Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Истинският дом на ужасите е Народното събрание"

Калоян Методиев: Няма добри герои! Радев се прегрупира с Пеевски срещу Борисов

"Гълъб Донев е интегрално свързан с ДПС. От 2022 г. се реди завземането на държавата по списък"

| Интервю
Калоян Методиев
Снимка: БТА

От древността до наши дни за степента на цивилизованост на едно общество може да се съди по пазарите, гробищата и отношението към възрастните хора. Няма друга европейска държава, в която да излиза подобно нехуманно отношение. В тези "домове на ужасите" се оглеждат всички останали проблеми в обществото

Това мнение изрази пред БНР Калоян Методиев от ръководството на "Непокорна България" – партията, която създаде Корнелия Нинова след раздялата си с БСП. Методиев е политолог, бил е началник на кабинета на президента Румен Радев. Като депутат от гражданската квота на БСП, впоследствие независим, се включи в обжалването на резултата от последния парламентарен вот пред Конституционния съд. Преди години е бил и лидер на младежкото СДС.

"Социалният министър трябваше да е изхвърчал още в понеделник!", подчерта Методиев, като направи връзка между изборните манипулации, подвижните урни и разкритията за фрапантни нарушения в "домове" за възрастни хора и изказа категорична позиция, че в тези "домове" се намират десетки и стотици хора, "употребявани за злоупотреби с изборите". По думите му, фалшифицирането на изборите е ключът за случващото се в държавата.  

"Тези домове без политически чадър няма как да съществуват! Истинският дом на ужасите е Народното събрание."

"В парламента не е ясно кой кой е. Почти никой няма последователна позиция. Имаме уникалната ситуация лидерът на опозицията да определя политиката на правителството, а то да се съобразява с нея", заяви Методиев и посочи, че в противоборството за МВР Борисов и Пеевски се ритат за влияние.

"Всички останали са статисти и клакьори. Толкова сламено управление, от което нищо да не зависи! (…) Борисов не може да се откачи и ще свърши зле. Цялата държава му беше взета. Министрите не си контролира. В момента се опитва да демонстрира мускули, да държи. Използват се проксита – Борисов използва "Възраждане" да скача срещу Пеевски. (…) Киселова е ясно на кого служи вече - на Пеевски е приближена."

Калоян Методиев  Снимка: БТА

Запитан Радев ли е големият опонент на парламента, Методиев заяви, че "той се договаря с тях в различни конфигурации", Гълъб Донев е "интегрално свързан с ДПС" и от 2022 г. "се реди завземането на държавата по списък".

"Всичките, които ги виждате по регулаторите, са назначени от служебното правителство на Гълъб Донев. Тези кадри бяха назначени в служебното правителство на Румен Радев."

Няма изкарано нищо за "мистър Кеш". Няма разкрития и очевидно пак се правят някакви договорки, посочи в подкрепа на тезата си аргументи той и предположи:

"Явно Радев се прегрупира с Пеевски срещу Борисов. Тройка, която си разпределя държавата. Няма добри герои. (…) Никой от тези тримата не иска някой да е прекалено силен. Те хем са заедно, хем се ритат постоянно, защото нито един от тримата не трябва да стане прекалено силен, за да заплаши останалите. Държавата е пленена!"

Две години президентът Радев беше единственият, който обикаляше страната и водеше кампания в подкрепа на еврото. Неговият вицепремиер Пеканов даваше всяка седмица интервюта в подкрепа на еврото. Никой не е направил повече за приемането на еврото от Радев, коментира Калоян Методиев в предаването "Политически НЕкоректно". "Държавата не е самолет", напомни обаче той и покани държавния глава "да заповяда на политическия терен".

"Руски трол ли направи ПП, руски трол ли направи "Три морета", руски трол ли поръча 8 Ф-16? Защо гласуваха за руски трол на изборите?", отправи въпроси Методиев към дясната опозиция.

"В страната има огромен страх. Всеки се страхува за близките си, да не му ударят бизнеса", сподели свои впечатления бившият депутат, който участва в създаването на структури на "Непокорна България" в страната.

