Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

22-годишният Тайлър Робинсън е заподозреният за убийството на Чарли Кърк

Юта е един от щатите в САЩ, където все още има смъртно наказание

Снимка: ЕПА/БГНЕС

Президентът Доналд Тръмп заяви, че "с висока степен на вероятност" счита, че заподозреният за убийството на популярния консервативен активист Чарли Кърк е задържан. 

Задържаният за стрелбата срещу Кърк по време на събитие в университета Юта Вали е 22-годишният жител на Юта Тайлър Робинсън, съобщава NBC, позовавайки се на източници от силите на реда.

"Заловихме го", заяви Доналд Тръмп в интервю за предаването Fox and Friends по телевизия Фокс Нюз. Президентът уточни, че "по същество някой, който е бил много близък до него, го е издал".

Той допълни, че ще бъде на погребението на Чарли Кърк, което ще се състои през следващата седмица и изрази надежда, че задържаният стрелец ще получи смъртна присъда.

CNN цитира източници от разследването, според които задържаният мъж е признал пред баща си, че е стрелецът. 

Развитието на случая дойде само няколко часа след като на пресконференция властите заявиха, че нямат представа къде е убиецът на Чарли Кърк и разследването върви с пълна сила. Вчера те публикуваха видео, на което се виждаше как заподозреният бяга от кампуса след убийството и навлиза в горист район, където по-късно беше открито и оръжието на престъплението – мощна дългоцевна пушка с ръчно зареждане.

CNN излъчи друго видео, на което се вижда човек, съответстващ на описанието на заподозрения, да се разхожда в жилищен район близо до местопрестъплението преди стрелбата.

Експертът Крис Суекър, бивш помощник-директор във ФБР в отдела за криминални разследвания, заяви, че сега разследването ще премине от етап на идентифициране на заподозрения към изграждане на обвинение. Той допълни, че разследващите ще се опитат да получат допълнителна информация от стрелеца и че той най-вероятно ще бъде обвинен в убийство. 

Юта е един от щатите в Америка, където все още има смъртно наказание за тежки престъпления като умишлено убийство. 

По публикацията работи: Светлин Божков


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

В Испания блокираха сайтове заради сурогатното майчинство

Испанската прокуратура успя за първи път да затвори интернет-страници, които рекламират сурогатно майчинство. То е незаконно в Испания от 2006-а година, а през 2023-та беше забранена и рекламата му.  Разследването е резултат от жалба, подадена от феминистка асоциация. В сигнала си активистите са посочили списък с компании, институции и адвокати,..

публикувано на 07.11.25 в 05:19
Доналд Тръмп

Тръмп очаква стабилизационните сили в Ивицата Газа да бъдат разположени скоро

Американският президент Доналд Тръмп очаква международните стабилизационни сили под ръководството на Съединените щати да бъдат разположени в Ивицата Газа съвсем скоро.  Силите са част от плана на Тръмп за управление на  анклава след края на войната. Очаква се те да обучават палестинските полицаи и да отговарят за сигурността на граничните райони и..

публикувано на 07.11.25 в 05:03
Олга Стефанишина

Олга Стефанишина: Украйна води преговори за закупуване на ракети "Томахоук"

Украйна води разговори за закупуване на ракети "Томахоук" и други оръжия, заяви украинският посланик в Съединените щати Олга Стефанишина.  Изявлението й идва на фона на това, че до момента американският президент Доналд Тръмп отказва да представи ракетите на Киев. В интервю за телевизия "Блумбърг" Стефанишина посочва, че дискусиите все още..

публикувано на 07.11.25 в 04:13

Шестима бяха арестувани по време на протести на футболен мач в Бирмингам

Полицията в английския град Бирмингам арестува 6 души преди началото на мача между "Астън Вила" и гостуващия израелския клуб "Макаби"-Тел Авив заради протести, свързани с недопускане на израелски фенове. Стотици протестиращи се стекоха в Бирмингам, за да демонстрират  по повод на предизвикалия спорове мач, заради решение да не се допускат изра..

публикувано на 07.11.25 в 02:48

Авиокомпанията "Air Europa" продаде част от акциите си на "Turkish Airlines"

Испанската авиокомпания "Air Europa" финализира продажбата на 26% от акциите си на "Turkish Airlines." Стойността на сделката е 300 милиона евро. Парите ще се използват най-вече за погасяване на дългове, натрупани по време на пандемията от  Covid -19. Очаква се авиокомпанията да изплати заем от 475 милиона евро, отпуснат от Държавната..

публикувано на 07.11.25 в 01:32

Летището в Брюксел спря временно работа заради дрон

Летището в Брюксел спря работа за около половин час снощи заради дрон, съобщи говорител на въздушния контрол, цитиран от Ройтерс. В момента трафикът е възобновен.  Агенцията припомня, че аерогарата в белгийската столица, както и тази в град Лиеж, прекратиха работа за няколко часа във вторник заради подобни инциденти. Снощи дронове..

публикувано на 07.11.25 в 01:23

"Гунвор" се отказва да придобие активите на "Лукойл"

Регистрираната в Швейцария компания "Гунвор" обяви, че оттегля предложението си да купи задграничните активи на "Лукойл", сред които е и рафинерията в Бургас, информира Ройтерс. Съобщението беше изпратено от директора на корпоративните въпроси на "Гунвор" Сет Пиетрас малко след като от американското финансово министерство публикуваха съобщение в..

публикувано на 07.11.25 в 01:16