Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Добродетелите не се учат в училище. Това е ангажимент на семейната среда. Един такъв масов час по-скоро ще има негативен ефект"

Александър Чакмаков: Училището все повече изглежда като социална услуга за отглеждане на деца

"Хората на 18 -19-годишна възраст трябва вече да са студенти, а не да са още в училище"

| Интервю
Снимка: Ясен Вакашински
Чуй новината! Чуй новината:

На децата отдавна не им е интересно в училище. Това заяви пред БНР Александър Чакмаков, директор на Първа английска гимназия в София.

"Образователната ни система не дава интересни възможности на учениците да се развиват извън учебната програма". 

Чакмаков дори обясни, че училището все повече изглежда като социална услуга за отглеждане на деца. 

"Не говорим за професионални и профилирани гимназии, но общото усещане е, че нашето задължение е да отгледаме децата на работещите. Ако ги научим, това е плюс". 

Той коментира идеята за въвеждане на часове по "Добродетели и религии".

"Добродетелите не се учат в училище. Това е ангажимент на семейната среда. Един такъв масов час по-скоро ще има негативен ефект". 

Необходимо е да се направи истинска реформа в образованието, а не промени на парче, смята директорът.

"Хората на 18 - 19-годишна възраст трябва вече да са студенти, а не да са още в училище. Да имат възможност да се явяват на квалификационни курсове, да вземат живота си в ръце. А те дремят по чиновете в 12-и клас. Връстниците им в Западния свят още на 17 години започват да се развиват в това, което искат". 

Александър Чакмаков смята, че не е лошо решението на повечето университети да приемат студенти с оценките от матурата.

"Ако образованието стигне един предел, в който сме сигурни, че дава качествена подготовка, нормално е за труда, който си положил, да бъдеш приет с резултатите от училище. За право, медицина и техническите специалности е хубаво да се полага и допълнителен изпит. Но не би трябвало системата да допуска неподготвени хора да продължат нататък". 

Чакмаков обясни в предаването "Преди всички", че само 6-7 от учениците им са имали притеснения за придвижването в дните на държавните зрелостни изпити, когато не беше ясно докога ще продължи кризата в градския транспорт на столицата. 

"Но имахме готовност и организация".

Ако сравним средните заплати в транспорта с тези на учителите, преподавателските са доста по-ниски, отбеляза той. 

"Когато човек има някакви, дори и основателни изисквания, хубаво е да прави паралел и с другите професии".

Над 200 зрелостници ще се явят на матурите в Първа английска гимназия утре - 21.05. В училището очакват отлични оценки. 

Цялото интервю може да чуете в звуковия файл. 

По публикацията работи: Мария Сивкова - Илиева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Професия Човек" - новата кампания на Фондация "За Нашите Деца"

Фондация "За Нашите Деца" стартира кампанията "Професия Човек" - за хората, които правят възможно детството. Мариана Соколова от фондацията обясни пред БНР кои са тези хора и защо има нужда от специална кампания за тях: " Кампанията насочва вниманието към едни от най-важните, но често пренебрегвани професионалисти, а именно хората, работещи..

публикувано на 16.06.25 в 09:45
Цветанка Минчева

Банки: Безплатно внасяне на суми в лева по сметките за определен период от време

Част от търговските банки обявиха определен период от време за безплатно внасяне на левови суми по сметките . По този начин се дава възможност на всички, които имат много кеш, да го внесат безплатно и от 1 януари догодина парите по сметката да бъдат превалутирани безплатно по фиксирания курс. Как ще се случи това? " Ще постъпят по сметките..

публикувано на 16.06.25 в 06:55

Цифровото евро е обект на кампании за дезинформация, установява доклад по темата

Цифровото еврото е обект на широка кампания за дезинформация, като фалшиви твърдения се разпространяват както в постове в социалните мрежи, така и от политиците в Европа. Това установява доклад по темата на радиомрежата за новини от Европейския съюз "Евранет плюс" , от която е част и БНР. Много хора бъркат цифровото евро с криптовалута или подозират, че..

публикувано на 15.06.25 в 11:45
Калоян Методиев

Калоян Методиев: Няма добри герои! Радев се прегрупира с Пеевски срещу Борисов

От древността до наши дни за степента на цивилизованост на едно общество може да се съди по пазарите, гробищата и отношението към възрастните хора. Няма друга европейска държава, в която да излиза подобно нехуманно отношение. В тези "домове на ужасите" се оглеждат всички останали проблеми в обществото .  Това мнение изрази пред БНР Калоян..

публикувано на 14.06.25 в 14:01
Нина Спасова

Нина Спасова: Според доклада на МААЕ Иран е на крачка да произведе ядрено оръжие

Според доклада на Международната агенция за атомна енергия ( МААЕ) Иран е на крачка да произведе ядрено оръжие , защото има достатъчно количество обогатен уран, явно затова Бенямин Нетаняху е избрал този момент . Това каза пред БНР журналистката и международен анализатор Нина Спасова, като уточни:  " До този момент борбата на Нетаняху беше с т.нар...

публикувано на 13.06.25 в 16:41

25 българи са потърсили съдействие от посолството ни в Израел

25-има българи, които са в Израел, са потърсили съдействие от посолството ни там. Славена Гергова, извънреден и пълномощен посланик на страната ни в Израел, каза пред "Хоризонт", че до 20:00 часа утре вечер в страната е обявено извънредно положение и въздушното пространство е затворено. Препоръката към българите там е да запазят спокойствие..

публикувано на 13.06.25 в 11:23