Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Спомен за проф. Дора Лазарова

Снимка: Ани Петрова

Отдаваме почит на проф. Дора Лазарова - пианистка и дългогодишна преподавателка в Българската държавна консерватория (днес Национална музикална академия „Проф. Панчо Владигеров“ в София). На 4 октомври се навършиха 90 години от нейното рождение и тази кръгла годишнина беше отбелязана с концерт на 3 октомври в Централния военен клуб с участието на нейни възпитаници, сред които проф. Богдана Попова и Божидар Абрашев-син. 

Пътят в музиката на Дора Лазарова започва с уроците на нейната майка - пианистката Анна Лазарова и на преподавателките ѝ Нора Желязова и Панка Пелишек. Печели Първа награда на Първото общобългарско състезание за деца и юноши в края на 1949 г. Прави своя дебют на голямата сцена на 11-годишна възраст, когато изпълнява клавирни концерти от Хайдн и Моцарт със Софийската филхармония под диригентството на Саша Попов. Пресата тогава я определя като дете-чудо. 

Пианото я среща с личности като Панчо Владигеров и Димитър Ненов. На 13-годишна възраст със специално разрешение на Министерството на просветата и културата Дора Лазарова е записана в класа на проф. Панка Пелишек в Музикалната академия, където учи паралелно със средното си образование. Следват 8 години обучение - следване и специализация в Московската консерватория в класа на легендарния педагог Хенрих Нейгауз. 

Дора Лазарова говори за уроците с Хенрик Нейгауз като за „изживявания, общуване с един голям артист, голям човек, ерудит, голям музикант“. В Москва тя се движи във високо интелектуална и артистична среда. Сближава се с личности като Святослав Рихтер, Емил Гилелс, Владимир Ашкенази, Евгений Светланов. Нейгауз я запознава с Дмитрий Шостакович, гостува в дома на поета Борис Пастернак. Концертира и прави записи за радио Москва. 

След завръщането си в България Дора Лазарова развива активна концертна дейност у нас и много европейски страни от Източния блок, както и в Австрия. Започва и преподавателска работа в Българската държавна консерватория. От 1962 г. Дора Лазарова е редовен преподавател в Клавирна катедра, била е и неин председател, от 1981 г. е доцент, а от 1991 г. - професор. На 15 октомври 2015 г. е удостоена с почетното звание „Доктор хонорис кауза“ на Националната музикална академия „Проф. Панчо Владигеров“. 

Проф. Дора Лазарова завърши земния си път през 2018 г. За нея разказа специално за предаването "Алегро виваче" по "Хоризонт" друга голяма българска пианистка и клавирна педагожка - проф. Милена Моллова, при която заедно са учили при проф. Панка Пелишек. Чуйте в звуковия файл.


По публикацията работи: Ирена Гъделева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Лигата на българските писатели в САЩ и по света отбеляза 15-годишнина в Чикаго

Лигата на българските писатели в САЩ и по света отбелязва 15-години от създаването си. Творците на словото организираха среща в Чикаго. На 15-годишнинината бе посветено третото издание на конкурса за поезия и проза "Език свещен", в който с двете големи награди бяха отличени Калина Томова и Васил Славов. Всяка година Лигата издава и годишен..

публикувано на 17.11.25 в 10:03

Георги Султанов: Полагаме усилия догодина творческите състави на БНР да бъдат поставени при равни условия с другите

“Никога не съм вярвал, че е възможно Operalia да се случи в България! Толкова смела мечта надали някой от нас може да сътвори! Благодарен съм на колегата Соня Йончева !" Това каза за БНР тенорът и заместник-министър на културата Георги Султанов, който връчи специални награди на Министерството на културата на двама от финалистите  в..

обновено на 16.11.25 в 22:06
Маестра Венеция Караманова

Нови акорди и златни спомени за 65 години Детски радиохор

По повод предстоящия концерт на 21 ноември и представянето на новия албум, с които Детският радиохор отбелязва 65 години от своето създаване, гост в студиото на предаването "Рано в неделя" бе маестра Венеция Караманова, главен диригент на състава. "Тази година е наистина специална за нас. Юбилеят ни провокира да направим възможно най-пъстър сезон...

публикувано на 16.11.25 в 08:00

Изложба в Столичната община показва предизвикателствата пред децата с дислексия

По повод изложбата, която бе открита в сградата на Столичната община, Александра Чолакова разказва за инициативата, посветена на децата с дислексия и другите специфични обучителни трудности. „Това е пътуваща изложба, която вече имаше няколко отправни точки – Народното събрание, Министерството на образованието и науката, Регионалния център за..

публикувано на 16.11.25 в 07:00

Нова паметна плоча в Алеята на славата в Тутракан увековечи поетесата Пенка Цанева – Бленика

Алеята на славата в Тутракан – едно от емблематичните места в Крайдунавския парк – продължи да попълва своята историческа памет. На 12 ноември бе открита четвъртата паметна плоча, посветена на поетесата Пенка Цанева – Бленика (1899 – 1978), родена в Тутракан и оставила значима следа в българската литература. Идеята за Алеята на славата бе на кмета..

публикувано на 16.11.25 в 06:35

Мариана Кирова представи "Приключенията на една блондинка"

На 12 ноември от 17:30 ч. писателката Мариана Кирова представи новото си издание „Приключенията на една блондинка“ пред приятели и почитатели на среща с автограф и „чаша вино“. Книгата представляваше второ издание на едноименния роман, като в нея бяха включени и разкази и новели. Един от разказите, озаглавен „Операция Актиния“, бе носител на първа..

публикувано на 16.11.25 в 06:22

Илиян Стойчев представи "Пространство и етажи" във Враца

Миналото като възможност за бъдещето и връзката между аналоговото и дигиталното са сред основните послания на художествената инсталация „Пространство и етажи“, представена в Младежкия дом във Враца. Нейният автор е популярният дигитален артист Илиян Стойчев. Инсталацията обединява десет стари телевизора, които възпроизвеждат от DVD устройства кратки..

публикувано на 16.11.25 в 06:04