Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Почти всеки трети с хепатит остава без лечение у нас

Доц. д-р Радин Цонев: Всички с кръвопреливания в миналото трябва да се тестват

| Интервю
Снимка: ЕПА/БГНЕС
Чуй новината! Чуй новината:

Всеки ден в България умират четирима души от хепатит В и С заради ненавременна диагностика и лечение. През 2024 г. у нас са лекувани едва 752-ма души с хепатит С при нужни над 9000, за да бъдат постигнати целите за елиминиране на хепатита като заплаха за общественото здраве. По отношение на хепатит В лекуваните са едва 2 500 пациенти при нужда от поне 28 000 новооткрити случая.

Защо почти всеки трети с хепатит остава без лечение у нас – отговор на този въпрос ще търсят водещи специалисти в дискусия, организирана от Българското дружество по гастроентерология и Сдружение "ХепАктив" с подкрепата на Лекарския съюз.

У нас от края на 2022 г. изследванията за хепатит В и С са част от профилактичния пакет за хората между 40 и 60 години, като се тестват наборите през 5 години.

"При всички положения това нещо куца от страна на личните лекари, а друга – от здравната хигиена на българина", изказа мнението си пред БНР доц. д-р Радин Цонев – ръководител на Центъра по хепатология и началник на отделението по гастроентерология в болница "Токуда".

Той подчерта, че ваксинацията за хепатит В, която е задължителна в България от 1992 г., след Ковид пандемията е започнала да "куца и да отива надолу":

"Хората започнаха да вярват на конспиративни теории, спряха да ваксинират своите деца – нещо, което доведе до намаляване на този процент от над 90% до 70%, което буди тревожна статистика".

По думите му всички, които имат рисково поведение, и тези, които в миналото имат кръвопреливания, задължително трябва да бъдат тествани. Доц. Цонев изтъкна важността от ранното откриване на заболяването.

В предаването "Преди всички" специалистът напомни, че и двата вида хепатит се предават по кръвен начин. "Всички татуировки, пиърсинги, зъболечение, козметични процедури биха могли да доведат до заразяването с хепатит", предупреди той.

По думите му хепатит В и С не дават никаква клиника. "Често пъти пациентите не пожълтяват и си ходят така в обществото. Нямат никакви оплаквания. Когато вече се обърнат към лекаря, за съжаление е твърде късно, защото вече има усложнения", обясни той и посочи за какво да внимаваме:

"Всяка отпадналост или лесна умора би могло да бъде сигнал от страна на организма, че нещо се случва. Затова препоръката в профилактичен план е два пъти в годината да се пускат чернодробни ензими"

Лечение за хепатит С има и то е на 95-99% сигурно излекувани, успокои доц. Радин Цонев и добави, че при хепатит В лечението продължава цял живот. Около 60% от хората, които са заразени с хепатит В, нямат нужда от лечение, но те са под наблюдение, наблегна още той.

Доц. Цонев заяви също, че е възможно да се зарази и ваксиниран човек и обясни това с факта, че 20% от хората не създават антитела.

По думите му в България скринингът куца.

Цялото интервю на Веселина Миланова и Елена Бейкова с доц. д-р Радин Цонев в предаването "Преди всички" чуйте в звуковия файл. 


По публикацията работи: Анастасия Крушева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

МС: Защита на потребителите и ясна информация за въвеждане на еврото

Правителството излезе с нова публикация тази сутрин във Фейсбук за въвеждането на еврото в България и гаранциите на държавата, които включват защита на потребителите могат и ясна информация. * Постоянен контрол върху цените и етикетите ще осъществяват от Комисията за защита на потребителите, Националната агенция за проходите и Комисията за..

публикувано на 22.06.25 в 10:07
Весела Чернева

Весела Чернева: Европейците все повече разбират, че войната в Украйна е за Европа

" Европейците все повече разбират, че това е една война за Европа, една война, в която Европа трябва да спечели, а не просто да не оставят Украйна да загуби ".  Това заяви пред БНР Весела Чернева - зам.-директор на Европейския съвет за външна политика.  "Фрагментирането на Запада е голям въпрос. За пълно фрагментиране не може да става дума на..

публикувано на 21.06.25 в 12:11
Йордан Божилов

Йордан Божилов: Иран има интерес от война на изтощението

На този етап Израел има само тактическо предимство. Говорим обаче за стратегическа дълбочина на една държава - във военния компонент трябва да се включат и други измерения:  численост на населението, брой войски – тук Иран има превъзходство. Израел има стратегически съюзници, готови да помогнат. Иран остана без съюзници – дори Русия говори..

публикувано на 21.06.25 в 10:00

Змиеловецът Владо Русев предупреди: Змиите често се пренасят с багаж!

Нашите водни змии не само че не са отровни, но и не хапят. Това увери пред БНР общинският змиеловец  Владо Русев. Той работи за община Харманли и се отзовава на такива сигнали.  Той подчерта, че често змии се пренасят с багаж, когато хората се прибират от друго място - от село или риболов например.    По думите му змиите по принцип излизат..

публикувано на 20.06.25 в 19:21

Добромир Бориславов: Голямо предизвикателство ще е да се хване избягалият хищник

Ще бъде доста сериозно предизвикателство да бъде открито такова животно. Това заяви пред БНР директорът на столичния зоопарк Добромир Бориславов, след като днес от полицията съобщиха, че хищник от семейство котки – пума, пантера или ягуар, се издирва в Шуменското плато. Местността остава блокирана, като полицаи следят за това там да не се..

публикувано на 20.06.25 в 18:21
Разрушената сграда на иранската държавна телевизия (IRIB) в Техеран, пострадала от израелски ракетен удар, 19.06.2025 г.

Проф. Йозден Октав: Конфликтът между Иран и Израел ще се отрази на войната между Русия и Украйна

Войната между Иран и Израел вече надхвърля границите на Близкия изток и може да се отрази дори на конфликта между Русия и Украйна. Това заяви в интервю за БНР професор Йозден Зейнеп Октав, специалист по международни отношения и член на комитета по сигурност и външна политика към президентството на Турция. Още за позицията на Анкара и за това дали..

публикувано на 20.06.25 в 08:30

По-високите автомобили са по-опасни за пешеходците, сочи изследване

По-високите автомобили са по-опасни за пешеходците, особено за децата. Това сочат данните на ново проучване, което обхваща ЕС, Великобритания и Норвегия и е първото, което анализира височината на капаците на автомобилите.  В последните 10 години автомобилните производители залагат много агресивно на кампании за промоция на все по-високи..

публикувано на 18.06.25 в 11:13