Лабиринти на познанието

Архив на предаването

"Лабиринти на познанието" е образователно предаване, което отчита, че се намираме в парадоксална ситуация - от една страна науката и технологиите  преживяват мащабен разцвет (от частните космически станции и астротуризма през невронауките до големите данни). От друга, лъженауката също е в разцвет (от пиенето на дезинфектанти до плоската земя) – всичко това се усилва от социалните мрежи, които придават фалшива кредибилност на какво ли не.
При така очертаната динамика, предаването за наука освен да продължава да запознава с новостите, особеностите и рисковете от съвременните технологични открития, чертае разделителна линия между наука и лъженаука, между наука и конспирация, между добра наука и bad science.
В "Зелени минути" рубриката на Ася Чанева за екология и климат често говорим за климатичните промени и необходимостта от спешни мерки за овладяване на последиците от тях.
В предаването гостуват блестящи учени, смели експериментатори, ентусиасти и визионери, хора доказани в своите области у нас и по света.
Като цяло ценим лукса да се разполагаме в териториите, осветени от научния консенсус, и не се уморяваме да припомняме колко красива, увлекателна, вдъхновяваща и необходима е науката.

Екип на предаването: Василена Мирчева, Ася Чанева

Публикации

Отдалечава ли се Космосът от нас

По обясними причини пандемията, предизвикана от вируса SARS-CoV-2, промени рутинните практики, инвестиционния климат и много от замислените проекти в различни области на науката и технологиите. Наложи ли се да преосмислят своите краткосрочни и..

публикувано на 07.05.20 в 17:20

Синтетичната биология – постижения и рискове

Кризисната ситуация с болестта Covid-19 породи теории, които свеждат появата на последния коронавирус до лабораторно създадено биологично оръжие – повод да потърсим извън обяснимия страх и спекулативните фантазии повече яснота за предполагаемите и смятаните..

публикувано на 30.04.20 в 17:05

На гости в квантовия свят

В света на квантовите обекти, които загадъчно могат да съществуват едновременно, да се движат в няколко посоки едновременно и да се държат призрачно от разстояние, продължават да се случват интересни и изненадващи неща. Част от тях са свързани с т.нар...

обновено на 24.04.20 в 12:27

Божи гроб и библейската археология

Сред първите упоменавания за историческите превратности, свързани с мястото на гробницата на Исус Христос в Йерусалим, са твърденията на Евсевий Кесарийски, който упоменава, че след потушаването на един от бунтовете на евреите по времето на император Адриан..

публикувано на 16.04.20 в 17:05

Нисковъглеродна енергия за транспорта и бита

Съвместните разработки на учените от БАН с техни колеги от партньорски организации, включили се при осъществяването на Националната програма „Нисковъглеродна енергия за транспорта и бита“, са си поставили амбициозни цели в името на едно по-чисто бъдеще,..

публикувано на 27.03.20 в 09:35

Фракталите: ритъмът на природата

Думата „фрактал“ в превод от латински означава „начупен“, „счупен“, а неин създател е математикът Беноа Манделброт през 1975 година. Фракталните зависимости илюстрират на различни нива безкрайната красота на материята при възпроизвеждането на голямото в..

публикувано на 12.03.20 в 17:05
Силвия Борисова

Провокациите на тишината и мълчанието

Те са сред най-слабо изследваните феномени, свързани със сетивните възприятия, а в нашето кресливо, но и опитващо се непрекъснато да спестява истини и време, тяхната автентичност като елемент на нашето физическо и духовно здраве се превръща в ценност...

публикувано на 05.03.20 в 17:10

Гемология и скъпоценни камъни

От дълговременните геологическите процеси през вековете до голяма степен зависи дали един регион на Земята ще се окаже богат на полезни изкопаеми. Какви геоморфологични обстоятелства и промени в този смисъл предопределят значимите продуктивни находища на..

публикувано на 27.02.20 в 17:05

Как са се променяли физически и етнически българите

Последните проучвания на наши изследователи установяват много нисък среден ръст на българите, съотнесен към показателите на други европейски нации в наши дни. Причините за това се оказват както генетични, така и социални. Ръководителят на секция..

публикувано на 20.02.20 в 17:05

Роботът и човекът – интимно

Напоследък все по-често се говори и пише за секс роботи с изкуствен интелект. Появиха се първите неофициални  бракове с роботи, обсъжда се законовото им легализиране, както и евентуалната поява на нова, робосексуална идентичност с дигисексуален пол в..

публикувано на 13.02.20 в 17:15