В Косово днес ще се проведат парламентарни избори. Те ще определят новия състав на 120-местния парламент за следващите четири години, предаде БТА.
За първи път от обявяването на независимостта на Косово през 2008 г. парламентът изпълни целия си четиригодишен мандат, отбелязва АП.
Това са деветите парламентарни избори в Косово от края на войната в някогашната сръбска област (1998-1999 г.) между сръбските правителствени сили и етническите албански сепаратисти и след 78-дневните бомбардировки на НАТО тогава, които принудиха сръбските сили да напуснат Косово. Сърбия и косовските сърби не признават независимостта на Косово.
В 120-местния косовски парламент, 20 места са гарантирани за малцинствените общности – сърби, турци, бошняци, роми, ашкалии, египтяни и горани. От тях 10, най-голям брой, са запазени за етническите сърби в страната, които са около 100 хиляди по оценки на Ройтерс.
От 2022 г. насам, когато сръбските представители напуснаха косовските институции, сърбите в Северно Косово бойкотираха частичните местни избори, референдум, свързан с местни кметове етнически албанци, избрани заради бойкота на сърбите, както и преброяването в страната. Този път сърбите се очаква да гласуват, за да си осигурят представителство в парламента.
В изборите участват 28 политически субекта с 1280 кандидати. Освен осемте партии или коалиции на етническите албанци, които представляват около 92 процента от 1,6 милионното население на страната, в надпреварата за косовския парламент влизат седем партии на косовските сърби, по три политически субекта на бошняците и турците в страната, по два на ромите и ашкалиите и по един на египтяните и гораните. На изборите днес също така има един независим кандидат – Фатмир Бютючи.
Основната надпревара на изборите е между четирите най-големи политически субекта. Това са управляващото ляво националистическо Движение „Самоопределение“ (LVV) на премиера Албин Курти, дясноцентристката Демократическа партия на Косово (ДПК/PDK) на Мемли Красничи, дясноцентристкият Демократичен съюз на Косово (ДСК/LDK) на Люмир Абдиджику и коалицията около десния Алианс за бъдещето на Косово (АБК/AAK) на бившия премиер Рамуш Харадинай, АБК – ИНИЦИАТИВА (AAK – NISMA).
Парламентарните избори в Косово са важни за избирането на бъдещия премиер и бъдещото правителство на страната. Всяка партия има свой официален кандидат за премиер, който върви „в пакет“ с нея.
Кандидатите за премиер на Косово са четирима и са лидерите на основните партии в изборната надпревара, като изключение от това прави единствено най-голямата опозиционна партия ДПК. Това са Албин Курти (LVV), Бедри Хамза (ДПК/PDK), Люмир Абдиджику (ДСК/LDK) и Рамуш Харадинай (АБК – ИНИЦИАТИВА/AAK – NISMA).
Парламентарните избори в Косово днес са своеобразен вот на доверие за правителството на министър-председателя Албин Курти. Той е изправен пред обвинения от опозицията във влошаване на отношенията на Косово със стратегически партньори – САЩ и ЕС.
Както Вашингтон, така и Брюксел критикуваха редица действия на косовското правителство, свързани със Северно Косово, което е предимно населено със сърби. Това, което косовските власти наричат „разпростиране на суверенитета“ и върховенство на закона в цялата страна, често беше наричано от ЕС и САЩ „едностранни и некоординирани действия“. Както Вашингтон, така и Брюксел обвиниха Курти, че подкопава крехките етнически отношения в региона.
Висши служители от САЩ заявиха през март 2024 г., че имат проблеми в общуването с косовския премиер Албин Курти, а ЕС наложи в края на юни 2023 г. наказателни мерки на страната заради ескалацията на напрежението в Северно Косово.
Те включват временно спиране на работата на съвместните комисии между ЕС и Косово на основата на Споразумението за стабилизиране и асоцииране и замразяване на поканите за срещи на високо равнище, както и на двустранните посещения, с изключение на онези, свързани със справянето с кризата в Северно Косово в рамките на диалога Косово – Сърбия, воден от ЕС.
