Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Иран иска разследване на американските удари по ирански ядрени обекти

Президентът Пезешкиан обвини Вашингтон, че стои зад военната операция на Израел в Иран

Президентът на Иран Масуд Пезешкиан.
Снимка: АП/БТА

Президентът на Иран Масуд Пезешкиан осъди американските удари по ядрени обекти в Иран и ги дефинира като агресия, предадоха световните агенции.

Той също така обвини Вашингтон, че стои зад военната операция на Израел в Иран.

"Тази агресия показа, че Америка е основният фактор зад вражеските действия на ционисткия режим срещу Ислямската република Иран", заяви Пезешкиан и добави, че САЩ са се намесили, след като са констатирали очевидната неспособност на Израел.

Иран иска разследване на американските удари по ирански ядрени обекти, заяви ръководителят на Иранската агенция за атомна енергия Мохамад Еслами, предаде Ройтерс.

Той отправи това искане в писмо до генералния директор на Международната агенция за атомна енергия Рафаел Гроси, в което го призовава да осъди американските удари и да предприеме подходящите мерки. Еслами разкритикува и бездействието и съучастието на Гроси и заяви, че Иран ще предприеме съответните законови мерки за справяне с въпроса.

Гроси пък каза днес, че свиква спешно заседание на Борда на директорите на МААЕ. Заседанието е насрочено за утре, допълва Франс прес.

Иранският Корпус на гвардейците на Ислямската революция заплашиха САЩ с отговор на американските удари по Иран, който ще накара американците да съжаляват, че са действали така, предаде Франс прес. Корпусът обеща да продължи и с атаките срещу Израел.

Иранската гвардия: Базите в Близкия изток не са сила, а най-голямата слабост на САЩ

Иранските власти обявиха също така, че засилват присъствието на паравоенни сили, които да патрулират в градските центрове.

По публикацията работи: Мария Йорданова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Руски съд осъди задочно на 14 години затвор известния писател Борис Акунин

Руски военен съд осъди задочно на 14 години затвор известния с активната си антивоенна позиция писател Борис Акунин. Григорий Чхартишвили, чийто литературен псевдоним е Борис Акунин, беше признат за виновен по обвинения в терористична дейност, оправдание на тероризма и нарушаване на задълженията на "чуждестранния агент", за какъвто беше..

публикувано на 14.07.25 в 20:20

Протест на живеещите в района на ул. "Опълченска" в София

Десетки граждани и жители на столичния квартал "Банишора" и улица "Опълченска" блокираха ремонтираното кръстовище с бул. "Тодор Александров". Шествието се насочи към мола на бул. "Александър Стамболийски". Недоволството е от ремонта, продължил около година. Премахнати са обещаната бус лента, тротоарите са тесни, липсват велоалеи, а..

публикувано на 14.07.25 в 20:03

Земеделците от община Бойчиновци с най-добри добиви от пшеница и ечемик в Монтанско

Земеделците от община Бойчиновци с най-добри добиви от пшеница и ечемик в област Монтана. Има много пропаднали площи с рапица, съобщават от Областна дирекция "Земеделие" На 80 % е ожъната пшеницата в област Монтана. Рекултирани са 80 % от засетите площи. От 340 000 декара с жито се отчита среден добив 542 кг от декар. Това е със 100 кг..

публикувано на 14.07.25 в 19:40
Румен Радев и Зоран Миланович

България подкрепя усилията на Украйна да поеме по пътя към ЕС, но това ще бъде дълъг процес

България подкрепя усилията на Украйна да поеме по пътя към Европейския съюз, но това ще бъде дълъг процес и той трябва да бъде обмислен внимателно, заяви Румен Радев по време на посещението си в Загреб. "Ние трябва да сме много обективни. В никакъв случай няма да бъде добър сигнал за страните от Западните Балкани, ако на Украйна се даде..

публикувано на 14.07.25 в 19:35

Тръмп постави нов срок за постигане на мирно споразумение за Украйна

Съединените щати ще изпратят на страните от НАТО високотехнологични оръжия, с които да бъде подпомогната Украйна. Това заяви Доналд Тръмп в Белия дом, където посрещна генералният секретар на Алианса Марк Рюте. САЩ ще изпратят системи "Пейтриът" на Украйна "Произвеждаме най-доброто оръжие света. Видяхте какво правят ракетите ни в Иран...

публикувано на 14.07.25 в 19:17
Снимката е илюстративна, архив.

Нови два пожара пламнаха в следобедните часове в Бургаско

Нови два пожара пламнаха в следобедните часове в Бургаска област. Гората между селата Габър и Вършило гори. Пожар избухна и край странджанското село Зидарово.  На терен са мобилизирани екипи на пожарната служба, доброволчески отряди и земеделски производители с тежка техника.  Няма опасност за населените места към момента. Три пожара..

публикувано на 14.07.25 в 18:50

Заради изграждането на нова метростанция временно прекъсват метрото от "Сливница" до "Обеля"

Във връзка с изграждането на новата метростанция "Панчо Владигеров" по бул. "Панчо Владигеров" в район "Обеля", е необходимо прекъсване на влаковото движение в участъка МС "Сливница" – МС "Обеля". От 19 юли Метролиния М4 от станция "Летище „Васил Левски" – София" ще се скъси до станция "Сливница" . Метролинии М1 и М2 остават без промяна..

публикувано на 14.07.25 в 18:29