Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Директор и учител: Ако се бърза с въвеждането на религия, ще има сътресения

| Интервю
Снимка: Тренд

Хубавото би било за въвеждането на предмета "Добродетели и религия,  че ще има един стандарт – една учебна програма и учениците във всички училища ще го изучават и целенасочено ще им се обърне внимание на тези човешки ценности и добродетели. Аз познавам много директори и учители и не познавам директор и учител, който да не се опитва да развива точно тази ценностна система у децата, каза директорът на столичното 32. СУИЧЕ "Св. Климент Охридски" Нели Костова в интервю пред БНР.

Тя и Деян Колев, председател на Центъра за междуетнически диалог "Амалипе", коментираха в предаването "Неделя 150" въвеждането на предмет, свързан с изучаването на добродетели и религия като задължителен в училищата.

Тя посочи, че за съжаление децата имат лошия пример на обществото като цяло – начин на комуникация и хората които управлява държавата не е по-най добрия начин:

"Да се обърне внимание на добрите примери, защото децата са добри. Всеки родители се стреми да дава най-доброто на своето дете и аз работя с прекрасни деца и мотивирани родители. Но понякога децата споделят, че родителите не говорят достатъчно с тях. А когато попитах дете, чиито родители са разделени, с кого живееш? То ми отговори – "с къщата"! Ние в училище се опитваме да компенсираме тази липса, но не всеки път се справяме."

И допълни, че темата с добродетелите е засегната още в първи клас в предметите родинознание, "аз и семейството ми", "моето място в обществото".

Деян Колев посочи, че "Амалипе" работи с над 250 училища от цялата страна:

"Позицията ни е, че преди да се пристъпи към такъв предмет, първо да се направи по-сериозно пилотиране в една немалка група от 150 -200 училища. Това пилотиране да обхване и т. нар. смесени райони с ромски и турски деца, и да се види какъв ще бъде ефектът там. Тогава да се пристъпва към по-масово въвеждане на предмета. Да почертая, че дълги години бях учител по философия, включително етика и беше удоволствие да преподавам, да организирам с младежите в професионалната гимназия, дискусии, да обсъждаме теми. И съм убеден, че ако се върви към "добродетели и етика" трябва да бъде организиран под формата на дискусии, да има теми за толерантността и различните ценности при различните вероизповедания и етноси. Убеден съм, че не трябва предметът да бъде правен като вероучение, защото не сме първата половина на XX век. Трябва да се набляга на граждански ценности, да запознава с религията, но в културно-исторически аспект."

Нели Костова и Деян Колев коментираха и подготовката на учители и преподаватели.

"Ще бъдат избираеми и ще формират групи по добродетели и религии. Ние не сме готови и колегите казаха, че не биха рискували да водят такова обучение, защото още не е ясна учебната програма. Понякога за религии могат да навредят, ако тълкуват религиозната тематика. Но всички начални учители биха могли да се обучат през определени курсове и да преподават от 1 до 4 клас, защото и в момента го правят. Ако предметът е само религия, трябва да има специалисти, ние нямаме готовността да преподаваме религия", обясни директорът на 32. СУИЧЕ в София.

И Колев допълни, че проучване сред директорите показва, че "има голяма вероятност да възникнат проблеми – в етнически смесените училища да започне едно нездравословно съревнование, да направим група по православие, а ние група ислям":

"Все още са много живи спомените и от Възродителни процес. Една от силните страни на прехода е, че не позволихме да се стигне до етнически конфликт като този Босна – Херцоговина, на какъвто бяхме на ръба през 80-те години. Не бива да подклаждаме етническо напрежение в смесените райони. Затова смятам, че "добродетели и етика" е добро."

А Нели Костова напомни, че за да се интегрира определен предмет би трябвало да се направят сериозни проучвания и да бъдат попитани родителите. Смятам, че те трябва да имат решаващата дума.

Колев предупреди, да не се бърза с въвеждането на предмета още следващата година. 

"Ако се бърза, ще има сътресения. Три пъти мери, един път режи! Рано е отсега да почнем да режем и да искаме да се преподава предметът от началото на учебната година", каза той.

Цялото интервю чуйте в звуковия файл.
По публикацията работи: Александра Никова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Петрохан" ще бъде отворен за тирове от 16 юни

Пускат тировете през "Петрохан" от понеделник. Тежкотоварният трафик ще преминава еднопосочно от Монтана за София в определени часове. От КАТ правят организация за временната промяна на движението. По предварителна информация тировете трябваше да тръгнат през "Петрохан" от днес.  Очаква се тировете да могат да минават през "Петрохан“..

публикувано на 12.06.25 в 19:21
Столичният кмет Васил Терзиев.

Кметът на София върна за ново обсъждане в СОС бюджета и икономическата рамка за транспорта

Кметът на София Васил Терзиев върна на Общинския съвет за преразглеждане бюджета и икономическата рамка на транспорта за тази година, съобщиха от Общината.  Мотивът е незаконосъобразност и нецелесъобразност. "Приетият от Столичния общински съвет бюджет е небалансиран, незаконосъобразен и в противоречие с процедурните правила. Освен това е..

публикувано на 12.06.25 в 19:18
Пожарникари работят на мястото, където се разби самолетът на

Загиналите при самолетната катастрофа в Индия са най-малко 290, има жертви и на земята

Най-малко 204 тела са открити след катастрофата на пътнически самолет, разбил се малко след излитането си  в индийския град Ахмедабад , съобщи говорител на индийската полиция, цитиран от ДПА. Самолет на "Еър Индия" се разби минути след излитането си от Ахмедабад Най-малко 30 са жертвите на самолетната катастрофа в Индия Полицията..

публикувано на 12.06.25 в 19:05

Издирваното в София момче е намерено и е добре

Малко след 18:30 часа тази вечер в квартал "Борово" е открито 15 годишното момче, което се издирваше в София .Момчето е открито в добро състояние. Това е станало след действия на СДВР и Второ РПУ. Издирва се: 15-годишен от София е в неизвестност, не се прибрал от училище

публикувано на 12.06.25 в 19:04
Премиерът на България Росен Желязков и австрийският канцлер Кристиан Щокер - Виена, 12 юни 2025

Австрия напълно подкрепя членството на България в еврозоната

Австрия напълно подкрепя членството на България в еврозоната, заяви премиерът Росен Желязков след двустранна среща във Виена с федералния канцлер Кристиян Щокер.  Желязков го е поканил у нас, за да провери на място и работата ни по опазване на Шенгенските граници:  "Имаме пълната подкрепа на Австрия за еврозоната. Аз споделих, че 2022 година, когато..

публикувано на 12.06.25 в 19:00

Тръмп заяви, че в последните 2 дни в Лос Анджелис е безопасно и спокойно

Президентът Доналд Тръмп заяви, че в последните 2 дни в Лос Анджелис е безопасно и спокойно и допълни, че губернаторът на Калифорния Гевин Нюсъм би трябвало да му благодари за изпращането на Националната гвардия и морските пехотинци за справяне с протестите срещу действията на имиграционните власти.  Доналд Тръмп уточни, че с..

публикувано на 12.06.25 в 18:41

НС прие законопроекти, свързани с жeлезопътния и морския транспорт

Със спорове и обвинения от страна на опозицията парламентът прие два законопроекта, предложени от Министерски съвет.  Промените в Закона за железопътния транспорт транспонират европейска директива във връзка с процедура за нарушение от страна на България, защото досега липсва изрична разпоредба, гарантираща, че ръководителите, подчинени пряко на..

публикувано на 12.06.25 в 18:31