Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Тематични барокови шедьоври привличат ценители

Бароковият оркестър на Европейския съюз.
Снимка: Архив
На 7 ноември започва третото издание на фестивала “Изкуството на Барока”. Правят впечатление няколко важни акцента от програмата на фестивала. Ще гостува Бароковият оркестър на Европейския съюз. Диригент на състава е Петра Мюлеанс, ръководител и на бароковия оркестър във Фрайбург. В две вечери (21 – в София и 22 – в Русе) ще бъдат изпълнени пиеси от Вивалди, Корели, Фукс, Шмелцер, Муфат подчинени на темата “Природната хармония”. Всяка година след прослушване в състава на оркестъра се включват 25 млади изпълнители до 26 години. Тази година в състава има музиканти от 9 държави. Всички заедно подготвят концертните турнета. Младежите работят с един от най-добрите барокови специалисти. За настоящия сезон това са Киара Бианкини, Едуард Хигингботъм и Ларс Улрик Мортенсен, който е и музикален директор на оркестъра. Съставът пътува много и изнася концерти на най-невероятни места – Рамала, ивицата Газа, Бейрут, Дамаск, Совето, Ботсвана, непознати места в Бразилия и Китай. От миналата година репетициите се провеждат в Люксембург. Ще гостува още един, но вече познат на българската публика ансамбъл – „Корд`е`венто” (CORDeVENTO – струни и вятър). Техните дати са 24 и 26 ноември. Ансамбълът пристига с две различни програми. Първата вечер е посветена на италианския концерт с творби на Вивалди, Скарлати и Хендел, а втората на майсторите на танца – Пърсел, Корбета, Блоу, Плейфорд. За краткото си съществуване – само от 2006 г., съставът набира огромна популярност. Тук гостуват само с бароков репертоар, но с особен интерес се ползват програмите им, в които се съчетава старинната и съвременната музика. От миналата година музикантите от Холандия си партнират с българските си колеги Зефира Вълова, Иван Илиев и Линда Манчева. Те са сред създателите на “Кончерто антико”, който ще открие фестивала на 7 ноември. Четиримата музиканти – Зефира Вълова, Иван Илиев – цигулка, Янко Маринов – чембало, Явор Генов – лютня тази година гостуваха на фестивала за стара музика в Холандия като представиха английския барок. С тази програма – Пърсел, Хендел, Лок, Арн ще се представят и в София. Последната вечер – 1 декември също има своята тема – “Меланхолично и енергично”. Музикантите ще започнат с музика от Карл Филип Емануел Бах – втория син на Йохан Себастиан Бах, през Йозеф Хайдн ще ни отведат до Феликс Менделсон и Франц Шуберт. В този концерт ще се включи известният руски пианист, солист на филхармонията на Санкт Петербург Василий Илисавский. Остана още един концерт, по–скоро рецитал, наречен “Соло чембало”, по време на който Цветана Иванова ще представи творчеството на органиста на Уестминстърското абатство в Лондон през 1623 г. Орландо Гибънс. Той е на 17 ноември. Всички концерти са в столичната зала “България” и поради тяхната разпростряност във времето е наложително да повторим датите: 7, 17, 21 – София, 22 – Русе, 24, 26 ноември и 1 декември.

Интервюта и разговори с участниците очаквайте в програма “Христо Ботев” в “Метроном” и “Контрапункт” и на сайта на БНР.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

What the Funk представя катедра “Поп и джаз изкуство” към Вокалния факултет на НМА

Фънк вечер What the Funk представят на 24 април катедра “Поп и джаз изкуство” към Вокалния факултет на НМА “Проф. Панчо Владигеров” и Общинският културен институт “Надежда”.   В  концерта участват Джаз формация “София” и студентите от класа по пеене на ас. д-р Адриана Бенова и от класа по саксофон на хон. ас. Апостол Апостолов - Толи.  Повече от..

публикувано на 24.04.24 в 16:50
Антонина Бонева

Concertissimi с Антонина Бонева и нейните ученици

По повод 40 години преподавателска дейност и още повече концертна, пианистката и клавирен педагог Антонина Бонева организира концерт. На сцената заедно с нея ще музицират настоящите и ученици Марина Мравова, Йоанна-Лора Василева, Мартин Цветков и Димитър Михайлов, които са лауреати на десетки награди от международни конкурси. "Реших да отбележа..

публикувано на 21.04.24 в 09:05

Операта "Лястовичката" от Пучини в директно излъчване от Метрополитън опера

Създадена в късния творчески период на италианския композитор Джакомо Пучини, операта "Лястовичката" все още трудно намира път към голямата сцена. Поръчана от Виена, първоначално като оперета, тази рядко поставяна творба интригува с яркия мелодичен талант на автора си и изобилието от модерни за времето танци. Постановката, която излъчваме тази..

публикувано на 20.04.24 в 07:50

Пианофорте: зад кулисите на Международния конкурс за пианисти "Шопен"

Документалният филм "Пианофорте" е интимен портрет на пианистите, участващи в легендарния Международен конкурс "Шопен". Лентата е едновременно свидетелство за силата на забележителната музика и съзряването на младите изпълнители, които се ориентират в трудностите на съревнованието, интензивните репетиции, новите приятелства, многото драма и още..

публикувано на 19.04.24 в 08:20

Музикалният театър пита "Здравей! Как си, приятелю?"

Дългоочаквана и вълнуваща приятелска среща в една морска лятна вечер събира вечните архетипни герои, за да разкажат чрез музика, танц и много игра за сладко-горчивото в живота. За първата, но и за старата любов, за възходите, но и за паденията, за прошката, но и за обидата, за разделите и за събиранията, но най- вече за едно вечно и искрено..

публикувано на 17.04.24 в 12:25