Лабиринти на познанието

Архив на предаването

"Лабиринти на познанието" е образователно предаване, което отчита, че се намираме в парадоксална ситуация - от една страна науката и технологиите  преживяват мащабен разцвет (от частните космически станции и астротуризма през невронауките до големите данни). От друга, лъженауката също е в разцвет (от пиенето на дезинфектанти до плоската земя) – всичко това се усилва от социалните мрежи, които придават фалшива кредибилност на какво ли не.
При така очертаната динамика, предаването за наука освен да продължава да запознава с новостите, особеностите и рисковете от съвременните технологични открития, чертае разделителна линия между наука и лъженаука, между наука и конспирация, между добра наука и bad science.
В "Зелени минути" рубриката на Ася Чанева за екология и климат често говорим за климатичните промени и необходимостта от спешни мерки за овладяване на последиците от тях.
В предаването гостуват блестящи учени, смели експериментатори, ентусиасти и визионери, хора доказани в своите области у нас и по света.
Като цяло ценим лукса да се разполагаме в териториите, осветени от научния консенсус, и не се уморяваме да припомняме колко красива, увлекателна, вдъхновяваща и необходима е науката.

Екип на предаването: Василена Мирчева, Ася Чанева

Публикации

Мегалитът

Камъните, които имат душа

Долмени, менхири, кромлехи, скално изсечени паметници на древната култура – много са мегалитите, които въпреки човешкото безхаберие и алчност през вековете до днес, са оставили отпечатъци от богатото минало на страната ни по нашите земи, най-вече в..

публикувано на 09.12.16 в 14:23

Човечество, самота, Вселена

„Космосът е всичко това, което е, или е било, или някога ще бъде“ – паметни са тези думи на автора на забележителната книга „Космос“, по-късно филмирана и като сериал под същото име. Разбира се, Карл Сейгън остава първопроходец далеч не само като умел..

публикувано на 01.12.16 в 17:05

Невидимото с просто око бъдеще

Думата „нанотехнология“ идва от гръцкото „нанос“, тоест „джудже“, а за рожден ден на самите нанотехнологии се смята денят, когато през 1959 година Ричард Фейнман произнася прочутата си лекция „Има достатъчно място на дъното“. В нея той допуска, че стига да..

публикувано на 24.11.16 в 17:05
Италия

Разгневената земя – поглед от Апенините към Балканите

След земетресението от 24 август тази година и предизвиканите по логиката на доминото в рамките на около два месеца последващи трусове, Италия не е вече същата: неслучайно най-честото сравнение в местните медии от този период се свеждаше до кръговете на..

публикувано на 17.11.16 в 17:15

Роботите като юридически личности

Според статистиките, в наши дни на 10 000 работници се падат близо 70 робота, макар че в развитите страни това съотношение нараства до около 1600 робота на 10 000 – при това с уговорката, че въпросните данни не включват роботите от сферата на услугите, а..

публикувано на 10.11.16 в 17:15

Тайният живот на микробите

Изследване на микробиолози от ирландския институт „Корк“, приключило неотдавна, стигна до извода, че ние сме едва 10 % хора – всичко останало в човешкия организъм са микроорганизми. Ръководителят на екипа, осъществил проучването, д-р Рой Слитър дори..

публикувано на 03.11.16 в 17:10
Проф. Георги Михов, проф. Руслан Пенчев и доц. Преслав Димитров (отляво надясно)

Бройки или качество в системата на висшето ни...

Много или малко са повече от 50 университета в България, щом в една Дания с население около пет милиона и шестотин хиляди души те са цели 84? А може би основният проблем се свежда далеч не само до тяхното количество, щом броят студенти на 10 000 души у нас,..

публикувано на 20.10.16 в 17:00
Проф. Цвети Цветков, директор на Института по водородни технологии.

Нов живот за водорода

Иска или не иска, въпреки яростната съпротива на петролните магнати, въглеродната енергетика ще се наложи да отстъпи на водородната; при това, колкото по-скоро се случи, толкова по-добре: екологията и климатичните промени вече поставиха ултиматум на..

публикувано на 06.10.16 в 17:05
Точно една година след голямото събитие. Възпоменателна фотография на Царевец на правителството на Александър Малинов заедно с царското семейство, генерали и висши служители.

Българската независимост – изстрадана и мечтана

Въодушевено множество около и в порутената тогава църква „Св. 40 мъченици“ в старата българска столица Велико Търново, което няма нищо общо с онова, което обикновено наричаме „тълпа“. Величествен кипеж от звуци, радостни възгласи, море от български знамена...

публикувано на 22.09.16 в 17:00
Неврохирургът Серджо Канаверо се подготвя да осъществи първата в света операция по присаждане на глава.

Трансплантацията на глава – сензация или...

Италианският неврохирург Серджо Канаверо не е колега на Жул Верн, Александър Беляев и Хърбърт Уелс, но се надява до края на 2017 година да осъществи първата по рода си трансплантация на глава. Докторът от Торино все още събира парите и издирва екип,..

публикувано на 15.09.16 в 16:50