Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Трета световна война ще е ликвидиране на човечеството"

Ветеранът Иван Сечанов: Войната е най-фаталното нещо за един народ

"Първото нещо е – обичай страната си, държавата си, народа си"

| Интервю
доц. д-р Иван Сечанов
Снимка: Добромир Видев

Участието на България редом със Съветската армия в битките в края на Втората световна война е спасило страната ни от разпарчетосване. Това мнение изразява 98-годишният доц. д-р Иван Сечанов, който скоро трябва да навърши 99 години. Той е председател на Съюза на ветераните от войните на България.

"Война повече не трябва да има. В момента войните се правят от хора, забравили поуките от Втората световна война", коментира Сечанов пред БНР. Младите трябва да разберат, че войната е най-лошото нещо в живота на човека.

"Войната е най-фаталното нещо за един народ. Трябва да направим всичко възможно да избегнем войната."

"Участвахме на финала на Втората световна война – Сърбия, Хърватия, Унгария, до австрийските Алпи отидохме, цялата армия, за да спасим България от трета национална катастрофа. Съветският съюз призна, Молотов каза - българи, не бойте се, вашите граници ще останат такива, каквито са били преди войната. Южна Добруджа си остана към нас."

"Струваше си. България нямаше да бъде в този вид, в какъвто е сега. Ние спасихме България от трета национална катастрофа. Това беше единственият начин – да участваме, да дадем някакъв принос", прави равносметка днес ветеранът, убеден, че участието ни е било справедливо. 

В края на Втората световна война като картечар доброволец на фронта Сечанов е участвал в боевете при Стражин и Страцин. Гордее се с това, не съжалява и смята себе си за късметлия.

"От Кюстендил до Гюешево немски самолети обстрелваха влака. Дадохме няколко души жертва от нашите и няколко ранени. За първи път видях какво е това фронт", спомня си ветеранът.

"Подгонихме немците, през Крива паланка, Стражин, Страцин, Куманово. Напредвахме. Не позволихме на немците да контраатакуват и да отстъпим."

Грешката ни беше участието ни в тройната ос: Рим – Берлин – Токио, а след 1990 г. "тази лъжлива демокрация", отчита доц. д-р Иван Сечанов. По думите му, демокрация означава народовластие, а властимащите сега, които имат пари, "себе си смятат за народ, а са малцинство".

Според него урокът от Втората световна война е изопачен.

"Трябваше да се съхрани ситуацията такава, каквато я остави ВСВ – два лагера, мирно съществуваха, Студената война е тази, която го промени."

По думите му, не се прави всичко възможно, за да се предотврати войната в Украйна.

"Защото нямат интерес да свърши тази война. Не Путин иска да завладее Европа, не Китай иска да завладее света – икономически да, но не по военен начин. Този, който иска да завладее света с цената на война – това е капитализмът. ЕС не е лошо обединение, Европа – ние сме европейци по начало, но трябва да бъде на демократичен принцип. Да си знаеш националността. Свързвай се, помагай на съседите, разбирай се в културно отношение, но първото нещо е – обичай страна си, обичай държавата, обичай народа си."

У нас са останали около 35 души ветерани от Втората световна война.

"И всичките сме на ръба на стоте."

Трета световна война ще е ликвидиране на човечеството, обобщава размислите си Иван Сечанов, според когото здравият разум ще надделее.

Цялото интервю слушайте в звуковия файл. 

По публикацията работи: Яна Боянова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Празник на турските обичаи в село Чуковец, община Алфатар

Празник на турските обичаи и кухня събра хората в село Чуковец

С пъстри носии, автентична музика и апетитни аромати село Чуковец, община Алфатар, се превърна в сцена на културно многообразие. Празник на турските обичаи и кухня събра жители и гости от различни етноси, за да отпразнуват заедно богатството на традициите, които съжителстват в малкото, но колоритно добруджанско село. На..

публикувано на 19.06.25 в 17:05

Силистренският театър пред финансов срив. Застрашено ли е бъдещето му?

Драматично-кукленият театър в Силистра изигра последната си постановка за лятото, което тепърва започва. Ситуацията в театъра е критична, след като културната институция се озова с 30% по-малък бюджет за дейността си през настоящата година. Съкратеният от Министерство на културата бюджет, получен преди две седмици, ограничава възможностите за..

публикувано на 19.06.25 в 11:15

В Правдино мобилното покритие е лукс. Чакат бързия интернет

Високоскоростен интернет за повече от 200 населени места в 140 български общини обеща транспортният министър Гроздан Караджов. В началото на юни той подписа договори с трите мобилни оператора, които ще изпълняват дейности, финансирани в по-голямата си част по Плана за възстановяване и устойчивост, на обща стойност над 440 млн. лева...

публикувано на 19.06.25 в 09:25

Проф. Михаел Бар-Зоар: Израел се бие за своето съществуване

В репортажа на Феня и Искра Декало може да чуете повече за готовността на болниците в Израел да приемат ранени.  Целта на Израел е свалянето на режима в Иран Иран: Израел премина нова червена линия с ударите срещу ядрени обекти Целият репортаж може да чуете в звуковия файл.

публикувано на 17.06.25 в 13:55
арх. Мартин Стоянов

Царската вила в Баня - готов туристически продукт. Да я придобие ли държавата?

Държавата да придобие царската вила в град Баня . Затова призовават от Сдружение "Заедно за град Баня" в отворено писмо и подписка. До дни ще бъде пусната и подписка на хартиен носител в Баня, обмисля се вариант и за Карлово, обясни пред БНР Мартин Стоянов, председател на сдружението "Заедно за град Баня" и автор на подписката за сградата...

публикувано на 16.06.25 в 10:59
19-годишният Венци от София

19-годишният Венци живее в света на чуващите чрез кохлеарна имплантация

Той се ражда напълно глух, а днес ходи на метъл концерти . Може да чете по устните, но също така да чува думите и да се изразява с тях.  Днешният герой в "Горещо сърце" е 19-годишният Венци от София, който живее в света на чуващите, благодарение на кохлеарна имплантация . Този път избират майка му Галя и бащата Венцислав. "Честно..

публикувано на 15.06.25 в 07:55
 Иван Тодоров - Горуня - изложба във Враца

Във Враца беше открита изложба, посветена на 60-годишнината от смъртта на Иван Тодоров - Горуня

В Регионалния исторически музей във Враца беше открита документална фото изложба, посветена на 60-та годишнина от смъртта на Иван Тодоров - Горуня .  Той е свързан с най-мащабния опит за преврат срещу Тодор Живков през социализма .  Заговорът на бившите партизани и партийните функционери със солидни управленски позиции в..

публикувано на 15.06.25 в 07:50