Новият парламент и правителство на страната ще имат за задача да продължат диалога със Сърбия под егидата на ЕС, за който беше назначен нов специален пратеник – Петер Сьоренсен, както и ще определят пътя на Косово за интеграция в евроатлантическите структури.
Частни анкети, цитирани от Ройтерс, показват подкрепа от 40 процента за управляващата партия на премиера Курти. На предишните парламентарни избори през 2021 г. той получи 50,2 процента от гласовете.
Според цитирани от АФП социологически проучвания, Движение "Самоопределение" ще получи 50 процента подкрепа.
Според информация на Централното избирателна комисия (ЦИК) на Косово броят косовски граждани, имащи право на глас на парламентарните избори на 9 февруари 2025 г., е 2 075 868 души. От тях 1 970 944 гласоподаватели са в избирателните списъци за територията на Косово и 104 924 души са гласуващи в чужбина.
Екип от 100 наблюдатели от ЕС, 18 от Съвета на Европа и няколко други международни и местни организации ще следят днешния вот, отбелязва АП.
С постановление на Прокуратурата в Ловеч 46-годишен мъж от Луковит е задържан за срок до 72-часа заради нанесен побой над 11-годишно дете, което е настанено в болница с две счупени ръце. Инцидентът е станал в неделя в градската градина в Луковит. Мъжът е бил задържан в Полицията в Луковит, но след това освободен заради чисто съдебно минало. Това..
Европейският съюз ще гарантира сигурността си, ако е икономически силен и социално стабилен, заяви президентът Румен Радев във Варшава, където участва в 10-тата среща на върха на инициативата "Три морета“. Тя обединява 13 държави от Европейския съюз между Балтийско, Адриатическо и Черно море. Украйна и Молдова са асоциирани страни членки, а..
Заради трагичния инцидент, при който загина оперният певец Богомил Спиров, Националният музикален театър "Стефан Македонски" отменя всички спектакли, планирани за 2, 3 и 4 май. Оперният певец Богомил Спиров е загинал в катастрофа в София След ПТП-то, при което загина Богомил Спиров - водачът на камиона е с отрицателни проби Премиерата..
Мостовете при Видин-Калафат и Русе-Гюргево не са достатъчни с оглед на непрекъснато увеличаващия се транспортен трафик и преноса на стоки, това подчерта президентът Румен Радев при разговора си изпълняващия длъжността президент на Румъния Илие Боложан. Двамата разговаряха в рамките на 10-ата Среща на върха на инициативата "Три морета“ и обсъдиха..
Технически проблеми, а не хакерска атака е вероятната причина за смущенията в работата на два от мобилните оператори през последните дни. Това заяви председателят на парламентарната комисия по транспорт и съобщения Кирил Добрев от БСП. В края на миналата седмица имаше мащабен проблем в мрежата на "Виваком", а днес в тази на А1. Според Добрев двата случая..
Възстановена е мрежата на мобилния оператор А1 в цялата страна, съобщиха от компанията за БНР. От мобилния оператор напомнят телефоните да бъдат рестартирани. Телекомът изяснява причините за проблема, който остави абонатите им без връзка в продължение на часове. А1 съобщи за проблеми с обаждания и съобщения А1 не се ангажира със срок..
За бързо обезщетяване на пострадалите от наводненията настоя председателят на ДПС - Ново начало Делян Пеевски. Той препоръча да се подходи внимателно към изработването на пътна карта за промени в пенсионната система: Управляващите обмислят увеличаване на осигурителната вноска "Вижте, това нещо трябва изключително внимателно да се работи,..
Тази авария на Иберийския полуостров се нарича разлюляване и разпадане на енергийната система. В България се е случвало два пъти. Това е..
В 51 училище "Елисавета Багряна" има предмет "Добродетели и ценности", който не е част от постоянната учебна програма. Преподава се, когато учениците..
Електричеството беше прекъснато в Испания и Португалия, както и в част от Южна Франция в понеделник при масивно прекъсване на електрозахранването,..