Гласът на времето

"Гласът на времето" е коментарно предаване за култура, история и философия на програма "Христо Ботев" на БНР. То се излъчва всяка неделя от 9.30 до 11.00 часа. Заглавието е вдъхновено от златния хит на "Щурците", музиката от който звучи в сигнала на предаването.

Всяко издание се води от един от четиримата водещи: поетът и журналист Радослав Чичев, поетът и публицист Бойко Ламбовски, журналистът Даниел Ненчев и писателят, поет и критик Емануил А. Видински. 

Всяка седмица предаването е посветено на различна ключова дума. Водещият и събеседниците в студиото дискутират върху нейната историческа, културна и философска символика и контекста отвъд събитийната актуалност и злободневната делничност. 


Публикации

Митко Новков, Доротея Табакова, Мария Дамянова и Асен Масларски (от ляво надясно)

Песните на площада, посланията под открито небе

Бардовете. Преди години те бяха едни от най-популярните и обичани гласове на българската музикална сцена… Дали в наши дни те като че ли позаглъхнаха и позамлъкнаха? Едва ли е така? Бардовете ги има и като доказателства могат да бъдат посочени концертите,..

публикувано на 15.04.24 в 12:55

M.A.F.I.A.

Morte Alla Francia Italia Anela  ли е наистина акронимът зад думата " мафия " ? Тъй нар " Сицилианска вечерня " – въстание в Сицилия, избухнало на 31 март през 1282 г. срещу властта на френския крал, се смята от някои и за рождена дата на..

публикувано на 01.04.24 в 14:55
Музей на азиатското и африканско изкуство в Трявна

Радиополет над щъркеловото гнездо. Дарители и дарения

Талантливи, известни и родолюбиви български творци, ценители на изкуството и колекционери са направили през годините впечатляващи дарения на уютния планински град Трявна. Това са Димитър Казаков – Нерон, Никола Казаков, Иван Колев, Тотьо Гъбенски, Иван..

публикувано на 29.03.24 в 11:00

Как пишем и говорим за архитектура днес?

Как пишем и говорим за архитектура днес? Къде е мястото на архитектурната критика в един свят, където съдържанието живее кратко, а хората стават все по-разделени? Каква е отговорността на медиите? Заедно с: д-р арх. Анета Василева, архитектурен критик и..

публикувано на 18.03.24 в 14:30

3 март – философия на празника

На празничния ден се взираме в 3 март – повод за обединение или разделение е? Кога и как е утвърден като празничен ден? Събеседници са монах Калистрат Зографски от българския манастир в Атон, автор на изследването "Третият Рим"; журналистът и..

публикувано на 03.03.24 в 13:08

Кои са героите на нашето време?

Какво е да си герой? Как се раждат героите и каква е ролята им в различните исторически епохи? Нужни ли са ни герои сега и как си ги представяме? Заедно с: доц. д-р Камелия Спасова, преподавател по антична и западноевропейска литература в СУ, Димитър..

публикувано на 29.02.24 в 13:00

Плурализъм във време на война

Плурализъм – една наглед лесна за произнасяне и осмисляне дума. Но както струпването на сонорни съгласни вероятно донякъде би ни затруднило да я кажем на глас, така и натрупването на явления като пропаганда, дезинформация и фалшиви новини около иначе..

публикувано на 27.02.24 в 08:05

Еросът и изкуственият интелект

Френският поет Жак Превер пише стихотворение, преведено от Пенчо Симов, в което, още преди повече от половин век, прогнозира изкуствената любов на бъдещето: ...човекът удобно настанен във своята машина за обитаване чете с машината за четене отговора..

публикувано на 05.02.24 в 13:06
Снимката е илюстративна

Различните видове експерименти

Как се ражда експериментът, какво е неговото значение в историята и как сега, чрез експериментиране, можем да достигнем до нови хоризонти? Разговор за различните видове експерименти, за творчеството и отговорността, свързани с тях. Заедно с проф. Иван..

публикувано на 30.01.24 в 14:13

Изкуството да учим

Литература, математика, физика, химия – това са само част от предметите, които традиционно учим в училище. Във все по-сложната мрежа от технологии и взаимовръзки на съвременния свят обаче сякаш е необходим нов предмет. Нужно е да учим как да учим – и то..

публикувано на 23.01.24 в 15:03