Европейски паралели - за музея, за галерията

От мисията до действителността

събота (през седмица)
от 15.00 до 16.00 часа

Всеки от нас пази много спомени за отделни периоди от своя живот. Понякога те са скрити в малките късчета хартия, наречени марки. В монети или фигурки и всякакви предмети, които ни напомнят за нещо важно, което някога ни се е случило. Очакваме те да ни попречат да забравим моменти на на щастие, раздяла, на успех – за нас или за другия. Едни от нас са по-сантиментални и по-старателни и превръщат усилията си в създаване на малки музеи. Те се разполагат в началото в някое чекмедже, после в шкаф, в стая. И постепенно се оказва, че в сбирката са попаднали и някои ценни предмети – монети, марки, парчета керамика или цели предмети от далечно минало на прадеди или на съвсем непознати хора, живели преди стотици години. Страстта на колекционера – хоби или бизнес. Истории от света на колекциите... Моменти на открития, слава и богатство... понякога.
“Европейски паралели – за музея, за галерията” е предаването за музеите, музейното дело, галериите, за тяхната мисия да опазват и съхраняват културното наследство на нацията. Ще се разходим заедно из залите на най-големите музеи и галерии и у нас, и по света, и ще ви разказваме интересни истории за оригинални експонати и произведения на изкуството.
Съвременната култура и културното наследство - хармонична ли е тяхната връзка или могат да проявяват враждебност помежду си?
Образът на музея и в социалното пространство и какви са неговите задачи при опазването на културното наследство?
Погледът на другия за българските съкровища – от дипломатическата любезност на посланика до агресивното любопитство на туриста... Ще търсим отговор и на много въпроси, свързани с усилията за поддържане и функциониране на българските музеи, с тяхната роля и място в културното пространство и в потоците на културния туризъм. Какво не достига на галерията и музея у нас, за да се превърнат те трайно в естествени притегателни туристически обекти? Кои са по-интересните творби, които се съхраняват във фондовете на музеите в България?
Ще се стремим да бъдем полезни и със съвети как да си направите музей или галерия или ако вече сте напреднали в това дело, ще хвърлим един поглед и към вашите семейни сбирки и колекции, ако ни позволите. Ще се стремим да сме полезни и на колекционерите и на самите културни институции, като разговаряме за нормативната уредба и ви предлагаме необходимата информация по тази тема.
Музеите в България разполагат не само с богати колекции, но и с един изключителен капитал – музейните специалисти. Ще ви срещнем с интересни хора, които са посветили много от своето време на развитието на музейното дело и музейния мениджмънт. 

Екип на предаването: Божидар Любенов, Анелия Димитрова, Албена Велева


Публикации

Инициативата „София, европейска столица на културата – 2019 г.” – поглед отвън

Все по-често научаваме за прояви, които са свързани с подготовката за успешното представяне на столицата в инициативата „София, европейска столица на културата – 2019”. През отминалата седмица се направиха и първите стъпки към реализацията на проекта,..

публикувано на 28.09.12 в 07:04

„Възможната история” – Софийската градска художествена галерия на 60 години

„Възможната история” е наименованието на юбилейната изложба на Софийската градска художествена галерия, открита на 12 септември. Но освен богатата и интересна колекция от картини, изложбата представя и истинската „възможна история” на българското..

публикувано на 14.09.12 в 09:03
Голямата зала на Националния археологически институт с музей при БАН по време на конференцията

Обединена Eвропа и нейното културно наследство – европейският музей

„Eдинство в многообразието” или, както гласи символичното възприемане на мисията на обединена Европа, „Единни в многообразието” – текстът, вписан по-късно и в Конституцията на ЕС – най-изчерпателно илюстрира значението и ролята на европейското културното..

публикувано на 11.07.12 в 12:55

Музеят като обект на туризма - европейският поглед

Какъв е образът на европейския музей и как той се възприема от туристическия бизнес у нас? Каква е ролята на изкуството за успеха на един хотел? „В българските музеи работят много талантливи и отговорни хора. И те работят с амбиция. С голямо желание..

публикувано на 15.06.12 в 07:53
Зденка Тодорова.

Културното наследство и българските общности зад граница

С решение на Министерския съвет от 31 май 1993 г. 2 юни е обявен за Ден на Ботев и на загиналите за свободата и независимостта на България. И всяка година, точно в 12.00 часа на този ден, звукът от сирените ни подсеща да отдадем почит към паметта на..

публикувано на 01.06.12 в 07:54

19 май - Забавления и много емоции в Европейската нощ на музеите

На 19 май почитателите на музея отново ще посрещнат своя най-голям и уникален празник Нощта на музеите. Макар и възникнал сравнително отскоро, предстои да се отбележи за осми път - все повече музеи се включват в инициативата с разнообразни прояви...

публикувано на 18.05.12 в 08:25

НДК - за паметта и символите в българската култура

Седем години след като Бордът на директорите на Международната асоциация на конгресните центрове удостоява със своята специална награда „Апекс” Националния дворец на културата, признавайки го за най-добър световен конгресен център, как днес той отстоява..

публикувано на 14.05.12 в 07:57

Проф. Пламен Карталов за операта – храм на всички музи

Още в античността различни форми на музикален театър успяват да се развият и да намерят трайно своето място. С подкрепата на интелектуалния кръг „Камерата де' Барди” във Флоренция за първи път композиторът Джакопо Пери създава музикално произведение –..

публикувано на 27.04.12 в 09:14

За Великден и възкресението и за паметта на човеците

Вместо царска корона – трънен венец, вместо престол – позорен кръст. Иисус от Назарет изпива до дъно чашата с греховете на човеците, чашата на предателството, на безпътицата. Страстната седмица е най-дългата седмица в годината, наситена с много тъга и..

публикувано на 11.04.12 в 14:20
Част от творба на художника Наум Хаджимладенов, от поредицата „Меката хартия”.

Среща в столичната галерия „Финес”

„По рисунката ще ги познаете”... С тези думи акад. Светлин Русев откри поредната изложба в галерия „Финес”, наречена „Среща”. Зрителите са провокирани както от темата на изложбата, така и от присъствието на творби на петима от най-известните представители..

публикувано на 30.03.12 в 09:30