Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Ася Чанева от предаването "Аларма" с награда от Международния университет за радио и телевизия

Снимка: Архив

В създадения преди 60 години Международен университет за радио и телевизия членуват повече от 50 радиотелевизионни и други организации от цял свят. Основната цел е обмен на програми и организиране на работни ателиета за професионално обучение. Веднъж годишно се организират и международните конкурси Гран при за радио и телевизия. За втори път в продължение на дългогодишното си участие програма на БНР печели награда на радиофестивала. През 2000 г. предаване на Радио България бе отличено с бронзов медал.
Тази година в конкурсната програма участваха 48 предавания от 36 радиостанции от цял свят. Това бе 21-то издание на фестивала в 60-годишната история на Международния университет за радио и телевизия със седалище във Франция. Самият фестивал се провежда всеки път в различна страна по предварително зададена тема. Тази година домакин на конкурса бе Тунизийското радио, а участниците трябваше да се опитат да отговорят на въпроса “А утре накъде?”
Първа награда - Гран при (Grand Prix) - спечели Корейското радио (KBS) с програмата “Колелото - да опазим Земята”, бронзовият медал получи Сирийското радио RNS за едноименното предаване “А утре накъде?”. Бе придсъдена и една спедциална награда на Чешкото радио за “Боговете са все още на Земята”.
В оспорвана надпревара с радиопрограми от цял свят, предаването “Балкански мечти” на Ася Чанева от програма “Христо Ботев” спечели второ място на престижния фестивал, организиран от Международния университет за радио и телевизия (URTI). Сребърният медал й бе връчен на официална церемония в Париж. “Балкански мечти” е спечелило 15-членното международно жури, в което за втори път участва представител на БНР.

Заглавие: “Балкански мечти”
Времетраене: 14 минути и 28 секунди
Излъчено на 23 юни 2009 г.
Автор: Ася Чанева
Монтаж: Маргарита Петкова
Звукорежисьор: Александър Спасов
Подбор на музиката: Ася Чанева
Продуцент: Ирина Вълчанова

Фичърът “Балкански мечти” е направен под формата на анкета. Събрани са мнения на младежи от България, Сърбия и Румъния, обединени от проблемите на днешния им ден и мечтите им за утре. Животът на младите хора в тези три балкански страни е обусловен от сходното историческо минало на държавите и приблизително еднаквите съвременни обществени явления, проявяващи се по време на прехода: престъпност, корупция, икономическа нестабилност и деградация на морални ценности.
Модулът е с продължителност 14.28 като през цялото време звучи музика (три различни пиеси) на най-разпознаваемите съвременни български изпълнители на етноджаз: перкусионистите Елица Тодорова и Стоян Янкулов.
За подсилване на думите на един от анкетираните е използван фрагмент от съвременна сръбска чалга, наричана още попфолк, етнопоп и турбофолк. Обикновено тази музика се отличава с ориенталски мотиви и елементарни текстове, тя е масово културно явление в Балканските страни в последните двадесетина години, отхвърляно от медиите и културния елит като проява на лош вкус, ниска култура и слаба интелигентност.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

За скандалната пиеса на Иван Теофилов – 60 години по-късно

Скандалната навремето пиеса на Иван Теофилов "Поетът и планината" (1963) излиза за първи път като текст 60 години по-късно, като в книгата освен пиесата е отразена и нейната история.  Публикувани са отзиви, рецензии и цялата съпътстваща разгромяваща театралнокритическа рецепция, както и спомени на създателите на спектакъла с режисьор Леон Даниел...

публикувано на 25.04.24 в 17:55

Серия от лекции за тялото в киното с водещ Николай Колев

Движенческата лаборатория "Ход" е пространство, ръководено от Цвета Дойчева. В нея се провеждат работилници, посветени на танца и движението. Сега там тече цикъл лекции на Николай Колев, които преминават по-скоро като разговори на тема "Тялото в киното".  "Еросът и порастването – филми с инициация" беше темата на първата лекция. Сега предстои втората..

публикувано на 25.04.24 в 17:29

Офорти на варненски ученици по рисунки на Владимир Димитров-Майстора

Как изглеждат рисунки на Владимир Димитров-Майстора през очите на ученици от специалност "Изящни изкуства" в Националното училище по изкуства "Добри Христов" в град Варна? За това разказват художникът Георги Кенаров и неговите ученици – Виктория Стоянова, Клементина Савова и Мария Бузева. В Градската художествена галерия "Борис Георгиев" в..

публикувано на 25.04.24 в 17:15

Весела Ножарова: Българският артпазар все още не е регулиран

В сянката на пандемията един лозунг започна да се издига сред хората – "Купувайте изкуство от живи художници, на класиците пари не им трябват". Тази фраза, която бързо придоби популярност, отразява желанието на обществото да подкрепи съвременните творци, да им осигури възможност за развитие и признание. Но как да разпознаем съвременен талант, който..

обновено на 25.04.24 в 12:50

Резервно око: един различен поглед към реалността

Художникът Радослав Мъглов представя новите си творби в изложбата "Резервно око" в столичната галерия "Аросита". Кураторът Викенти Комитски споделя за експозицията: "В тази изложба на Радослав Мъглов, под формата на серия от непоказвани рисунки, се ангажира с една история за деконструкция на образа като такъв. Рисунките, с четка и..

публикувано на 25.04.24 в 07:53