: Няма чума и шарка

Ветеринарите в Ямболско прегледаха през последните няколко дни над 1600 овце и кози за признаци на заболяванията шарка и чума.  Ветеринарите влязоха в стадата в шест ямболски села, тъй като попадат в 10-километровата санитарна зона около регистрираното в края на ноември огнище на шарка в сливенското село Желю войвода. Направените прегледи на..

публикувано на 06.12.24 в 14:51
проф. Борис Богов

Проф. Борис Богов: 9 от 10 човека у нас не знаят, че имат хронично бъбречно заболяване

9 от 10 човека у нас не знаят, че имат хронично бъбречно заболяване. Това съобщи пред БНР проф. Борис Богов, главен координатор на Експертния съвет по нефрология към министъра на здравеопазването. "Хроничното бъбречно заболяване е глобален проблем за общественото здраве. В последната година се заговори за пандемия от заболяването.  О коло..

публикувано на 06.12.24 в 11:30
Пампорово

Готови ли са ски курортите ни за идващия зимен сезон?

На 14 декември ще е официалното откриване на ски сезона в Банско , съобщи пред БНР Иван Обрейков от фирмата концесионер "Юлен".  От утре обаче отваря ски зоната - всички писти и съоръжения са готови и ще работят от 6 декември . "Целият ски курорт започва да работи - заведения, лифтове, пързалката", уточни той. Започваме с цените от миналата..

публикувано на 05.12.24 в 11:24