"Ако Пеевски гилотинира Борисов – процес, който вече върви, а Борисов е изключително уязвим (Радев го спаси от "Барселонагейт"), в момента, в който се махне Борисов, ГЕРБ приключва за часове.С 60-70 кмета Пеевски може да стане първа политическа сила. При това изяждане на държавата на всички нива, може и на базата на технически вот да се стигне до първа политическа сила и то с нелош резултат", изрази хипотеза той.

"Борисов вече е до такава степен притиснат, че може да се окаже мандатоносител без никаква реална власт. Ако това правителство не преживее имплозия отвътре, Пеевски ще реши кога да се ходи на избори."

Цялото интервю слушайте в звуковия файл. 

По публикацията работи: Яна Боянова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Локалите - феномен или дефицити в общуването между родители и деца?

"Дали е поколенческо? По-скоро е възрастово – в момента ги наричаме локали, но назад в годините винаги е имало подобни групи деца, тийнейджъри. Едно дете живее в общност , не живее изолирано само с майка си и баща си. То попива от цялата среда и не можем да се похвалим със спокойна, мотивираща и креативна среда ." Това мнение изразява пред..

публикувано на 17.07.25 в 11:23

Без бележка в лева и евро: Как апаратите на такситата се оказаха в нормативен вакуум

Няма таксиметров автомобил, който да може да издаде касов бон в двете валути – в лева и евро. За това предупреди в интервю за БНР Красимир Цветков, председател на Националния таксиметров синдикат.  Той обясни, че апаратите им са с отдавна изтекли сертификати и няма подзаконова нормативна уредба , която да разписва тяхната..

публикувано на 17.07.25 в 08:39
Петър Стоянов

Смърт на мъж след трансплантация: Има ли адекватни мерки срещу вътреболничните инфекции?

Вътреболнична инфекция с бактерията клебсиела пневмония отнема живота на 39-годишен мъж. Това се случва след бъбречна трансплантация в университетската болница "Александровска".  За случая стана ясно от жалба на майката на Петър Стоянов – Симона Стоянова – до здравния министър.  В нея се твърди, че ИА "Медицински надзор" умишлено..

публикувано на 15.07.25 в 09:30

Gen Z задлъжняват по-безотговорно от милениумите и поколенията преди тях

Gen Z взема кредити по-безотговорно от милениумите и поколенията преди тях. Това каза пред БНР Лилия Димитрова, председател на Асоциацията за управление на вземания. Тя подчерта необходимостта от по-голяма финансова грамотност. Димитрова обърна внимание върху въпроса един кредитополучател колко успоредни кредита има , не само на каква..

публикувано на 15.07.25 в 08:41
Методи Методиев

Методи Методиев: Повишаването на кредитния ни рейтинг е оценка, че се движим в правилната посока

Три рейтингови агенции повишиха кредитния рейтинг на България в седмицата, в която получихме зелена светлина за въвеждане на единната европейска валута от 1 януари догодина.   Scope Ratings даде на страната ни рейтинг от А- (А минус) в местна и чуждестранна валута, с което за първи път влязохме в най-високата скала от инвестиционния клас...

публикувано на 14.07.25 в 07:30

Хората в Кресна твърдят, че новите пътни мерки задълбочават проблемите, започнаха подписка

Над пет километра е отсечката от Е-79, която минава през Кресна, а след влизането на България в Шенген и особено в сезона на лятото потокът от леки автомобили и камиони се е увеличил два пъти. Изграждането на последния участък от АМ "Струма", както и обходен път западно от Кресна ще отнеме поне пет години.  Мерки за облекчаване на..

публикувано на 13.07.25 в 16:52
Любомир Каримански

Любомир Каримански: Не смятам, че има нещо, което може да осуети влизането ни в еврозоната

Не смятам, че има нещо, което може да осуети влизането ни в еврозоната. Това обясни пред БНР Любомир Каримански, член на УС на БНБ. "Вече е взето финалното решение.  Предстои тежка работа , която трябва да бъде свършена до първи януари 2026 година, пък и след това. Но не би трябва да си поставяме като сериозен приоритет и цел за..

публикувано на 13.07.25 в 11:20