Въздействието на Държавна сигурност е разрушително по отношение на общността, в конкретния случай - на църковната общност, но това се отнася и за много други общности.
Това каза пред БНР историкът и университетски преподавател проф. Момчил Методиев, който представи книгата си "Разрушаване на общността", която е новото заглавие в утвърдената поредица "Минало несвършено".
Книгата разкрива ролята на Държавна сигурност върху Българската православна църква.
"Църквата е общност, която има собствени правила за развитие, израстване. И в момента, когато една външна институция, която няма уважение към принципите на църковната институция, започне да се намесва по един доста остър и агресивен начин, това води до разрушаване на църковната общност. Това намира и буквален израз в разкола, който избухва през 1992 година. Още от самото начало на комунистическия режим БПЦ е разглеждана като вражеска институция и целта на ДС е установяване на контрол. ... В ранния период на комунизма - 40-те, 50-те и 60-те години - има много ясно усещане за църковна общност, която се съпротивлява на това. Има различна динамика в различните исторически периоди. Документите показват, че църковната общност е жива и може до последно да произведе убедителни лидери", обясни той.
Какви са дългосрочните последици от намесата на Държавна сигурност в църковния живот през комунизма? Изследването търси отговор на този въпрос през живота и съдбата на десет жертви и петима агенти на Държавна сигурност сред висшата църковна йерархия. След дългогодишна работа в архивите на Държавна сигурност авторът аргументира мнението, че произволът и административната репресия, упражнявани от службите, водят до разрушаването на общността и до разкола в Българската православна църква в началото на 90-те години на ХХ век. В същото време документите показват, че защитата на автономията на Църквата от държавната намеса е била трудна, но не и невъзможна задача дори и в безпрецедентните условия на тази епоха. Именно в това се състои примерът и наследството на редица архиереи от разглеждания период.
Момчил Методиев е професор по история в Нов български университет, ръководител на Института за изследване на близкото минало и главен редактор на сп. „Християнство и култура“. Научните му интереси са свързани с историята на комунизма в България с фокус върху архивите на Държавна сигурност и историята на Българската православна църква. Автор е на монографиите „Нюйоркски митрополит Андрей. Биография, спомени, дневници“ (2016), „Държавна сигурност – предимство по наследство. Професионални биографии на водещи офицери" (2016, в съавторство с Мария Дерменджиева), „Между вярата и компромиса. Българската православна църква и комунистическата държава, 1944–1989“ (2010) и „Машина за легитимност. Ролята на Държавна сигурност в комунистическата държава“ (2008).
Интервюто на Снежана Иванова с проф. Момчил Методиев в предаването "12+3" можете да чуете от звуковия файл.
С пъстри носии, автентична музика и апетитни аромати село Чуковец, община Алфатар, се превърна в сцена на културно многообразие. Празник на турските обичаи и кухня събра жители и гости от различни етноси, за да отпразнуват заедно богатството на традициите, които съжителстват в малкото, но колоритно добруджанско село. На..
Драматично-кукленият театър в Силистра изигра последната си постановка за лятото, което тепърва започва. Ситуацията в театъра е критична, след като културната институция се озова с 30% по-малък бюджет за дейността си през настоящата година. Съкратеният от Министерство на културата бюджет, получен преди две седмици, ограничава възможностите за..
Високоскоростен интернет за повече от 200 населени места в 140 български общини обеща транспортният министър Гроздан Караджов. В началото на юни той подписа договори с трите мобилни оператора, които ще изпълняват дейности, финансирани в по-голямата си част по Плана за възстановяване и устойчивост, на обща стойност над 440 млн. лева...
В репортажа на Феня и Искра Декало може да чуете повече за готовността на болниците в Израел да приемат ранени. Целта на Израел е свалянето на режима в Иран Иран: Израел премина нова червена линия с ударите срещу ядрени обекти Целият репортаж може да чуете в звуковия файл.
Държавата да придобие царската вила в град Баня . Затова призовават от Сдружение "Заедно за град Баня" в отворено писмо и подписка. До дни ще бъде пусната и подписка на хартиен носител в Баня, обмисля се вариант и за Карлово, обясни пред БНР Мартин Стоянов, председател на сдружението "Заедно за град Баня" и автор на подписката за сградата...
Той се ражда напълно глух, а днес ходи на метъл концерти . Може да чете по устните, но също така да чува думите и да се изразява с тях. Днешният герой в "Горещо сърце" е 19-годишният Венци от София, който живее в света на чуващите, благодарение на кохлеарна имплантация . Този път избират майка му Галя и бащата Венцислав. "Честно..
В Регионалния исторически музей във Враца беше открита документална фото изложба, посветена на 60-та годишнина от смъртта на Иван Тодоров - Горуня . Той е свързан с най-мащабния опит за преврат срещу Тодор Живков през социализма . Заговорът на бившите партизани и партийните функционери със солидни управленски позиции в..
" Нашата кожа запомня слънчевите изгаряния още от детството ни , след време, ако пак на същото място има изгаряне, става опасно, каза за "Нощен..
"Към настоящия момент назначените служители в болницата в Силистра са 505 души . Служителите, които са в пенсионна възраст, са 113 . Не ни достигат..
Има страх в управляващите от мнението на българския народ. Това заяви пред БНР лидерът на "Възраждане" Костадин Костадинов. "От "Възраждане" от..