История на изкуството за деца

събота
от 7.45 до 8.00 часа

Всички ние „поназнайваме” по нещо от световната история на изкуството – кой повече, кой по-малко. Имена на творци, паметници на културата, антични храмове, шедьоври на древни цивилизации – най-често познанията ни са откъслечни и приблизително поставени във времето и пространството. Можем да изброим по няколко древногръцки философа, пет-шест имена на италиански художници, свързани с Ренесанса, най-известните европейски писатели и композитори …Познанията ни се формират с години, обикновено на базата на личен житейски опит.
Да се питаме дали децата получават някакво образование в тази област днес в училище, пък било и начално, е просто реторичен въпрос. Учи се история, но събития, случващи се едновременно в различни точки на света, почти никога не се представят във взаимната им връзка, развитието на една или друга цивилизация сякаш се случва напълно изолирано от останалите. Съвременните исторически открития, които напоследък набират все по-сериозна скорост, просто нямат шанс да „влязат” в днешните учебници.
В „История на изкуството за деца” представяме най-важните и интересни факти, свързани със световната история на изкуството, заедно с основната мрежа от идеи и понятия, необходими за разбирането му. Десетминутните серии са във формата на особен „радиофилм”, който се „случва” пред очите на слушателите.

Посетете сайта на Детското.БНР

Публикации

Дърамската катедрала

Историята на една от първите английски катедрали е свързана с легендата за св. Кътбърт – епископ, известен със своето благочестие и смиреност, който след смъртта си се превръща в един от най-почитаните светци на своето време. Манастирът, в който бил..

обновено на 14.01.14 в 11:51

Легенди за богове, съкровища и герои

Високо, в далечните Анди, между Перу и Боливия, на 3812 м. височина, има едно обвито в тайнственост езеро - Титикака. Някога то било свещеното езеро на инките. Но още преди инките, в последните векове на по-миналото хилядолетие, край Титикака имало богата..

обновено на 14.01.14 в 11:50

Чудесата на Анкгор Ват

Загадъчният Анкгор Ват е открит през 1586 година от португалски монаси, пътуващи из горите на Камбоджа. Погълнат от джунглата, скоро след  смъртта на своите строители в началото на XII век, храмът се е превърнал в легенда… Храмът е построен от гигантски..

обновено на 14.01.14 в 11:50
Една от миниатюрите към поемата от преписа от XVI век

Как стиховете се превръщат в злато

Когато иранският поет Хаким Фирдоуси написва знаменитата си поема „Шахнаме” или „Книгата на царете”, описваща историята на древните царе и герои на Персия и я поднася в знак на уважение на султан Махмуд, той го прогонва. Не се знае защо - може би тюркският..

обновено на 14.01.14 в 11:49
Предмети, намерени в гроба на перуанската жрица.

Красавицата от Чорнанкап

На висока площадка край град Чорнанкап в Северно Перу е застанала красива жена. На главата й има златна корона, на гърдите - огърлица от скъпоценни миди, в ушите й са поставени два масивни златни кръга с красиви орнаменти от лиани с листа и риби, а в едната..

обновено на 14.01.14 в 11:44

Свещеният Ифе

В далечните времена от началото на света, когато все още нямало хора, върховният бог Олорун дал на сина си Одудува шепа пръст, един петел и един кокосов орех и спуснал за него верига от небесата чак до безкрайните води долу. Одудува хвърлил пръстта..

публикувано на 16.12.13 в 10:05
Един от вълшебните медальони, изработени от чисто злато, изобразяващи животни

Носени от древните реки

В далечната 1900 година след проливен дъжд, който препълва коритото на Рио Гранде в Панама, земята е така изронена, че реката променя курса си. В гъстата кал местните хора намират златни мъниста с големината на маслина. Мълвата за голямо съкровище бързо..

публикувано на 26.09.13 в 14:53

Съкровището от Стафордшир

"Отиди на нивата край стария римски път и копай! Време е моето злато да разкаже за мен" – това странно изречение чува Тери Хърбърт, един посетителите на английския замък Тамуърт, по време на туристическата обиколка из мрачните му коридори. Откъде..

публикувано на 19.09.13 в 13:02
Боробудур - най-големият будистки храм на остров Ява.

Тайната на каменните храмове

На малък хълм в централната част на остров Ява се намира един от най-невероятните храмове в света - будисткият храм Боробудур, изграден в началото на IX век от крал Самаратунга. Името му означава „терасовидна планина и манастир на високо място”. Храмът има..

публикувано на 25.06.13 в 09:39
Сцена от индийски театър

Театърът на древния Изток

Древна Индия е една от люлките на източния театър - там изкуството на театъра на сенките е особено популярно. То започва с изработването на кукли от кози кожи и пръчки, с височина около един метър. После на квадратна сцена, направена от бамбукови пръчки,..

публикувано на 19.06.13 в 11:28