История на изкуството за деца

събота
от 7.45 до 8.00 часа

Всички ние „поназнайваме” по нещо от световната история на изкуството – кой повече, кой по-малко. Имена на творци, паметници на културата, антични храмове, шедьоври на древни цивилизации – най-често познанията ни са откъслечни и приблизително поставени във времето и пространството. Можем да изброим по няколко древногръцки философа, пет-шест имена на италиански художници, свързани с Ренесанса, най-известните европейски писатели и композитори …Познанията ни се формират с години, обикновено на базата на личен житейски опит.
Да се питаме дали децата получават някакво образование в тази област днес в училище, пък било и начално, е просто реторичен въпрос. Учи се история, но събития, случващи се едновременно в различни точки на света, почти никога не се представят във взаимната им връзка, развитието на една или друга цивилизация сякаш се случва напълно изолирано от останалите. Съвременните исторически открития, които напоследък набират все по-сериозна скорост, просто нямат шанс да „влязат” в днешните учебници.
В „История на изкуството за деца” представяме най-важните и интересни факти, свързани със световната история на изкуството, заедно с основната мрежа от идеи и понятия, необходими за разбирането му. Десетминутните серии са във формата на особен „радиофилм”, който се „случва” пред очите на слушателите.

Посетете сайта на Детското.БНР

Публикации

Бронзовата колесница от датския остров Зиланд.

Небесната колесница

Две момчета играят на ашици на поляната. Изведнъж нещо проблясва силно в ясното небе. Изплашени, децата падат по очи. Когато шумът утихва, се престрашават да погледнат – пред тях на поляната е кацнала небесната колесница на Кубер, богът на съкровищата, за..

публикувано на 15.12.11 в 13:29
Етруски некропол в Тарквиния, Италия.

Загадъчните етруски

През малък отвор в скалата се промушва гъвкав перископ. Миниатюрен фотоапарат старателно „оглежда” и заснема вътрешността на древно подземие. Това е поредната погребална камера на древния етруски град-държава Тарквиния на територията на днешна Италия...

публикувано на 08.12.11 в 16:20

Блясъкът на скъпоценностите

1500 г.пр.н.е. в една малка занаятчийска работилница на брега на река Ефрат майсторът и неговите чираци се трудят над нещо невиждано дотогава. От дълги меки фитили стъклена смес, със специален нож режат малки парченца и ги оформят в различни форми: кръгли,..

публикувано на 28.11.11 в 11:42
Най-старата форма на китайския писмен език са надписи, върху черупки на костенурки по времето на Шан династията (1600-1100 г. пр. Хр.)

Върху черупка от костенурка

За какво използвали костенурките в древен Китай петнайсет века преди новата ера? От „драконови кости” се правел специален лек срещу малария, но това не било единственото им предназначение – върху черупки от костенурки с йероглифи е записан целият архив на..

публикувано на 24.11.11 в 13:54

Отвъд края на света

През 2000 година испански археолози откриват в пещера в основата на скалата Гибралтар множество малки предмети – пръстени, мъниста от разноцветно стъкло и полускъпоценни камъни, скарабеи, маски, най-вероятно лични талисмани. Учените стигат до заключението,..

публикувано на 18.11.11 в 12:08
Културата на олмеките е най-древната мезоамериканска култура.

Тайната на Каучуковите хора

Преди около 3500 години загадъчните Каучукови хора, наречени още Олмеки или Деца на ягуара, вероятно оставяли в свещените места, край каменните маси-олтари свои портрети от нефрит, за да напомнят на боговете за себе си и играели специална игра на топка, за..

публикувано на 10.11.11 в 13:32
Купа от китайски порцелан от началото на 15 век.

Майсторите-магьосници

Фарфорова саксия с изящно дръвче-бонзай. Цялата е изрисувана с невероятно нежни сини рисунки – пейзажи, хора и дракони на бял фон. Синьото е цветът на небето. Около 1500 г.преди Христа в Китай вярвали, че то бди над хората. То ни изпраща плодородие, оттам..

публикувано на 04.11.11 в 07:27
При разкопките на една от могилите е открита гробница с 10 женски фигури (кариатиди), които представляват образа на Великата богиня-майка на живота и смъртта.

„Съзвездието” на могилите в Сборяново

Ако погледнете отвисоко могилите близо до град Исперих, в областта, наричана още Сборяново, ще откриете, че те са огледален образ на 44-те най-ярки съзвездия на небето. Изумително е, но големината на всяка могила съответства на яркостта на звездата, която..

публикувано на 20.10.11 в 13:18
Главният вход на Микена е Лъвската врата, наречена на два лъва, които са символ на богинята – закрилница на града.

Микенската цивилизация

1867 година, Мекленбург, Германия. Археологът Хайнрих Шлиман седи зад бюрото в кабинета си и пак препрочита „Илиада”. - Не е възможно всичко  да е измислица – това трябва да се е случило! Не след дълго Шлиман вече е в азиатската част на Турция и започва..

публикувано на 04.10.11 в 07:26

Музиката в древността

Някога, много отдавна, 2300 г. преди Христа, на коронацията на китайските императори, свирели огромни оркестри – нежни арфи със струни от коприна, флейти от бамбук, дървени инструменти с формата на риба и с формата на тигър… По тънки каменни плочи удряли с..

публикувано на 03.10.11 в 10:00