Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Грийнпийс" и учени: България да ратифицира договора за океаните

| Интервю
Снимка: Валерия Николова

"Грийнпийс" излезе с призив за опазване на Световния океан. Каузата бе подкрепена от български учени и природозащитници. Отворено писмо с настояване България да ратифицира международния договор за океаните, който ще осигури възможност за защита на водите извън национални граници, бе изпратено до премиера, министъра на околната среда и водите, министъра на външните работи. Все още договорът не е ратифициран.

Според Мартин Томов от "Грийнпийс" – България, който е координатор на кампанията за ратифициране на документа, България ще има полза от това. Престижно е, ако станем една от тези първи 60 държави, които ще ратифицират това споразумение в кратък срок, подчерта той.

"В момента има 21 държави, които са подали официално документите към ООН, а още десетина са го ратифицирали, но чакат следващия месец – конференцията в Ница, за да го обявят официално. Технически процедурата е приключила, така че в момента са около 28. Сега е моментът, в който все нови и нови държави продължават да го ратифицират. Дори Унгария го ратифицира, а ние в България все още се бавим", посочи Томов в предаването "Хоризонт до обед".  

По думите му процесът за това е сравнително лесен, но държавата не иска да го извърши. Според него е налице безхаберие към околната среда у нас. Времето до конференцията в Ница е много кратко за процедурата по ратификация, посочи Томов и изрази надежда това да се случи възможно най-скоро. Всички учени са категорични, че споразумението е важна стъпка в справянето и адаптацията към климатичните промени, изтъкна той.

"Този договор има няколко ключови стъпки, около които 20 години са се водили преговори. През 2023 г. беше официално приет първият текст на договора. Тези стъпки са обявяване на защитени зони там, където няма държава, т.е. във водите извън национални граници. Там няма никакви правила и затова този договор е толкова специален, защото за пръв път дава някаква форма на защита, много единна и ясна точно за места, където няма една държава. Това е едно общо богатство на цялата планета. Другото важно е т.нар. устойчиво използване на ресурсите в тези води и споделянето на всякакви научни открития", обясни Томов.

Той изтъкна, че тези международни води в океаните са най-малко проученото нещо изобщо. "Там постоянно се откриват нови видове, откриват се неща, които не са били подозирани. Едва 3% от тези води са изобщо проучени. Ние знаем по-малко за дълбините на океана, отколкото за повърхността на Луната например", подчерта той.

Цялото интервю на Валерия Николова с Мартин Томов в предаването "Хоризонт до обед" чуйте в звуковия файл.

По публикацията работи: Анастасия Крушева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

МС: Защита на потребителите и ясна информация за въвеждане на еврото

Правителството излезе с нова публикация тази сутрин във Фейсбук за въвеждането на еврото в България и гаранциите на държавата, които включват защита на потребителите могат и ясна информация. * Постоянен контрол върху цените и етикетите ще осъществяват от Комисията за защита на потребителите, Националната агенция за проходите и Комисията за..

публикувано на 22.06.25 в 10:07
Весела Чернева

Весела Чернева: Европейците все повече разбират, че войната в Украйна е за Европа

" Европейците все повече разбират, че това е една война за Европа, една война, в която Европа трябва да спечели, а не просто да не оставят Украйна да загуби ".  Това заяви пред БНР Весела Чернева - зам.-директор на Европейския съвет за външна политика.  "Фрагментирането на Запада е голям въпрос. За пълно фрагментиране не може да става дума на..

публикувано на 21.06.25 в 12:11
Йордан Божилов

Йордан Божилов: Иран има интерес от война на изтощението

На този етап Израел има само тактическо предимство. Говорим обаче за стратегическа дълбочина на една държава - във военния компонент трябва да се включат и други измерения:  численост на населението, брой войски – тук Иран има превъзходство. Израел има стратегически съюзници, готови да помогнат. Иран остана без съюзници – дори Русия говори..

публикувано на 21.06.25 в 10:00

Змиеловецът Владо Русев предупреди: Змиите често се пренасят с багаж!

Нашите водни змии не само че не са отровни, но и не хапят. Това увери пред БНР общинският змиеловец  Владо Русев. Той работи за община Харманли и се отзовава на такива сигнали.  Той подчерта, че често змии се пренасят с багаж, когато хората се прибират от друго място - от село или риболов например.    По думите му змиите по принцип излизат..

публикувано на 20.06.25 в 19:21

Добромир Бориславов: Голямо предизвикателство ще е да се хване избягалият хищник

Ще бъде доста сериозно предизвикателство да бъде открито такова животно. Това заяви пред БНР директорът на столичния зоопарк Добромир Бориславов, след като днес от полицията съобщиха, че хищник от семейство котки – пума, пантера или ягуар, се издирва в Шуменското плато. Местността остава блокирана, като полицаи следят за това там да не се..

публикувано на 20.06.25 в 18:21
Разрушената сграда на иранската държавна телевизия (IRIB) в Техеран, пострадала от израелски ракетен удар, 19.06.2025 г.

Проф. Йозден Октав: Конфликтът между Иран и Израел ще се отрази на войната между Русия и Украйна

Войната между Иран и Израел вече надхвърля границите на Близкия изток и може да се отрази дори на конфликта между Русия и Украйна. Това заяви в интервю за БНР професор Йозден Зейнеп Октав, специалист по международни отношения и член на комитета по сигурност и външна политика към президентството на Турция. Още за позицията на Анкара и за това дали..

публикувано на 20.06.25 в 08:30

По-високите автомобили са по-опасни за пешеходците, сочи изследване

По-високите автомобили са по-опасни за пешеходците, особено за децата. Това сочат данните на ново проучване, което обхваща ЕС, Великобритания и Норвегия и е първото, което анализира височината на капаците на автомобилите.  В последните 10 години автомобилните производители залагат много агресивно на кампании за промоция на все по-високи..

публикувано на 18.06.25 в 11:13